.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Usługi naturopatyczne w działalności nierejestrowanej, co warto wiedzieć?

• Data: 23-05-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Czy można prowadzić usługi w zawodzie naturopaty w ramach działalności nierejestrowanej? Chodzi również o prowadzenie konsultacji telefonicznych, jak i przyjmowania klientów w zaciszu domowym.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Usługi naturopatyczne w działalności nierejestrowanej, co warto wiedzieć?

Zawód bez regulacji – czy naturopata musi mieć dyplom?

Wykonywanie zawodu naturoterapeuty nie wymaga tzw. „prawa do wykonywania zawodu”. Zawód naturoterapeuty nie jest zawodem regulowanym, czyli takim, do wykonywania którego konieczne jest posiadanie konkretnego dyplomu otwierającego dostęp do zawodu. Taka działalność może zostać zakwalifikowana do działalności paramedycznej. Zawód naturopaty, rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. nr 82 poz. 537 z 27 kwietnia 2010r), został wpisany do klasyfikacji zawodów pod nazwą Naturopata (kod zawodu 323009).

 

Nadto wyjaśniam, że zgodnie z art. 5 ust. 1 Prawa przedsiębiorców: Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 oraz z 2023 r. poz. 1667), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Działalność nierejestrowana i limit przychodów – jak to działa?

Zatem jeżeli przychód osiągany z prowadzonej działalności zmieści się w powyższym przedziale, dopuszczalne byłoby prowadzenie działalności nieewidencjonowanej. Nadto dla zawodu naturopaty możliwe jest zastosowanie zwolnienia podmiotowego z VAT, na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy VAT (czyli ze względu na limit obrotów 200 tys. zł) – por. Pismo z dnia 19 sierpnia 2024 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.422.2024.3.EK. Zaś przy zachowaniu wymogu nieprzekroczenia określonego progu przychodów dla działalności nierejestrowanej nie zostanie również przekroczony próg przychodów uniemożliwiający skorzystanie ze zwolnienia z VAT.

 

Jednocześnie podkreślam, że zgodnie z powyższą interpretacją nie można uznać, że usługi z zakresu medycyny naturalnej świadczone w ramach zawodów naturopaty i akupunkturzysty są wykonywane przez osobę wykonującą zawód medyczny. Dlatego osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania tych zawodów nie spełnia przesłanki podmiotowej do skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.

Kiedy tracisz zwolnienie z VAT i musisz założyć firmę?

Na zakończenie wskazuję, że należy pamiętać, iż w sytuacji, gdy faktyczna wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy przekroczy kwotę 200 000 zł w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej [w ciągu danego roku], bądź też Wnioskodawczyni w ramach działalności będzie wykonywała którąkolwiek z czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy, to utraci ona prawo do ww. zwolnienia. (Pismo z dnia 10 kwietnia 2020 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.100.2020.3.MSU).

Wnioski

Wykonywanie zawodu naturopaty jest możliwe w ramach działalności nierejestrowanej, jednakże trzeba pamiętać o limitach przychodów, jakie można uzyskać bez utraty statusu działalności nierejestrowanej. Jednocześnie wskazuję, że gdyby obok działalności paramedycznej chciał Pan wykonywać coś z zakresu działalności medycznej, należałoby zweryfikować, czy nie wymaga to zarejestrowania swojej działalności w odpowiednim rejestrze dot. działalności medycznej oraz zarejestrowania działalności w odpowiednim rejestrze (CEIDG lub KRS).

 

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Kasia i telefoniczne konsultacje z ziołolecznictwa

Kasia, pasjonatka ziół i naturalnych terapii, przez lata pomagała znajomym łagodzić dolegliwości domowymi metodami. Po kursie z zakresu fitoterapii postanowiła dorabiać, udzielając konsultacji telefonicznych jako naturopata. Zarejestrowała się jako osoba prowadząca działalność nierejestrowaną i pilnuje, by jej miesięczne przychody nie przekraczały 75% minimalnego wynagrodzenia. Dzięki temu może legalnie działać bez zakładania firmy.


Piotr i przyjęcia w domowym gabinecie

Piotr ukończył kursy refleksoterapii i masażu ajurwedyjskiego. Zaczął przyjmować klientów w specjalnie przygotowanym pokoju w mieszkaniu. Ponieważ jego przychody nie przekraczały ustawowego limitu, działał jako osoba z działalnością nierejestrowaną. Wiedział też, że nie musi mieć dyplomu zawodowego, bo naturopatia nie jest zawodem regulowanym. Gdy jego kalendarz zaczął się zapełniać, przygotował się do formalnego założenia firmy.


Magda i granice zwolnienia z VAT

Magda od roku prowadzi nierejestrowaną działalność jako naturoterapeutka, oferując sesje z aromaterapii i pracy z oddechem. Zbliżając się do końca roku, zauważyła, że jej łączny przychód zbliża się do progu 200 tys. zł. Po konsultacji z doradcą zdecydowała się wcześniej zarejestrować działalność w CEIDG, by uniknąć niespodziewanej utraty prawa do zwolnienia z VAT. Zaczęła też dokumentować wszystkie usługi z większą dokładnością.

Podsumowanie

Usługi naturopatyczne można legalnie świadczyć w ramach działalności nierejestrowanej, o ile spełnione są określone limity przychodów i zakres działań nie wchodzi w sferę działalności medycznej. Choć zawód naturopaty nie jest regulowany, warto zadbać o przejrzystość i zgodność z przepisami, aby uniknąć problemów podatkowych i formalnych.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism dotyczących prowadzenia usług naturopatycznych i działalności nierejestrowanej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców - Dz.U. 2018 poz. 646

2. Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 listopada 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, Dz.U. 2021 poz. 2285

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu