Odejście nauczyciela akademickiego na emeryturę

Nauczyciel akademicki dr. hab. n. med. urodzony w 1954 roku. Aktualnie na stanowisku kierownika. Kiedy musi odejść na emeryturę? Proszę o wszystkie możliwe scenariusze.

Odejście nauczyciela akademickiego na emeryturę

Emerytura dla nauczycieli akademickich

Żaden przepis nie nakazuje pracownikowi odejścia na emeryturę po osiągnięciu określonego wieku. Co więcej, wiek emerytalny jest jednakowy dla każdego pracownika, ale w przypadku pracowników mianowanych ograniczono jedynie wykonywanie pracy na uczelni po osiągnięciu określonego wieku.

Zgodnie z art. 127 ustawy o szkolnictwie wyższym stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego zatrudnionego w uczelni publicznej wygasa z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 67. rok życia, jeżeli nabył prawo do emerytury. Jeżeli z ukończeniem 67. roku życia osoba ta nie nabyła prawa do emerytury, wygaśnięcie stosunku pracy następuje z końcem roku akademickiego, w którym nabędzie to prawo. Stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora, zatrudnionego na stanowisku profesora nadzwyczajnego lub zwyczajnego w uczelni publicznej, wygasa z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 70. rok życia.

Stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego pełniącego funkcję rektora, z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 70. rok życia, przekształca się – na czas pozostały do zakończenia pełnienia tej funkcji – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę.

Stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego pełniącego funkcję prorektora, kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej i jego zastępcy, z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 67. rok życia, a w przypadku mianowanego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 70. rok życia, przekształca się  – na czas pozostały do zakończenia pełnienia tej funkcji  – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę.