Leczenie powyżej 7 dni poszkodowanego w kolizji - jakie poniosę konsekwencje?

• Opublikowano: 10-01-2022 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Niedawno miałam stłuczkę, nie wyhamowałam i wjechałam w samochód przede mną. Na miejsce zdarzenia przyjechała policja, zostałam ukarana mandatem i punktami karnymi. Policjant pytał, jak czuje się poszkodowany, który potwierdził, że wszystko jest ok. Stłuczka miała miejsce przy niewielkiej prędkości i właściwie widoczne uszkodzenia były tylko w moim samochodzie. Poszkodowany miał zarysowany zderzak i uszkodzone czujniki parkowania. W tym tygodniu odebrałam telefon z komendy policji, w którym zostałam poinformowana, że poszkodowany zgłosił, iż był leczony powyżej 7 dni, dlatego mam mieć przedstawione zarzuty i zmianę z kolizji na wypadek. Pierwszy raz mam z czymś takim do czynienia i chciałabym się skonsultować, zanim zgłoszę się na komendzie. Chciałabym wiedzieć, jakie mogą być tego konsekwencje i jakie środki powinnam przedsięwziąć, żeby się zabezpieczyć? Na chwilę obecną nie mam żadnych dodatkowych dokumentów, sprawa chyba się jeszcze nie rozpoczęła.

Leczenie powyżej 7 dni poszkodowanego w kolizji - jakie poniosę konsekwencje?

Spowodowanie wypadku i szkód

Zgodnie z treścią art. 177 § 1 Kodeksu karnego „kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Średni uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej

Mając natomiast na uwadze art. 157 § 1, „kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Mamy tu przykład tzw. średniego uszczerbku na zdrowiu, co oznacza takie naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, który trwa powyżej 7 dni, ale nie mieści się w kategorii ciężkiego uszczerbku.

Nie każde spowodowanie wypadku będzie skutkować odpowiedzialnością z art. 177, ponieważ warunkiem uznania wypadku za przestępstwo jest naruszenie dobra prawnego innej niż sprawca osoby, w postaci jej życia lub zdrowia, na określonym w tym przepisie poziomie.

Skutkiem opisanym w art. 177, warunkującym odpowiedzialność karną, jest uszczerbek na zdrowiu, a przy wypadku ciężkim również śmierć człowieka. Jako „średni wypadek” określa się sytuację opisaną w § 1, ze skutkiem w postaci obrażeń opisanych w art. 157 § 1.

Z uwagi na powyższe, niestety, odbędzie się postępowanie w powyższym zakresie, należy przy tym podnieść, iż w przypadku powyższego czynu może dojść do zatrzymania Pani uprawnień do kierowania pojazdami.

Zatrzymanie uprawnień do kierowania pojazdów jest w takim przypadku fakultatywne i zależy od okoliczności sprawy. Zgodnie bowiem z treścią art. 42 „sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji”. „Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania za przestępstwo określone w:

1) art. 178b lub art. 180a;

2) art. 244, jeżeli czyn sprawcy polegał na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych”.

Przestępstwo stypizowane w § 1 zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat. Ze względu na to zagrożenie możliwe warunkowe umorzenie postępowania karnego (art. 66 § 2).

Odstąpienie od wymierzenia kary

Można, stosując odstąpienie od wymierzenia kary, poprzestać na orzeczeniu środka karnego, np. zakazu prowadzenia pojazdów, o ile społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna, a cele kary zostaną w ten sposób spełnione (art. 59). W takim wypadku możliwe orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego. W razie umorzenia postępowania można orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 2 lat (art. 67 § 3). Możliwe i zasadne jest także orzeczenie obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego.

Z uwagi na powyższe, jeżeli kolizja była lekka, Pani prędkość niewielka, nie była Pani w chwili wypadku w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego, udzieliła Pani poszkodowanemu pomocy, proponuję współpracować z prokuratorem i porozmawiać z nim na temat ewentualnych możliwości dobrowolnego poddania się karze lub nawet warunkowego umorzenia postępowania karnego, bowiem to spowoduje odstąpienie od wymierzenia kary lub nadzwyczajne jej złagodzenie. Proszę więc najlepiej zadzwonić na komisariat prowadzący sprawę i dowiedzieć się, na jakim etapie jest postępowanie, wskazując, iż chciałaby się Pani ubiegać o warunkowe umorzenie postępowania.