Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę złożyć korektę zeznania SD-Z2?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 20.12.2017

Mama zmarła w 2009 r., początkiem 2011 r., jako jedyny spadkobierca, uzyskałem notarialny akt potwierdzenia dziedziczenia. W 2011 r. w terminie złożyłem w urzędzie skarbowym druk SD-Z2, w którym podałem wartość odziedziczonego majątku, w tym pieniądze znajdujące się na koncie w banku oraz środki z funduszy inwestycyjnych. Informacje te podałem na podstawie otrzymanych z banku wyciągów już po śmierci mamy. Fundusze wyceniłem, opierając się o cenę jednostki w dniu nabycia spadku. Z podatku spadkowego byłem zwolniony. W tym roku, przy likwidacji konta i funduszy zorientowałem się, że mama, oprócz wykazanych przeze mnie walorów, posiadała jeszcze inne subkonta i subfundusze o orientacyjnej wartości ok. 25 tys. zł. Według posiadanych informacji bank zawiadamia urząd skarbowy o likwidacji konta. Czy zatem muszę składać korektę zeznania SD-Z2? Jakie mogą być ewentualne konsekwencję złożenia takiej korekty?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Można tę sytuację rozpatrywać na kilka różnych sposobów, a kwalifikacja prawna wystąpi tu w różnych wariacjach, z których każdy znajdzie swoich przeciwników i zwolenników w doktrynie nauki prawa podatkowego. W mojej jednak ocenie należy spojrzeć tu na art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który w zdaniu pierwszym stanowi: „Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma (...)”. Ustawodawca nie precyzuje pojęcia pisma, jeśli więc przyjmiemy, że pismem takim, stwierdzającym nabycie – nawet pośrednio – są dokumenty bankowe związane z likwidacją subkont i subfunduszy sporządzone w styczniu 2017, to w styczniu 2017 r. odnowił się obowiązek podatkowy związany z nabyciem w drodze dziedziczenia w tej części.

 

Dodatkowo, zgodnie z art. 4a ust. 2 wymienionej ustawy – jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminu 6 miesięcy, to zwolnienie przysługuje mu, gdy zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

 

W mojej ocenie należy złożyć SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od wizyty w banku związanej z likwidacją subkont i subfunduszy, podczas której dowiedział się Pan o „nowych” elementach spadku i uprawdopodobnić fakt powzięcia informacji o tych środkach, wskazując na dokumenty bankowe i datę likwidacji konta. Uważam, że zwolni to Pana od podatku. Problemem byłoby, gdyby organ uznał, że z posiadanych przez Pana wcześniej dokumentów wynikało już, iż nabył Pan opisane teraz składniki majątku. W takiej sytuacji nie mógłby organ uznać, że SD-Z2 jest złożone w tej części w terminie, moim zdaniem poprzednio złożonego nie mógłby Pan obecnie skorygować, więc musiałby Pan złożyć SD-3 i zapłacić podatek jak nabywca z grupy I, wyniósłby on około 600 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kupno mieszkania za środki pochodzące z zagranicy

Jestem obywatelką polską zamieszkującą na stałe w USA. Chcę kupić w Polsce mieszkanie. 1) Czy mieszkanie będzie wchodzić w skład majątku wspólnego? 2) Czy mogę kupić mieszkanie za środki pochodzące z mojego majątku osobistego (darowizna ze strony męża na rzecz mojego majątku odrębnego)? Czy taką darowiznę musiałabym zgłosić w polskim urzędzie skarbowym? Czy objęłoby mnie zwolnienie z podatku? 3) Jakie inne zobowiązania podatkowe mogą się pojawić w przypadku darowizny i kupna nieruchomości? 4) Jeśli konieczne będzie zgłoszenie darowizny w Polsce, to jak wypełnić formularz po stronie darczyńcy obcokrajowca, mającego miejsce zamieszkania za granicą?

Wkład mieszkaniowy odziedziczony po matce

Moi rodzice mieszkali w mieszkaniu spółdzielczym. W 2004 r. zmarła mama. Razem z bratem i tatą przyjęliśmy w sądzie prawo do spadku – wkładu mieszkaniowego (wartość ok. 10 tys. zł). W spółdzielni wraz z bratem zrzekliśmy się prawa do lokalu na rzecz taty, który dwa lata później nabył własnościowe prawo. Kilka dni temu dostaliśmy pismo dotyczące braku zapłaty podatku od spadku – trzeba podobno wycenić mieszkanie i zapłacić podatek od jego wartości (ok. 130 tys. zł). Dlaczego mam płacić podatek od wartości mieszkania, a nie od kaucji? Jak uniknąć kary urzędowej za zwłokę? Czy mimo zrzeczenia mam prawo do części mieszkania?

Sprzedaż mieszkania, spłata kredytu i darowizna reszty środków

Rodzice mają mieszkanie (przekształcone we własnościowe w 1998 r.), na którym ciąży hipoteka. Obecnie ja spłacam zadłużenie. Rodzice chcieliby sprzedać mieszkanie, kupić mniejsze, a pozostałe środki przekazać mi. Jak najlepiej to wszystko zrobić, by nie płacić zbyt dużego podatku?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »