Rejestracja czterokołowca lekkiego na 15-latka

Mój syn ukończył 15 lat, posiada dowód osobisty, zrobił prawo jazdy kategorii AM, zakupił czterokołowiec lekki, opłacił opłatę skarbową, a wydział komunikacji odmawia zarejestrowania auta na niego za moją (rodzica) zgodą. Jak to wygląda od strony prawa?

Rejestracja czterokołowca lekkiego na 15-latka

Uprawnienia młodego człowieka związane z czterokołowcem

Tytułem wstępy wskazuję, że kierowcą czterokołowca lekkiego może być już 14-latek, który zdał egzamin na prawo jazdy kategorii AM. A zatem Pani syn bez wątpienia jest osobą uprawnioną do kierowania czterokołowcem lekkim. Bez wątpienia też za zgodą rodziców mógł być stroną umowy sprzedaży, w której wystąpił jako kupujący. Zgodnie bowiem z art. 15 Kodeksu cywilnego ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo. Zgodnie zaś z art. 17 Kodeksu cywilnego „z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego”.

Rejestracja czterokołowca lekkiego

By jednak poruszać się czterokołowcem lekkim, należy go zarejestrować. W tym celu należy w wydziale komunikacji przedłożyć następujące dokumenty:

  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dokumentu potwierdzający, że jest się właścicielem pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży,
  • potwierdzenie uiszczenia obowiązkowych opłat,
  • kartę pojazdu, jeśli została wydana,
  • świadectwo zgodności WE lub świadectwo zgodności z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe konieczne do jego rejestracji,
  • zaświadczenie o pozytywnym zaliczeniu badania technicznego, jeśli pojazd jest przystosowany do ruchu lewostronnego.

Skoro syn ma dowód na to, że jest właścicielem owego pojazdu i inne dokumenty wskazane wyżej wymagane w jego sytuacji, to nie ma podstaw, by odmawiać dokonania rejestracji. Wynika to właśnie z art. 15 i 17 Kodeksu cywilnego. Tym bardziej, gdy załącza zgodę rodziców na dokonanie tejże czynności, a najlepiej jeśli rodzić się stawi wraz z synem i tę zgodę osobiście potwierdzi.

Co więcej, na stronach niektórych urzędów wręcz jest formularz ze zgodą rodzica na rejestrację pojazdu przez dziecko załączony jako gotowy wzór do uzupełnienia.

Jeśli więc syn jest podpisany na umowie sprzedaży pojazdu, miał zgodę rodziców na jej zawarcie i ma zgodę rodziców na rejestrację, to z uwagi na art. 15 i 17 Kodeksu cywilnego nie można odmówić jego rejestracji na syna mimo jego wieku. Proszę w wydziale komunikacji wskazać jasno na owe przepisy i tym samym bezpodstawność odmowy rejestracji. Jeśli to nie poskutkuje, pozostaje przedstawienie przepisów przełożonemu.