

Ciąża na przełomie dwóch umów, czy przysługuje ochrona i L4?• Data: 23-05-2025 • Autor: Urszula Trojanowska-Woźniak |
Moja partnerka jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony. Ta umowa wygasa w lipcu. Umowa na czas nieokreślony została już podpisana z tym samym pracodawcą, ale świadczenie pracy na jej podstawie ma się rozpocząć dopiero, kiedy wygaśnie umowa na czas określony. Partnerka jest w 5 miesiącu ciąży (nie informowała o tym pracodawcy), termin porodu wypada we wrześniu. Czy może już teraz pójść na L4 i cieszyć się pełną ochroną przewidzianą dla pracownic w ciąży zatrudnionych na czas nieokreślony? Czy też fakt, że faktyczne świadczenie pracy na podstawie tej umowy się jeszcze nie rozpoczęło, sprawia, że tej ochrony nie ma? |
![]() |
Ciągłość zatrudnienia to podstawa – co mówią przepisy?Zacznijmy od przytoczenia przepisów, które w tej sprawie mają zastosowanie. Otóż zgodnie z art. 26 Kodeksu pracy (K.p.): Stosunek pracy nawiązuje się w dniu określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy. Zatem w przypadku Pana partnerki stosunek pracy na czas nieokreślony rozpocznie się z dniem zakończenia obowiązywania umowy zawartej na czas określony, zatem następuje ciągłość. Następnie, zgodnie z art. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej ustawa): 1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego: 1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu; (…).
U Pana partnerki jest zapewniona ciągłość.
Następnie, zgodnie z art. 29 ustawy: Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko. Wobec tego pracownik zatrudniony na umowę o pracę nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, a do okresu ubezpieczenia wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia, jeśli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni. Zasiłek i urlop – jak działa ochrona dla ciężarnych?Przechodząc dalej, zgodnie z art. 177 K.p.: W okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części – do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z ich winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Wnioski: partnerka może spokojnie korzystać z ochronySkoro Pana partnerka ma ciągłość zatrudnienia, z całą pewnością może korzystać z ochrony przewidzianej dla kobiet w ciąży. Umowa na czas nieokreślony została już zawarta, zatem jest ciągłość zatrudnienia. Dlatego też pracodawca nie będzie mógł rozwiązać zawartej już z Pana partnerką umowy o pracę na czas nieokreślony. PrzykładyMarta – płynne przejście między umowami Marta pracowała w firmie logistycznej na umowie na czas określony do końca czerwca. Już w maju podpisała z tym samym pracodawcą nową umowę – tym razem na czas nieokreślony, z datą rozpoczęcia 1 lipca. W czerwcu dowiedziała się, że jest w 4. miesiącu ciąży i poszła na L4. Dzięki temu, że nie było przerwy między umowami, miała ciągłość ubezpieczenia i bez przeszkód skorzystała z ochrony dla ciężarnych.
Ania była zatrudniona na czas określony do końca sierpnia. Nowa umowa o pracę na czas nieokreślony miała zacząć obowiązywać od 1 września. W lipcu, będąc już w zaawansowanej ciąży, zachorowała i dostała zwolnienie lekarskie. Mimo że formalnie nie rozpoczęła jeszcze pracy na podstawie nowej umowy, to dzięki ciągłości zatrudnienia i ubezpieczenia zachowała prawo do świadczeń i ochrony.
Kasia zakończyła umowę na czas określony 30 czerwca. Nową umowę podpisała z tym samym pracodawcą dopiero od 10 lipca, po kilkudniowej przerwie. Będąc w 6. miesiącu ciąży, trafiła na L4 już 5 lipca. Niestety ZUS zakwestionował jej prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego, wskazując, że przerwa w ubezpieczeniu przekroczyła dopuszczalne 30 dni i brak było ciągłości. Pracodawca nie miał obowiązku jej chronić. PodsumowanieKobieta w ciąży, która przechodzi z jednej umowy o pracę na drugą u tego samego pracodawcy bez przerwy, zachowuje ciągłość zatrudnienia i pełnię przysługujących jej praw – w tym ochronę przed zwolnieniem oraz prawo do L4 i zasiłków. Kluczowe znaczenie ma tutaj data rozpoczęcia nowej umowy oraz brak przerwy w ubezpieczeniu chorobowym. Oferta porad prawnychPotrzebujesz indywidualnej porady prawnej lub profesjonalnie przygotowanego pisma w sprawie ciąży, umowy o pracę czy zasiłku? Nasi prawnicy online pomogą Ci szybko i skutecznie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Urszula Trojanowska-Woźniak |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale