Jak sprawdzić czy jestem poszukiwany w Polsce?

• Data: 13-12-2023 • Autor: Krzysztof Bigoszewski

Niektóre osoby obawiają się, że mogą być poszukiwane przez policję. Wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy zostało na kogoś wydane postanowienie o poszukiwaniu, oraz omawiamy, jakie działania podejmują organy ścigania w stosunku do osób, które mogą być poszukiwane, ale jeszcze nie postawiono im zarzutów. Podobny problem ma pan Daniel, który rok temu wyjechał za granicę do pracy. Teraz chciałby wybrać się do Polski na urlop. Problem w tym, że kilka miesięcy przed wyjazdem za granicę zatrzymała go policja w związku z pewną sprawą. Został zabrany na komendę i musiał podpisać oświadczenie, że stawi się na posterunku w swoim mieście, po czym wyjechał z Polski. Zastanawia się, jak może sprawdzić, czy jest poszukiwany przez policję. Pyta, czy w internecie jest dostępna baza osób poszukiwanych, by można było sprawdzić, czy jest poszukiwany.

Jak sprawdzić czy jestem poszukiwany w Polsce?

Jak ustalić czy jest się osobą poszukiwaną?

W celu ustalenia, czy jest się osobą aktualnie poszukiwaną przez polskie organy ścigania, należy przede wszystkim sprawdzić, czy osoba została zamieszczona w bazie osób poszukiwanych listem gończym. Bazy te prowadzone są przez właściwe komendy wojewódzkie policji i dostęp do nich można uzyskać drogą elektroniczną na stronach internetowych tychże komend. Oficjalna baza znajduje się na stronie https://poszukiwani.policja.pl/

Czy policja może zatrzymać osobę co do której nie zostały jeszcze przedstawione zarzuty?

Jeżeli nie odnajdzie Pan siebie w żadnej z wyżej wymienionych baz osób poszukiwanych, to istnieje duża szansa na to, że nie jest Pan poszukiwany. Jednak na uwadze należy mieć także, że po pierwsze – bazy te mogą być w pewnym stopniu nieaktualne (choć to mało prawdopodobne), a po drugie – może być Pan poszukiwany na innej podstawie niż wystawiony na Pana nazwisko list gończy. W praktyce oznaczałoby to, że nie jest Pan jeszcze osobą podejrzaną, a policja może Pana poszukiwać na razie jedynie jako świadka.

Jednakże na uwadze należy mieć również treść przepisu art. 244 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

Art. 244. § 1. Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym”.

Z powyższego wynika, że w wyjątkowych sytuacjach policja może dokonać również zatrzymania osoby, co do której nie zostały jeszcze przedstawione zarzuty. Niewykluczone zatem, że policja może mieć dane pana Daniela wprowadzone do wewnętrznego systemu, do którego wgląd mają jedynie organy ścigania, i na tej podstawie może zweryfikować jego personalia oraz ewentualnie dokonać zatrzymania na czas złożenia wyjaśnień we wspomnianej przez klienta sprawie.

Sprawdź czy jesteś poszukiwany ›

Przykłady

Przykład 1

Marcin, 34-letni informatyk, wyjechał na kontrakt do USA rok temu. Przed wyjazdem był świadkiem drobnej kradzieży i miał zeznawać na policji, ale nie zdążył przed opuszczeniem kraju. Obawiając się, że może być poszukiwany za niestawienie się, przed planowaną wizytą w Polsce sprawdził bazę osób poszukiwanych, by upewnić się, że jego powrót odbędzie się bez problemów.

Przykład 2

Kasia, 28-letnia nauczycielka, miała problem z prawem w związku z nieporozumieniem dotyczącym niewielkiego długu. Po uregulowaniu sprawy wyjechała za granicę. Przed powrotem do kraju, chcąc upewnić się, że sprawa została całkowicie rozwiązana, skorzystała z internetowej bazy poszukiwanych, aby sprawdzić, czy nie ma na nią wydanego listu gończego.

Przykład 3

Tomek, 40-letni przedsiębiorca, był zamieszany w spór sądowy dotyczący praw autorskich. Spór został rozwiązany, ale Tomek nie był pewien, czy wszystkie formalności zostały dopełnione. Zanim zdecydował się na powrót do Polski z Wielkiej Brytanii, gdzie przebywał przez ostatnie dwa lata, sprawdził, czy przypadkiem nie figuruje w bazie poszukiwanych, by uniknąć niespodzianek na granicy.

Podsumowanie

Podsumowując, sprawdzenie, czy jest się poszukiwanym przez polską policję, jest kluczowe dla tych, którzy mają za sobą niewyjaśnione sprawy prawne i planują powrót do kraju. Korzystanie z oficjalnych baz danych dostępnych on-line umożliwia szybką weryfikację własnej sytuacji i może zapobiec potencjalnym komplikacjom przy przekraczaniu granicy. Warto pamiętać, że w przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z prawnikiem lub bezpośrednio z odpowiednimi organami ścigania.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu odpowiednich pism? Nie wiesz, jak sprawdzić, czy jesteś poszukiwany przez policję? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online, gdzie doświadczeni prawnicy pomogą Ci rozwiązać Twoje problemy prawne szybko i skutecznie, bez konieczności wychodzenia z domu. Uzupełnij formularz spod tekstu.