.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wynagrodzenie za pracę na cały etat mimo umowy na pół etatu

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 21.05.2020

Jestem zatrudniona na umowę o pracę w firmie (międzynarodowa korporacja) od 1 września na pół etatu. Od października miałam dostać umowę na pełen etat, trochę się to przedłużało, ale umowę na pełen etat dostałam od 1 listopada. W październiku jednak przepracowałam 160 godz., tak jak cały etat, a otrzymałam wypłatę jak za pół etatu. Żeby wyprostować całą tę sprawę postanowiono wyrównać mi pensje z listopadową wypłatą. Drugą część wypłaty mam dostać jako bonus za zasługi dla pracownika. Czy jest to uczciwe wobec mnie? Czy nie powinnam dostać drugiej części wypłaty jako nadgodziny? Poza tym jestem stratna o urlop za październik. Bo za pół etatu przysługuje tylko 1 dzień na miesiąc.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wynagrodzenie za pracę na cały etat mimo umowy na pół etatu

Uznanie umowy za obowiązującą miesiąc wcześniej albo zapłata nadgodzin

Wszystko w Pani przypadku zależy od tego, jaki przebieg miały ustalenia między Panią a pracodawcą. Jeśli mimo braku fizycznej umowy ustalenia stron były takie, że od października pracuje Pani w pełnym wymiarze czasu pracy – może Pani dochodzić przed sądem uznania umowy za obowiązującą już od października. Jeśli zaś nie chce Pani dochodzić swoich praw przed sądem, wiążąca jest umowa pisemna, a za październik powinna Pani otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny. Jednak jeśli ustalenia w październiku nie były jeszcze zakończone – znaczenie ma moment podpisania umowy i wówczas pozostaje Pani jedynie prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.

 

Zgodnie z art. 1511 ustawy Kodeks pracy „za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

 

1) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

a) w nocy,

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;

2) 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1”.

 

Czas wolny za nadgodziny

W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.

 

Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

 

Jeśli pracodawca nie udzielił Pani za nadgodziny dnia wolnego – musi wypłacić Pani dodatek za nadgodziny w wysokości 50% wynagrodzenia za każdą przepracowana godzinę.

 

Jeśli chodzi o urlop – wszystko zależy od tego, na jakim etapie pozostawały Pani ustalenia z pracodawcą w październiku i czy (jeśli ustalenia były konkretne mimo braku umowy) zdecyduje się Pani skierować sprawę do sądu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl