.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak uzasadnić wniosek o zatarcie skazania?

• Autor: Monika Cieszyńska

Zostałam skazana na karę grzywny za czyn z art. 270 § 1 Kodeksu karnego. Zapłaciłam należną kwotę. Chcę wystąpić z wnioskiem o zatarcie skazania (upłynęły 3 lata). Jak uzasadnić wniosek o zatarcie skazania? Przez adnotację w KRK mam problemy w pracy. Nigdy wcześniej nie byłam karana. Od wyroku nie popełniłam żadnego przestępstwa ani wykroczenia. Czy we wniosku mogę prosić o rozpatrzenie sprawy bez mojej obecności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak uzasadnić wniosek o zatarcie skazania?

Gdzie należy skierować wniosek o zatarcie skazania?

Jeśli chodzi o zatarcie skazania, to w Pani przypadku może nastąpić ono albo z mocy prawa (z upływem 5 lat od wykonania kary), albo właśnie na wniosek z upływem 3 lat od wykonania kary, co potwierdza art. 107 § 4 Kodeksu karnego. Takowy wniosek należy złożyć do sądu, który wydał wyrok skazujący w pierwszej instancji. Jeżeli orzekały sądy różnego rzędu, właściwy jest sąd wyższego rzędu.

 

„Art. 107. (…)

§ 4. W razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat”.

 

Wniosek taki należy skierować do sądu, który wydał wyrok skazujący w pierwszej instancji.

 

Wniosek powinien zawierać:

 

  • Pani imię, nazwisko i adres;
  • dokładne wskazanie wyroku karnego, na podstawie którego nastąpiło skazanie (oznaczenie sądu, który wydał wyrok, daty wydania wyroku, sygnatury akt);
  • wskazanie orzeczonej kary;
  • informacje dotyczące jej wykonania.

Jak umotywować wniosek o zatarcie skazania?

W uzasadnieniu wniosku winna Pani przytoczyć przemawiające za zatarciem skazania okoliczności, takie jak np. dobre sprawowanie po odbyciu kary, fakt posiadania zatrudnienia, przestrzeganie porządku prawnego, w szczególności niepopełnienie kolejnego przestępstwa, dobrą opinię w pracy i w miejscu zamieszkania czy właśnie problemy ze znalezieniem bądź utrzymaniem pracy ze względu na informację o skazaniu.

 

Niemniej jednak należy pamiętać, że decyzja o zatarciu skazania uzależniona jest od uznania sądu. Oznacza to, że zatarcie skazania na wniosek jest zawsze fakultatywne, tym samym nawet zaistnienie wymaganych przesłanek nie obliguje sądu do uwzględnienia wniosku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jaka jest opłata od wniosku o zatarcie skazania?

Ponadto wniosek ten musi być należycie opłacony – opłata sądowa od wniosku wynosi 45 zł. Dowód uiszczenia opłaty należy załączyć do wniosku.

 

Sąd decyzję o zatarciu skazania podejmuje w formie postanowienia, na które zarówno Pani, jak i prokuratorowi przysługuje zażalenie.

 

O terminie posiedzenia sądowego w sprawie Pani wniosku zostanie Pani zawiadomiona. We wniosku może Pani wnieść o rozpoznanie sprawy także pod Pani nieobecność, niemniej sąd może dojść do wniosku, że Pani obecność jest obowiązkowa, o czym zostanie Pani poinformowana.

 

Jednakże doradzałabym Pani osobiste stawiennictwo na rozprawie właśnie z uwagi na to, że decyzja o wcześniejszym zatarciu skazania zależy od uznania sądu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu