.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Możliwości ograniczenia ruchu quadów na drodze gminnej na osiedlu domków jednorodzinnych

• Data: 21-11-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Mam pytanie w sprawie jazdy motorami crossowymi i quadami. Mieszkam w domu jednorodzinnym, przy którym przebiega droga gminna, która kończy się przy mojej posesji, a następnie przechodzi w drogę publiczną. Po jednej i drugiej stronie drogi są domy jednorodzinne. Codziennie o każdej porze dnia jeżdżą quady i motory crossowe, emitując duży hałas, zakłócający spokój mieszkańcom. Co w tej sprawie możemy zrobić, aby zakończyć ten proceder? Dodam, że ten odcinek drogi gminnej to jest droga dojazdowa do domostw, a nie tor wyścigowy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Możliwości ograniczenia ruchu quadów na drodze gminnej na osiedlu domków jednorodzinnych

Motory crossowe i quady dopuszczone do ruchu jako „inne pojazdy samochodowe”

Niestety, aktualnie brak jest jakichkolwiek podstaw, aby zakończyła się ta sytuacja. Na drodze zarówno gminnej, jak i publicznej dopuszczalne jest jeżdżenie zarówno motorami crossowymi jak i quadami. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami każdy quad jest traktowany jako inny pojazd samochodowy – czterokołowiec lub czterokołowiec lekki (jak również trójkołowy motocykl i motorower). Pojazdy te, poruszając się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, powinny być sprawne technicznie i zarejestrowane, a kierujący powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Zatem w pierwszej kolejności, gdy natężenie jazdy tymi pojazdami jest duże, warto zadzwonić po policję w celu weryfikacji, czy faktycznie pojazdy, którymi poruszają się użytkownicy, są pojazdami zarejestrowanymi oraz posiadającymi dokumenty uprawniającego do tego, aby poruszały się po drogach. W praktyce często zdarza się, że właśnie takie drogi, jak opisana przez Pana, wykorzystywane są do tego, aby poruszać się po nich pojazdami niezarejestrowanymi lub też pojazdami niedopuszczonymi do ruchu.

Zmiana kategorii drogi – pozbawienie dotychczasowej kategorii

Kolejną kwestią, nad którą warto się zastanowić, jest wystąpienie do właściwego organu z wnioskiem o rozważenie zmiany kategorii drogi. Podstawę prawną do tego działania odnajdziemy w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U z 2024 r., poz. 320). Zgodnie z art. 10 ust. 1 organem właściwym do pozbawienia drogi dotychczasowej kategorii jest organ właściwy do zaliczenia jej do odpowiedniej kategorii. W oparciu o ust. 2 pozbawienie drogi jej kategorii dokonuje się w trybie właściwym do zaliczenia drogi do odpowiedniej kategorii. Oznacza to, że do pozbawienia kategorii drogi krajowej niezbędne jest wydanie rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw transportu w porozumieniu z ministrami właściwymi do spraw administracji publicznej, spraw wewnętrznych oraz Ministrem Obrony Narodowej po zasięgnięciu opinii właściwych sejmików województw, a w miastach na prawach powiatu – opinii rad miast. Do pozbawienia kategorii drogi wojewódzkiej konieczne jest wydanie przez sejmik województwa uchwały w porozumieniu z ministrami właściwymi do spraw transportu oraz obrony narodowej. Do pozbawienia kategorii drogi powiatowej niezbędne jest wydanie przez radę powiatu uchwały w porozumieniu z zarządem województwa, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin, na obszarze których przebiega droga, oraz zarządów sąsiednich powiatów, a w miastach na prawach powiatu – opinii prezydentów miast, a do pozbawienia kategorii drogi gminnej – uchwały rady gminy po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu. Pozbawienie drogi jej kategorii wywołuje skutek prawnorzeczowy, choć przy zastosowaniu trybu administracyjnoprawnego przenoszenia praw rzeczowych, co jest uzasadnione charakterem nieruchomości drogowych, uznawanych za rzeczy wyłączone z obrotu cywilnoprawnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przedstawienie problemu władzom gminy

Wobec powyższego zalecałabym pisemnie wystąpić do właściwego organu, w którym to piśmie opiszą Państwo problem i zwrócą się o rozważenie zmiany kategorii drogi z publicznej na wewnętrzną. Zwłaszcza jeżeli ma ona charakter dojazdowy do osiedla domków jednorodzinnych. Gdyby gmina zdecydowała się pozbawić drogę dotychczasowej kategorii, można by postawić na niej znak drogi wewnętrznej, strefy zamieszkania i ta szalona jazda hałaśliwymi pojazdami powinna byłaby się skończyć.

 

Sytuacja jest dość skomplikowana i brak jest klarownych regulacji prawnych, które mogłyby być skuteczne w szybkiej walce z problemem. Niemniej jednak warto skorzystać ze wskazanych rozwiązań.

Przykłady:

Skarga mieszkańców na hałas w okolicy. Mieszkańcy niewielkiego osiedla domków jednorodzinnych złożyli skargę do urzędu gminy z powodu intensywnego ruchu quadów i motocykli crossowych na ich drodze. Droga, prowadząca do ich domów, była wykorzystywana przez miłośników adrenaliny, co zakłócało spokój w okolicy. Po interwencjach i petycji skierowanej do gminy, rada gminy rozważyła możliwość zmiany kategorii drogi, co ograniczyłoby ruch takich pojazdów.

Wezwanie policji do nielegalnych quadów. Pan Marek, mieszkaniec osiedla, zauważył, że część quadów poruszających się po drodze gminnej nie miała tablic rejestracyjnych. Zgłosił sprawę na policję, która przeprowadziła kontrole i okazało się, że wiele pojazdów nie spełniało norm technicznych. Po kilku takich interwencjach ruch quadów wyraźnie się zmniejszył, a mieszkańcy odzyskali część spokoju.

Znak strefy zamieszkania jako sposób na spokój. Właściciele domów przy drodze gminnej postanowili wspólnie złożyć wniosek do rady gminy o postawienie znaku strefy zamieszkania, co skutkowałoby ograniczeniem prędkości i ścisłą kontrolą hałaśliwych pojazdów. Po uzyskaniu zgody, znak został postawiony, a quadziści i motocykliści przestali używać tej drogi jako toru wyścigowego, co znacznie poprawiło jakość życia w okolicy.

Podsumowanie

Ograniczenie ruchu quadów i motocykli crossowych na drogach gminnych w pobliżu osiedli domków jednorodzinnych może być trudne, ale możliwe do osiągnięcia. Warto podjąć działania, takie jak zgłaszanie problemu policji, wnioskowanie o zmianę kategorii drogi lub wprowadzenie znaków strefy zamieszkania, aby skutecznie poprawić komfort życia mieszkańców.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism dotyczących ograniczenia ruchu quadów i motocykli na drogach gminnych. Nasz zespół prawników pomoże znaleźć najlepsze rozwiązania prawne, dopasowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

 

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych - Dz.U. 1985 nr 14 poz. 60

2. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu