Czy mogę prowadzić czterokołowiec lekki bez prawa jazdy kat. B?

Czy mogę prowadzić czterokołowiec lekki bez prawa jazdy kat. B? Pół roku temu otrzymałem zakaz prowadzenia pojazdów kat. B (miałem tylko B). Według nowej ustawy do kierowania takim pojazdem potrzebuję prawa jazdy kat. AM (uprawnienia te nabyłem, zdając egzamin na kat. B). Proszę o wyjaśnienie, czy mogę poruszać się tymi pojazdami bez prawa jazdy kat. B.

Czy mogę prowadzić czterokołowiec lekki bez prawa jazdy kat. B?

Fot. Fotolia

Czym jest czterokołowiec lekki?

Przepisy zmieniły się 19 stycznia 2013 roku. Quad został zdefiniowany jako czterokołowiec i czterokołowiec lekki.

Czterokołowiec lekki to pojazd czterokołowy, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h, pojemność silnika jest mniejsza niż 50 cm3, a moc jednostki napędowej to mniej niż 5.4 KM. Do jazdy czterokołowcem lekkim wymagana jest nowa kategoria prawa jazdy AM.

Czy quad jest pojazdem według ustawy i czy powinno się go rejestrować?

Pojazdy typu quad są rejestrowane jako pojazdy samochodowe. Obecnie każdy quad jest pojazdem – pojazd samochodowy inny, podrodzaj – czterokołowiec lub czterokołowiec lekki.

Według nowych przepisów:

  1. nie wymaga się uprawnienia do kierowania pojazdami kierowanie rowerem oraz pojazdem zaprzęgowym;
  2. nadto bez prawa jazdy można kierować motorowerem, czyli pojazdem posiadającym dwa lub trzy koła, jeśli w dniu wprowadzenia ustawy kierujący był pełnoletni.

Jakiej kategorii prawo jazdy jest wymagane do prowadzenia quada?

Ustawa wymaga jednak prawa jazdy kategorii AM w przypadku quadów, czyli tzw. czterokołowców lekkich, których masa własna nie przekracza 350 kg i nie rozwijają one prędkości większej niż 45 km/h.

Takie prawo jazdy wymaga ukończeniu kursu oraz po zdaniu egzaminu po ukończeniu 14 roku życia lub w wyniku wymiany karty motorowerowej posiadanej przed zmianą przepisów.

Dokument uprawniający do kierowania czterokołowcem

Dokumentem uprawniającym do kierowania czterokołowcem (niebędącym czterokołowcem lekkim), którego masa przekracza wartość 350 kg lub prędkość konstrukcyjna jest większa niż 45 km/h jest prawo jazdy kategorii B1.

Czy posiadacz prawa jazdy kategorii B może korzystać z uprawnień także w zakresie niższych kategorii?

Biuro prasowe Ministerstwa Transportu twierdzi, że zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz, zostaną zachowane prawa nabyte osób, które przed tą datą uzyskały prawo jazdy kategorii A bądź kartę motorowerową, albo ukończyły 18 lat i bez żadnego uprawnienia kierują motorowerem. Wskazano, że jednocześnie zacznie obowiązywać zasada, że posiadacz prawa jazdy każdej kategorii będzie miał prawo kierować także pojazdami określonymi dla kategorii AM. Biuro prasowe nic nie mówi o quadach.

Skoro dana osoba (mająca prawo jazdy kategorii B lub ukończone 18 lat i nie posiadała żadnego prawa jazdy) pod rządami starej ustawy miała uprawnienia do kierowania motorowerami, to zachowała je po zmianie przepisów i wprowadzeniu nowej kategorii prawa jazdy (AM). Twierdzenie to ma swoje uzasadnienie w przepisach nowej ustawy o kierujących pojazdami.

Kto nie musi posiadać uprawnień do kierowania motorowerami?

Stosownie do niej: osoba, która przed 19 stycznia 2013 r. ukończyła 18 lat – zgodnie z art. 133 ust. 3 – jest uprawniona do kierowania motorowerami i nie wymaga się od niej dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.

„Art. 133. 1. Dokumenty stwierdzające uprawnienie do kierowania pojazdem wydane przez dowódcę jednostki wojskowej, pozwolenia na kierowanie tramwajem i karty rowerowe wydane na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zachowują ważność w zakresie, w jakim zostały wydane.

2. Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia. Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat.

3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.”

Takiej zasady jak wobec uprawnień do kierowania motorowerami ustawa nie wprowadza wobec uprawnień do kierowania quadami. Według ustawy:

Art. 6.1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

1) kategorii AM:

a) motorowerem,

b) czterokołowcem lekkim.

Do kierowania pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM – uprawnia prawo jazdy każdej wyższej kategorii.

Osoby, które były pełnoletnie przed wejściem w życie ustawy (19 stycznia 2013 r.), do jazdy quadem uprawnia posiadanie jakiegokolwiek innego prawa jazdy. Oznacza to, że posiadanie prawa jazdy kategorii B uprawnia do kierowania quadem.

Czy pozbawienie osoby prawa jazdy kategorii B pozbawia ją uprawnienie do kierowania quadami?

Jeśli doszło do pozbawienia danej osoby prawa jazdy kategorii B, tym samym pozbawiono ją uprawnienia do kierowania quadami. Nie jest więc możliwe posiadanie uprawnień do kierowania quadami bez posiadania prawa jazdy kategorii AM lub wyższej. Tym samym jazda quadem bez odpowiedniego dokumentu to jazda bez uprawnień do kierowania.