Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakończenie pracy dyrektora szkoły i przejście na emeryturę

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 14.04.2017

Chcę przejść na emeryturę z końcem roku szkolnego. Będę miała 40 lat pracy pedagogicznej. Jestem dyrektorem szkoły i wtedy kończy mi się kadencja. Nie będę już startowała w następnym konkursie. Moja szkoła jest bardzo mała. Będzie mniej oddziałów. Czy mogę skorzystać finansowo z tej sytuacji? Kiedy muszę naliczyć emeryturę, aby było to dla mnie korzystne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawa wygląda w Pani przypadku następująco – po osiągnięciu wieku emerytalnego, ustawowego wieku, ma Pani zasadniczo tylko jedną możliwość – emerytura ustawowa, liczona według nowych zasad. Czyli kapitał początkowy plus zwaloryzowane składki.

 

W takim przypadku jak Pani najlepiej przejść na świadczenie przed czerwcem albo po czerwcu. Nigdy nie należy składać wniosku w czerwcu.

 

Składki zewidencjonowane na koncie waloryzowane są co roku, przy zastosowaniu rocznego wskaźnika waloryzacji. Waloryzację składek przeprowadza się od dnia 1 czerwca każdego roku. Waloryzacji rocznej podlega kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego według stanu na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana waloryzacja.

 

Waloryzację składek przeprowadza się rocznie do czasu, gdy zgłoszony zostanie wniosek o emeryturę. Wówczas składki dodatkowo waloryzowane są kwartalnie za okres, za który nie były objęte waloryzacjami rocznymi.

 

Natomiast w przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym, gdyż została już zwaloryzowana rocznie za poprzedni rok od dnia 1 czerwca roku, w którym został zgłoszony wniosek o emeryturę.

 

Podsumowując – wniosek w dowolnym miesiącu, ale nie w czerwcu.

 

W Pani przypadku może Pani dodatkowo podnieść swoje świadczenie. Pracując jako nauczyciel, wykonywała Pani pracę w szczególnych warunkach.

 

Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych umożliwiła osobom, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury – rekompensatę. Dodatek do kapitału początkowego, który łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększy podstawę obliczenia emerytury.

 

Ale wniosek o rekompensatę należy złożyć razem z wnioskiem o emeryturę w ustawowym wieku. Te dwa zabiegi pozwolą Pani na uzyskanie możliwie najwyższego świadczenia emerytalnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus 4 =

»Podobne materiały

Ustalenie prawa do emerytury

Ja i żona mieszkamy na stałe w RPA od 1984 roku. W Polsce nasz staż pracy wyniósł: ja – 10 lat (plus urlop bezpłatny 2 lata), żona – 9 lat. Obecnie mam 60 lat, a żona 59. Czy żona po ukończeniu 60 lat życia, a ja po ukończeniu 65 lat będziemy mieli prawo do jakiejkolwiek emerytury, a jeś

 

Emerytura dla pracownika Wojska Ochrony Pogranicza

Służyłem w Wojskach Ochrony Pogranicza od 12.01.1972 r. do 15.10.1986 r., gdzie za rok służby liczono półtora roku wysługi. Przez cały czas do dzisiaj pracuję zawodowo na odcinku cywilnym, mam 56 lat. Czy mogę starać się o emeryturę wojskową i jakie przepisy prawne to regulują?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »