.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak podłączyć się do wodociągu przez drogę prywatną bez zgody wszystkich współwłaścicieli?

• Data: 17-05-2025 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

W drodze prywatnej, która ma 10 współwłaścicieli, ja mam 4/16 udziałów, w drodze tej jest sieć wodociągowa, do której chce się podłączyć. Mam projekt, mam zgłoszenie budowy, pozwolenie wodociągów, czyli właściciela tej sieci. Ale dwie sąsiadki postanowiły na złość nie zgodzić się na pracę koparki w celu wykonania przyłącza. W jaki sposób mam zrealizować przyłącze, aby mieć dostęp do wody, czy istnieje jakaś droga sądowa? Sąsiadki dobrowolnie się nie zgodzą.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak podłączyć się do wodociągu przez drogę prywatną bez zgody wszystkich współwłaścicieli?

Podłączenie się do sieci w drodze

Rozumiem, że chciałby Pan dla siebie ustanowić przyłącze do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w drodze prywatnej, w której posiada Pan stosowny udział. Na terenie drogi prywatnej budowa przyłącza należy do Pana. Jeżeli gmina lub przedsiębiorstwo wodociągowe przejęła obszar, musi Pani wystąpić do gminy o przyłącze.

 

Zasadniczo do istniejącej sieci kanalizacyjnej, będącej w rękach gminy, są zobowiązani podpiąć się okoliczni mieszkańcy. O takim obowiązku mówi art. 15 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Na jego podstawie osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej na własny koszt zapewnia realizację przyłączy. 

 

Napotyka Pan jednak przeszkodę w postaci dwóch sąsiadek, które również są współwłaścicielkami drogi prywatnej, a które nie zgadzają się na wykonanie przez Pana przyłącza. W przypadku konieczności dokonania instalacji w drodze prywatnej, gdzie ma Pan 4/16 udziału prawo do dysponowania udziałami w drodze na cele budowlane, należy działać z uwzględnieniem przepisów Kodeksu cywilnego, a w szczególności przepisów art. 199 i art. 201 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 199 „do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli”.

 

Istotny w opisywanej sytuacji jest również przepis art. 206, zgodnie z którym „każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania w niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podpięcie do sieci jako zwykły zarząd

To znaczy, że wykonanie określonych czynności w zależności od tego, czy przekraczają zakres zwykłego zarządu, czy też mieszczą się w pojęciu zwykłego zarządu, wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli albo zgody większości współwłaścicieli, bądź też może być zakwalifikowane do tzw. czynności zachowawczych. Na ogół inwestycje, które zmierzają do zwiększenia użyteczności innej nieruchomości, przekraczają zakres zwykłego zarządu. Niemniej obecnie uważa się, że instalowanie kanalizacji sanitarnej, opadowej i wodociągu na nieruchomości, będącej przedmiotem współwłasności, może mieścić się w ramach zwykłego zarządu, jeżeli nieruchomość służy współwłaścicielom wyłącznie do ułatwienia korzystania z innych nieruchomości (wspólna droga), a wymieniona na wstępie inwestycja ma na celu zwiększenie użyteczności jednej z nich. Zauważa się w orzecznictwie, że zmiany występujące w obrębie stosunków społeczno-gospodarczych wymuszają rozszerzenie zakresu czynności zwykłego zarządu.

 

Obecnie (w XXI wieku) kanalizacja i wodociąg, gaz, prąd należą do urządzeń niezbędnych dla zaspokojenia elementarnych potrzeb człowieka. Tymczasem wspólna nieruchomość służy współwłaścicielom wyłącznie jako droga dojazdowa do innych ich nieruchomości, toteż przeprowadzenie przez nią instalacji kanalizacyjnej i pozostałych pozostaje w zgodzie z jej służebnym charakterem, dlatego- jako mieszczące się w ramach służebnego przeznaczenia nieruchomości- może być uznane za czynność zwykłego zarządu. Również w orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażono pogląd, że czynność nie powodująca zmiany przeznaczenia rzeczy należy do zakresu zwykłego zarządu. Przeprowadzenie instalacji w żaden sposób nie zmienia dotychczasowego przeznaczenia rzeczy. Nadal bowiem nieruchomość może być użytkowana zgodnie z jej służebnym charakterem. Dokonanie przedmiotowej czynności nie powoduje także zmian w dotychczasowym sposobie korzystania z nieruchomości wspólnej (drogi). Wprawdzie użyteczność wspólnej drogi może pogorszyć się, ale pogorszenie to ma charakter przejściowy. Jeżeli więc czynność współwłaściciela nie przeszkadza pozostałym współwłaścicielom, to może być ona zaliczona do czynności zwykłego zarządu.

 

W postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 1980 r., sygn. akt III CRN 166/80, stwierdzono, że podłączenie sieci wodociągowej nie uniemożliwia innym współwłaścicielom korzystania z nieruchomości, a jedynie ogranicza je w czasowo i w niewielki sposób. Stąd współwłaściciel ma prawo do przeprowadzenia odpowiednich prac, a pozostali współwłaściciele musza akceptować zaistniały stan rzeczy.

 

Powołać się tu warto także na uchwałę Sądu Najwyższego z 19 kwietnia 2002 r. (sygn. akt III CZP 18/02) dotyczącą bardzo podobnej sytuacji. SN uznał w niej, że instalowanie kanalizacji sanitarnej, opadowej i wodociągu na nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności może się mieścić w granicach zwykłego zarządu, jeżeli nieruchomość służy wszystkim współwłaścicielom wyłącznie do ułatwienia korzystania z innych nieruchomości (wspólna droga). To zaś oznacza, że do czynności zwykłego zarządu, w tym wypadku przeprowadzania dokonania przyłącza, potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. Jednakże w razie braku takiej zgody współwłaściciel zainteresowany inwestycją może skorzystać z możliwości przewidzianej w art. 201 kodeksu cywilnego, tj. zwrócić się do sądu cywilnego z żądaniem upoważnienia go do jej przeprowadzenia.

 

Najlepiej jednak będzie, jeśli dojdzie do porozumienia. To pozwoli uniknąć fatygi i kosztów, jakie muszą się wiązać z wniesieniem sprawy do sądu. Można oczywiście skorzystać z notarialnie poświadczonego oświadczenia większości współwłaścicieli o ich zgodzie na realizację, konserwację i naprawę wszystkich mediów znajdujących się w drodze.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Szymon chce podłączyć wodociąg przez prywatną drogę
Szymon kupił działkę budowlaną, do której prowadzi prywatna droga, współwłasność kilku osób. Ma 5/16 udziału i planuje wykonać przyłącze wodociągowe. Dwie współwłaścicielki, Natalia i Barbara, nie zgadzają się na przeprowadzenie prac. Szymon, mając poparcie większości współwłaścicieli, postanawia zabezpieczyć swoje prawa i występuje do sądu o upoważnienie do wykonania przyłącza, powołując się na to, że inwestycja mieści się w granicach zwykłego zarządu.

 

Krystyna uzgadnia przyłącze z większością współwłaścicieli
Krystyna chce podłączyć swoją posesję do kanalizacji, a instalacja musi przebiegać przez prywatną drogę, której jest współwłaścicielką razem z sześcioma osobami. Zamiast ryzykować spór, uzgadnia z większością współwłaścicieli zgodę na przeprowadzenie przyłącza i potwierdza to notarialnie. Dzięki temu uniknęła kosztownej sprawy sądowej i szybko mogła rozpocząć prace.

 

Wojciech dokumentuje spór z sąsiadami
Wojciech planuje wykonać przyłącze wodociągowe do swojego domu przez drogę współwłasności. Dwóch współwłaścicieli blokuje jego działania, chociaż przyłącze nie zmieni przeznaczenia drogi, a utrudnienia będą tylko czasowe. Wojciech gromadzi korespondencję, opinie techniczne i w końcu składa wniosek do sądu, który przyznaje mu rację, uznając instalację za czynność mieszczącą się w ramach zwykłego zarządu.

Podsumowanie

Podłączenie się do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej przez prywatną drogę, która jest współwłasnością kilku osób, bywa źródłem sporów. Choć takie inwestycje zazwyczaj mieszczą się w ramach zwykłego zarządu i służą wszystkim współwłaścicielom, czasami niektórzy mogą próbować je blokować. Warto w takiej sytuacji dążyć do porozumienia i zgody większości współwłaścicieli. Gdy to się nie uda, można skutecznie dochodzić swojego prawa w sądzie, powołując się na przepisy kodeksu cywilnego oraz orzecznictwo, które uznaje takie instalacje za zgodne z przeznaczeniem nieruchomości.

Oferta porad prawnych

Planujesz przyłącze, ale współwłaściciele drogi stawiają opór? Skontaktuj się z nami — przeanalizujemy Twoją sytuację, pomożemy w przygotowaniu odpowiednich dokumentów, wystąpieniu do sądu lub uzyskaniu zgody większości współwłaścicieli. W razie potrzeby sporządzimy także notarialne oświadczenie o zgodzie na budowę mediów, byś mógł spokojnie zrealizować inwestycję.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - Dz.U. 2001 nr 72 poz. 747

 

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu