.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Bez drogi nie ruszysz – jak legalnie zapewnić dostęp do działki pod budowę domu?

• Data: 03-05-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem właścicielem działki, która nie ma dostępu do drogi publicznej. Dojazd do niej od dawna jest realizowany drogą sąsiada. Chciałbym wybudować dom, ale ubiegając się o warunki zabudowy, muszę wykazać dostęp do drogi. Sąsiad proponuje podpisanie umowy udostępnienia drogi za opłatą roczną (np. umowa użyczenia, dzierżawy). Czy taka umowa wystarczy urzędnikom do wydania WZ, czy trzeba ustanowić notarialnie służebność? Jak wyjść z tego problemu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Bez drogi nie ruszysz – jak legalnie zapewnić dostęp do działki pod budowę domu?

Dostęp do drogi publicznej jako warunek wydania warunków zabudowy

Na wstępie wskazuję, że przez dostęp do dogi publicznej należy rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej. Zaznaczam, że:

 

W świetle art. 2 pkt 14 u.p.z.p. przez dostęp do drogi publicznej należy rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej. Przepis ten przewiduje zatem dwa alternatywne sposoby zapewnienia danej nieruchomości gruntowej pośredniego dostępu do drogi publicznej, tj. poprzez inną działkę obciążoną odpowiednią służebnością bądź przez drogę wewnętrzną. Dostęp do drogi publicznej za pośrednictwem drogi wewnętrznej jest sam w sobie wystarczający. Dodać należy, że konieczna dla ustalenia warunków zabudowy przesłanka dostępu do drogi publicznej wypełniona jest nie tylko wówczas, gdy zjazd już istnieje, ale również wtedy, gdy w stanie faktycznym sprawy istnieje potencjalna możliwość wykonania zjazdu (wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 września 2024 r., sygn. akt II SA/Gl 697/24).

 

Nadto zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.) wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia warunków określonych ustawą, w tym w sytuacji, gdy teren ma dostęp do drogi publicznej.

 

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że dostęp nieruchomości do drogi publicznej musi mieć charakter trwały i?możliwy do wyegzekwowania przez inwestora przy użyciu dostępnych środków prawnych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Realizacja dostępu pośredniego do drogi publicznej – stanowisko sądów

W przedstawionej sprawie znaczące jest stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym: Przepis art. 2 pkt 14 u.p.z.p. nie uznaje za pośredni dostęp do drogi publicznej istnienia dojazdu np. przez zawarcie z właścicielem działki sąsiedniej oddzielającej działkę inwestora od drogi publicznej umowy dzierżawy części tej działki celem urządzenia dojazdu do działki inwestycyjnej. Jedynie prawnie skuteczne jest spełnienie jednego z warunków określonego w przepisie, tj. istnienia służebności drogowej lub drogi wewnętrznej (wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2021 r., sygn. akt II OSK 1918/20).

 

Analogiczne stanowisko zostało wyrażone w innym wyroku: Dostęp pośredni do drogi publicznej jest zapewniony, jeżeli odbywa się przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej. Dany teren nie ma dostępu do drogi publicznej w sytuacji, gdy fragment działki, przez którą teren inwestycji miałby mieć dostęp do drogi publicznej, nie jest drogą wewnętrzną, ani nie jest fizycznie wydzieloną drogą. Stwierdzić należy, że zawarta w niniejszej sprawie umowa najmu części działki nr (...) nie powoduje, iż teren inwestycji ma zapewniony bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Do takiego stanowiska skłania również fakt, że w razie wypowiedzenia umowy najmu działka inwestycyjna nie będzie miała dostępu do drogi publicznej. Przyjęte w umowie najmu rozwiązanie w swej istocie jest tymczasowe i jako takie nie może być podstawą do udzielenia pozwolenia na budowę (wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2021 r., sygn. akt II OSK 3603/18).

Wnioski

Aby uznać, że działka ma dostęp do drogi publicznej, musi albo mieć dostęp z Pana działki do takiej drogi, albo też przez działkę sąsiada winna zostać ustanowiona służebność przejazdu. W opisanym przypadku tylko służebność drogowa na działce sąsiada, ustanowiona w formie aktu notarialnego, wypełni warunek dostępu Pana działki do drogi publicznej i pozwoli na uzyskanie warunków zabudowy. Umowa użyczenia czy też dzierżawy nie spełnia tego wymogu, a zatem nie stanowi dostępu do drogi publicznej w rozumieniu obowiązujących przepisów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Małgorzata odziedziczyła działkę po dziadkach

Małgorzata planowała postawić dom na działce, którą odziedziczyła po dziadkach. Niestety, działka była otoczona gruntami innych właścicieli i nie miała bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Sąsiad zaproponował jej umowę użyczenia kawałka swojej działki, ale gdy Małgorzata złożyła wniosek o warunki zabudowy, urząd odrzucił go, wskazując na brak trwałego i prawnego dostępu do drogi. Dopiero po ustanowieniu notarialnej służebności drogowej udało jej się spełnić wymagania formalne.


Adam chciał zainwestować w działkę na uboczu

Adam kupił atrakcyjną działkę na obrzeżach miasta, kuszony niską ceną. Sprzedający zapewniał go, że nie ma problemu z dojazdem, bo "wszyscy korzystają z drogi sąsiada". Adam podpisał umowę dzierżawy tej drogi z właścicielem sąsiedniej działki, ale gdy wystąpił o pozwolenie na budowę, spotkał się z odmową. Urzędnicy wyjaśnili mu, że taka umowa ma charakter tymczasowy, a przepisy wymagają trwałego prawa przejazdu — na przykład służebności wpisanej do księgi wieczystej.


Joanna i Tomasz planowali budowę domu marzeń

Joanna i Tomasz znaleźli idealną działkę pod swój wymarzony dom. Problemem był brak bezpośredniego dojazdu. Właściciel sąsiedniej nieruchomości zgodził się na ustanowienie drogi wewnętrznej przez swoją działkę. Po konsultacji z prawnikiem i sporządzeniu odpowiedniej umowy oraz wpisaniu drogi do ewidencji gruntów jako droga wewnętrzna, uzyskali pozytywną decyzję o warunkach zabudowy bez konieczności ustanawiania służebności.

Podsumowanie

Samo korzystanie z drogi sąsiada na podstawie umowy dzierżawy lub użyczenia nie spełnia wymogów formalnych dla uzyskania warunków zabudowy. Aby skutecznie zabezpieczyć dostęp do działki i móc legalnie rozpocząć budowę, konieczne jest ustanowienie trwałego prawa w postaci służebności drogowej lub drogi wewnętrznej.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zapewnieniu dostępu do swojej działki lub przygotowaniu odpowiednich pism prawnych? Skorzystaj z naszej oferty porad online i profesjonalnego sporządzania dokumentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717
2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu