Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Doprowadzenie świadka siłą do sądu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 13.01.2011

Dostałem zawiadomienie z sądu na temat doprowadzenia siłą w charakterze świadka. Jak uniknąć doprowadzenia (chciałbym stawić się sam)? Jak ono wygląda? Dodam, że płaciłem już dwukrotnie grzywnę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W naszym porządku prawnym każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawienia się celem złożenia zeznań, nawet jeśli mogłaby skorzystać z prawa odmowy zeznań.

 

Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę i wezwie go po raz kolejny (kwota grzywny nie może przekraczać 1000 zł). Jeżeli świadek po raz drugi nie stawi się w sądzie bez usprawiedliwienia, sąd ponownie skaże go na grzywnę i wtedy też może nakazać przymusowe jego doprowadzenie.

 

Przymusowe sprowadzenie świadka odbywa się zazwyczaj w ten sposób, że w dniu posiedzenia sądu świadek zostaje zatrzymany przez policję i przewieziony przez funkcjonariuszy do sądu. Tym samym przymusowe doprowadzenie jest zawsze poprzedzone zatrzymaniem.

 

Zarówno zatrzymanie, jak i przymusowe doprowadzenie może nastąpić tylko wówczas, gdy sąd wyda odpowiednie postanowienie.

 

Zatrzymanie polega na krótkotrwałym pozbawieniu wolności i ograniczeniu swobody działania.

 

W tym stanie rzeczy radziłabym Panu wystąpić niezwłocznie do sądu z pismem, w którym usprawiedliwi Pan swoje dotychczasowe niestawiennictwo i zapewni, że stawi się Pan dobrowolnie na najbliższy termin posiedzenia sądowego. Warto by też było wyjaśnić, dlaczego dotychczas nie reagował Pan na wezwania sądu.

 

W podsumowaniu pisma proszę zaznaczyć, iż odpadła przyczyna przymusowego doprowadzenia.

 

Niestety, nie jestem w stanie Panu zagwarantować, czy sąd na podstawie takich wyjaśnień będzie przekonany, że Pańskie dobrowolne stawiennictwo jest pewne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus 0 =

»Podobne materiały

Jak uniknąć rozprawy sądowej za fałszerstwo dokumentów?

Postawiono mi zarzut fałszerstwa dokumentów (z art. 270 Kodeksu karnego). Przyznałem się do winy i poprosiłem o dobrowolne poddanie się karze i wydanie wyroku w trybie zaocznym. Nie otrzymałem od prokuratora żadnej odpowiedzi, dostałem za to wezwanie do sądu. Bardzo chciałbym uniknąć rozprawy sądowe

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »