.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy pobyt w wojsku zalicza się do pracy w warunkach szkodliwych?

Czy dwuletni pobyt w wojsku zalicza się do okresów pracy w warunkach szkodliwych? Czy jest ewentualnie jakiś dodatek do emerytury w przypadku braku 15 lat pracy w warunkach szkodliwych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy pobyt w wojsku zalicza się do pracy w warunkach szkodliwych?

Fot. Fotolia

Zaliczenie służby wojskowej do pracy w warunkach szkodliwych

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 16 października 2013 r. (II UZP 6/13) czas zasadniczej służby wojskowej odbytej w okresie obowiązywania art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zalicza się do okresu pracy w szczególnych warunkach, o ile pracownik po zakończeniu odbywania służby został zatrudniony w tych samych warunkach przez pracodawcę, u którego był zatrudniony w chwili powołania do służby.

 

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy w okresie od 29 listopada 1967 r. do 5 sierpnia 1979 r. zakład, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do zasadniczej służby wojskowej, był obowiązany do zatrudnienia go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz zaszeregowania osobistego, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z tej służby pracownik zgłosił swój powrót do zakładu w celu podjęcia zatrudnienia.

 

Z powyższego wynika, że aby zaliczyć służbę wojskową do pracy w warunkach szkodliwych muszą zostać spełnione dwie przesłanki:

  • służba musiała mieć miejsce w okresie między 29 listopada 1967 r. a 31 sierpnia 1979 r.,
  • zarówno przed powołaniem do służby wojskowej, jak i po jej zakończeniu pracownik musiał wykonywać pracę zaliczaną do pracy w warunkach szczególnych lub szkodliwych.

 

Jeśli któryś z tych warunków nie został spełniony – służba wojskowa nie może zostać wliczona do stażu pracy uprawniającego do emerytury za pracę w warunkach szkodliwych.

 

Co do dodatku do emerytury – przepisy nie przewidują dodatku tylko z tytułu samego wykonywania pracy w warunkach szczególnych.

 

Jedynym przywilejem jest – po spełnieniu przesłanek (w tym posiadania stażu) możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury. Jeśli przesłanki nie są spełnione – pracownik przechodzi na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym bez dodatkowych świadczeń.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu