Wycofanie pozwu a koszty procesowe

W sprawie w sądzie pracy przeciwko pracodawcy, dotyczącej naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, sąd skierował strony na mediację. Zakończyła się ona niezawarciem ugody i mediator sporządził dla sądu protokół. Sprawa jest na etapie wymiany pism procesowych, ale nie wyznaczono terminu rozprawy. Zdecydowałam się jednak na wycofanie pozwu i zrzeczenie się roszczeń. Jeśli złożyłabym teraz w sądzie cofnięcie pozwu, czy potrzebna jest do tego zgoda pozwanego? Czy w tej sytuacji sąd nakaże mi zwrot pozwanemu kosztów procesowych i muszę je zapłacić, nawet jeśli pozwany nie zwróci się o to do mnie?

Wycofanie pozwu a koszty procesowe

Fot. Fotolia

W jakim czasie pozew może zostać cofnięty?

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku. Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego.

Jeżeli wycofa Pani pozew i jednocześnie zrzeknie się roszczenia, nie jest wymaga na to zgoda pozwanego, bowiem zrzeczenie roszczenia jest jednocześnie skutkiem materialnoprawnym. Cofnięcie pozwu powoduje, że sąd umorzy postępowanie w sprawie. Pozwany może natomiast domagać się od powoda zwrotu kosztów procesu.

Konsekwencje wycofania pozwu

W razie cofnięcia pozwu poza rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów. Jak pokazuje jednak moja praktyka nawet w przypadku braku wniosku o zasądzenie kosztów sąd zasądza koszty, bowiem jeżeli w sprawie pozwany pracodawca złożył choćby odpowiedź na pozew, w której zażądał kosztów, to dla większości sądów jest to wystarczające żądanie.

Wycofanie pozwu a koszty sądowe

Jeżeli chodzi o koszty sądowe, to sąd nie powinien się od Pani domagać ich uiszczenia. Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa.

Reasumując, opłata sądowa nie powinna być od Pani dochodzona, a jeżeli chodzi o koszta postępowania po stronie pozwanego pracodawcy, to występują jedynie wówczas, gdy złoży stosowny wniosek. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby pracodawca wystąpił do sądu z pismem, w którym cofa żądanie zasądzenia od Pani na jego rzecz kosztów postępowania sądowego.