Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy pobyt w wojsku zalicza się do pracy w warunkach szkodliwych?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 19.12.2017

Czy dwuletni pobyt w wojsku zalicza się do okresów pracy w warunkach szkodliwych? Czy jest ewentualnie jakiś dodatek do emerytury w przypadku braku 15 lat pracy w warunkach szkodliwych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy pobyt w wojsku zalicza się do pracy w warunkach szkodliwych?

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 16 października 2013 r. (II UZP 6/13) czas zasadniczej służby wojskowej odbytej w okresie obowiązywania art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zalicza się do okresu pracy w szczególnych warunkach, o ile pracownik po zakończeniu odbywania służby został zatrudniony w tych samych warunkach przez pracodawcę, u którego był zatrudniony w chwili powołania do służby.

 

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy w okresie od 29 listopada 1967 r. do 5 sierpnia 1979 r. zakład, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do zasadniczej służby wojskowej, był obowiązany do zatrudnienia go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz zaszeregowania osobistego, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z tej służby pracownik zgłosił swój powrót do zakładu w celu podjęcia zatrudnienia.

 

Z powyższego wynika, że aby zaliczyć służbę wojskową do pracy w warunkach szkodliwych muszą zostać spełnione dwie przesłanki:

  • służba musiała mieć miejsce w okresie między 29 listopada 1967 r. a 31 sierpnia 1979 r.,
  • zarówno przed powołaniem do służby wojskowej, jak i po jej zakończeniu pracownik musiał wykonywać pracę zaliczaną do pracy w warunkach szczególnych lub szkodliwych.

 

Jeśli któryś z tych warunków nie został spełniony – służba wojskowa nie może zostać wliczona do stażu pracy uprawniającego do emerytury za pracę w warunkach szkodliwych.

 

Co do dodatku do emerytury – przepisy nie przewidują dodatku tylko z tytułu samego wykonywania pracy w warunkach szczególnych.

 

Jedynym przywilejem jest – po spełnieniu przesłanek (w tym posiadania stażu) możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury. Jeśli przesłanki nie są spełnione – pracownik przechodzi na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym bez dodatkowych świadczeń.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus 6 =

»Podobne materiały

Ustalenie prawa do emerytury

Ja i żona mieszkamy na stałe w RPA od 1984 roku. W Polsce nasz staż pracy wyniósł: ja – 10 lat (plus urlop bezpłatny 2 lata), żona – 9 lat. Obecnie mam 60 lat, a żona 59. Czy żona po ukończeniu 60 lat życia, a ja po ukończeniu 65 lat będziemy mieli prawo do jakiejkolwiek emerytury, a jeś

 

Emerytura dla pracownika Wojska Ochrony Pogranicza

Służyłem w Wojskach Ochrony Pogranicza od 12.01.1972 r. do 15.10.1986 r., gdzie za rok służby liczono półtora roku wysługi. Przez cały czas do dzisiaj pracuję zawodowo na odcinku cywilnym, mam 56 lat. Czy mogę starać się o emeryturę wojskową i jakie przepisy prawne to regulują?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »