Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można odmówić porodu naturalnego?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 15.07.2016

Mam pytanie z dziedziny prawa medycznego: 2,5 roku temu urodziłam dziecko przez cesarskie cięcie z uwagi na nieprawidłowe ułożenie płodu. Obecnie jestem w 9. miesiącu ciąży i dziecko również do tej pory było ułożone nieprawidłowo. Z tego powodu zostałam zakwalifikowana do kolejnej cesarki z wyznaczonym już terminem. Z niewiadomych przyczyn dziecko się obróciło. Chciałabym wiedzieć, czy będąc po jednej cesarce, mogę odmówić porodu naturalnego. Obawiam się, czy macica wytrzyma taki poród, a także boję się również o dziecko, aby nie owinęło się pępowiną przez ten nagły obrót, poza tym już psychicznie nastawiłam się na cesarkę. Umówiłam się na rozmowę w tej sprawie z ordynatorem szpitala, jednak chciałabym wiedzieć, czy jest jakaś regulacja prawna, która uprawnia mnie do niewyrażenia zgody na poród siłami natury.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety w ramach refundacji przez NFZ nie można sobie wybrać sposobu porodu. Co więcej, wykonanie CC w sytuacji, gdy nie są spełnione kryteria do zabiegu – po prostu zabieg jest zbędny – uznaje się za błąd w sztuce lekarskiej.

 

Standardy postępowania wobec kobiety w okresie porodu są dla lekarzy informacją i zaleceniem odnośnie formy i zakresu opieki medycznej wobec pacjentki. Ingerencja w naturalny proces porodu poprzez poród zabiegowy wiąże się z uzasadnionym medycznie wskazaniem, dokonywanym przez lekarza.

 

Wyłącznie lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, co wynika z ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (j.t. Dz. U. z dnia 8 września 2006 r. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.).

 

„W Rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (publ. Puls Medycyny 13-08-2008) wskazano kierunki postępowania w odniesieniu do kobiet rodzących po przebytym cięciu cesarskim i stwierdzono, że mogą być zakwalifikowane do porodu, gdy spełnione są wszystkie procedury, a rodząca akceptuje próbę porodu drogami rodnymi i wyraża świadomą zgodę na próbę porodu drogami rodnymi, podpisaną w załączonej dokumentacji (…). PTG uznało, że (…) decydujące znaczenie przy wyborze metody ukończenia porodu ma sytuacja położnicza oraz doświadczenie lekarza podejmującego decyzję. Do podjęcia decyzji o sposobie rozwiązania ciąży, czy ukończenia porodu konieczna jest szczegółowa analiza aktualnej sytuacji położniczej (…). Ponadto »(…) Decyzję podejmuje: doświadczony położnik wypełniając i podpisując odpowiednio opracowany formularz kwalifikacji do cięcia (…)«. PTG ustala również wskazania do cc (– między innymi pilne, naglące, nagłe – natychmiastowe, pozapołożnicze).”

 

Jako wskazania do cesarskiego cięcia wymienia się:

 

 • matka jest nosicielką wirusa HIV i istnieje ryzyko zarażenia dziecka;
 • przypuszczalna waga dziecka powyżej 4,5 kg;
 • poważna wada wzroku i zagrożenie odklejeniem się siatkówki oka matki;
 • przebyte wcześniej podłużne cesarskie cięcie;
 • wcześniejsze operacje macicy (np. mięśniaków);
 • zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki;
 • łożysko przodujące;
 • opryszczka narządów płciowych;
 • położenie miednicowe (u pierworódek) bądź poprzeczne dziecka;
 • stan przedrzucawkowy.

 

O tym zawsze decyduje lekarz prowadzący. W prywatnej klinice może Pani wybierać i zażyczyć sobie porodu przez CC.

 

Jeśli lekarz odmówi Pani porodu przez cesarkę, bo nie ma wskazania, może Pani szukać takiego lekarza, który zdecyduje się na zabieg. Kobieta w pewnym momencie jest w takim położeniu, że drogi z powrotem nie ma, a porodu naturalnego nie da się zatrzymać.

 

Nie może Pani odmówić porodu siłami natury. Pani decyzja może wpłynąć, razem z pozostałymi warunkami, na decyzję lekarza, ale nie jest dla niego ani przeważająca, ani wiążąca.

 

Jeśli podjęła Pani decyzję co do CC, należy znaleźć powód, albo lekarza, aby taką decyzję poparł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • dziewięć minus IX =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki