.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Złe relacje miedzy teściową i synową a realizacja kontaktów dzieci z babcią

Autor: Marek Gola

Jestem żonaty, mam dwoje kilkuletnich dzieci. Niestety żona i moja matka od początku naszego związku nie przepadają za sobą i to delikatnie mówiąc. Chciałbym, aby nasze dzieci utrzymywały kontakty z babcią. Jednak żona, źle usposobiona do teściowej, chce te kontakty na swój sposób kontrolować. Dlatego nie chce puścić dzieci do babci tylko pod moją opieką, ale też jedzie, aby śledzić, o czym dzieci rozmawiają z babcią, co jedzą, co robią itd. Uważam, że to niepotrzebne, bo nasila konflikt i wolałbym jeździć sam z dziećmi. Co mogę zrobić, aby starsza osoba też miała radość z obcowania z wnukami? Co mówią o tym przepisy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Złe relacje miedzy teściową i synową a realizacja kontaktów dzieci z babcią

Władza rodzicielska obojga rodziców

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

 

Relacje żony z Pańską mamą są nie najlepsze i wolałby Pan zabieranie dzieci do swojej mamy bez obecności żony, ale już na wstępie muszę wskazać, że przepisy prawa takiej kwestii nie regulują bezpośrednio. Pośrednio jednak można wskazywać na przepis art. 97 K.r.o., zgodnie z którym – jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. W mojej ocenie realizacja kontaktów dzieci z babcią nie jest sprawę istotną, a zatem nie jest wymagana zgoda żony na realizowanie tego kontaktu pod jej nieobecność. Nie może jej Pan jednak zabronić jechać z Panem. Tym samym przepisy prawa nie przychodzą Panu z pomocą.

 

Konflikt lojalnościowy – kontakty wnucząt z babcią

W mojej ocenie powinien Pan jednak udać się z żoną do psychologa dziecięcego celem ustalania, czy zachowanie żony zagraża dobru dzieci. Chodzi głównie o tzw. konflikt lojalnościowy. Nawet jeżeli żona z Pańską matką się nie lubią, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Państwa dzieci utrzymywały kontakty z babcią. Dopóki babcia nie robi im krzywdy, ocena Pańskiej żony nie może być traktowana jako jedynie słuszna i prawidłowa, dopóty nie można mówić, że Pańska mama chce dla swoich wnuków źle. Na Pańskim miejscu zaproponowałbym żonie terapię z psychologiem dziecięcym w celu wykazania tzw. konfliktu lojalnościowego, do którego Pańska żona być może pośrednio dąży.

 

Próba uświadomienia żonie tego, że głównie czyni krzywdę dzieciom, jest kwestią najważniejszą. Przepisy prawa niestety Panu nie pomogą.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl