
Usunięte wiadomości z komunikatora na żądanie sądu, czy da się je odzyskać i wykorzystać jako dowód?• Data: 30-04-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Czy sąd może nakazać ujawnienie treści wiadomości usuniętych z komunikatora internetowego (Messengera)? Czy w ogóle są one możliwe do odczytania, jeżeli zostały wykasowane? |
![]() |
Co może być dowodem w sprawie cywilnej lub karnej?Nie wskazała Pani, w jakim postępowaniu – karnym, cywilnym – toczy się aktualnie sprawa. Stąd też należy ustosunkować się ogólnie do tak postawionego pytania. W pierwszej kolejności wskazać należy, że zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i w postępowaniu karnym jako dowód w sprawie można tak naprawdę dopuścić wszystko, co przyczyni się do:
a) ustalenia stanu faktycznego sprawy, b) ustalenia winnego popełnienia czynu zabronionego.
Jeżeli mówimy o odzyskiwaniu jakiegoś materiału, to konieczne jest – czy to na gruncie postępowania cywilnego, czy to na gruncie postępowania karnego –skorzystanie z opinii biegłego sądowego. W tym zakresie będzie to biegły z zakresu informatyki. Kiedy sąd zleca biegłemu sporządzenie opinii?Zgodnie z art. 278 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.): „W wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii”.
Natomiast w postępowaniu karnym zgodnie z art. 193 § 1 Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.): Jeżeli stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymaga wiadomości specjalnych, zasięga się opinii biegłego albo biegłych. W celu wydania opinii można też zwrócić się do instytucji naukowej lub specjalistycznej. Do instytucji naukowej lub specjalistycznej oraz do osób, które biorą udział w wydaniu opinii tej instytucji, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące biegłych. W wypadku powołania biegłych z zakresu różnych specjalności, o tym, czy mają oni przeprowadzić badania wspólnie i wydać jedną wspólną opinię, czy opinie odrębne, rozstrzyga organ procesowy powołujący biegłych. Pozyskiwanie materiału dowodowego w postępowaniu przygotowawczymZazwyczaj pozyskiwanie (w tym odzyskiwanie z nośników) materiału dowodowego w postępowaniu karnym następuje jeszcze w postępowaniu przygotowawczym, tj. w postępowaniu, które prowadzone jest przez prokuratora, zanim akt oskarżenia trafi do sądu.
Jeżeli materiały z Messengera mają istotne znaczenie dla sprawy, np. wskazują na sprawcę przestępstwa w postępowaniu karnym, to taki dowód może być dopuszczony przez sąd. Co do zasady również takie wiadomości mogą być odzyskane przez specjalistę, któremu sąd nakaże dostarczyć urządzenie, na którym wiadomości te były pisane. Zatem należy się liczyć z tym, że wiadomości mogą być odzyskane. PrzykładySprawa o oszustwo finansowe Anna padła ofiarą oszustwa finansowego przez swojego znajomego, który obiecał jej wysokie zyski z inwestycji. Wszystkie ustalenia były prowadzone przez Messengera. Po złożeniu zawiadomienia do prokuratury, okazało się, że oszust usunął wszystkie wiadomości. Prokurator, uznając, że te wiadomości są kluczowe dla sprawy, zwrócił się do sądu o zlecenie ekspertyzy informatycznej. Biegły informatyk odzyskał usunięte wiadomości, co stanowiło kluczowy dowód w postępowaniu karnym, prowadząc do skazania oszusta.
Sprawa rozwodowa z powodu zdrady Ewa złożyła pozew rozwodowy, twierdząc, że jej mąż, Piotr, dopuścił się zdrady. Podejrzewała, że dowody na zdradę znajdują się w usuniętych wiadomościach z Messengera, które Piotr wysyłał do innej kobiety. Sąd, aby ustalić faktyczny stan rzeczy, zlecił biegłemu informatykowi odzyskanie tych wiadomości. Odzyskane wiadomości stały się dowodem potwierdzającym zdradę, co wpłynęło na decyzję sądu o orzeczeniu rozwodu z winy Piotra.
Sprawa o zniesławienie Jan został pozwany przez swojego byłego pracodawcę za zniesławienie. Pracodawca twierdził, że Jan rozsyłał obraźliwe i nieprawdziwe informacje na jego temat przez Messengera do innych pracowników. Jan usunął te wiadomości, myśląc, że nie będą mogły zostać użyte przeciwko niemu. Jednakże sąd, na wniosek strony powodowej, zlecił ekspertowi informatycznemu odzyskanie tych wiadomości. Odzyskane treści potwierdziły zarzuty pracodawcy, co przyczyniło się do uznania Jana za winnego zniesławienia. PodsumowanieW postępowaniach sądowych, zarówno cywilnych, jak i karnych, możliwe jest zlecenie odzyskania usuniętych wiadomości z komunikatora Messenger przez biegłego informatyka. Takie wiadomości mogą stanowić kluczowy dowód w sprawie, przyczyniając się do ustalenia stanu faktycznego oraz winy. Sąd, na wniosek stron, może zdecydować o zasięgnięciu opinii eksperta, co może prowadzić do odzyskania istotnych materiałów dowodowych. Oferta porad prawnychOferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie wszelkich pism procesowych, zapewniając kompleksową obsługę prawną bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i rzetelną pomoc prawną dostosowaną do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale