Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot kosztów podróży dla świadka

Autor: Patrycjusz Miłaszewicz • Opublikowane: 23.01.2019

Dostałam wezwanie do prokuratury w charakterze świadka – na konkretny dzień. Mieszkam jednak w Anglii. Czy mogę starać się o zwrot kosztów podróży? Jak to się robi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zwrot kosztów podróży dla świadka

Przystępując do odpowiedzi na przedstawione pytanie, należy wyjaśnić, iż stosownie do art. 618a § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego „świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży - z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności postępowania na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze – w wysokości rzeczywiście poniesionych racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym odpowiednim środkiem transportu”. Oczywiście nie ma przeszkód, aby o taki zwrot wniósł świadek, który przybył na wezwanie prokuratora z zagranicy.

 

Stosownie zaś do art. 618a § 4 „wysokość kosztów, o których mowa w § 1 i 3, świadek powinien należycie wykazać”. Wspomniane w tym przepisie wykazanie wysokości kosztów przez świadka sprowadza się w praktyce do przedstawienia odpowiedniego biletu lub rachunku, przy czym nie uważam, aby zobowiązana Pani była do przedstawienia tłumaczenia biletów. Co więcej, należy wyjaśnić, iż skoro na wezwanie przybył świadek i winien otrzymać zwrot kosztów podróży, to nie ma przeszkód, aby świadek wniósł o zwrot kosztów podróży powrotnej do swego miejsca zamieszkania, przy czym należy pamiętać, iż zgodnie z art. 618a § 2 „górną granicę należności, o których mowa w § 1, stanowi wysokość kosztów przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju”.

 

Wspomniana wysokość kosztów przysługujących pracownikowi, o których mowa w § 2, uregulowana została w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 167). Regulacja ta powoduje, iż świadkowi należy się zwrot kosztów podróży w wysokości, jaką poniósł, a w przypadku, gdy koszty te będą wyższe niż wynikające z wspomnianego wyżej rozporządzenia, świadkowi należeć się będzie zwrot kosztów podróży w wysokości niższej ustalonej w oparciu o przepisy zamieszczonego wyżej rozporządzenia.

 

Wątpliwości mogą dotyczyć, czy świadek może żądać zwrotu kosztów podróży za przelot samolotem, niemniej jednak w tym względzie na uwagę zasługuje postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 27 listopada 2013 r. (sygn. akt II AKz 723/13), w którym Sąd uznał, iż „z treści art. 618a § 1 k.p.k. wynika, że świadkowi przysługuje prawo wyboru środka transportu. Nie ma on zatem bezwzględnego obowiązku korzystania z najtańszego środka masowej komunikacji, jak było to pod rządami dekretu z 1950 r. Komentowany przepis nie wyklucza żadnego środka transportu, a zatem może być to pociąg, autobus, komunikacja miejska, a nawet samolot czy taksówka. Granice jednak uprawnienia do wyboru środka transportu wyznaczają względy racjonalności i celowości. Koszt podróży nie może być jedynym, ani głównym kryterium zasadności wyboru określonego środka transportu. Istotne są również takie kryteria, jak czas podróży, warunki, konieczność korzystania z kilku środków transportu lub konieczność przesiadek, czas przyjazdu na miejsce czynności w korelacji z czasem jej rozpoczęcia. Nie bez znaczenia są również osobiste cechy świadka, takie jak wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność, które mogą uzasadniać skorzystanie ze środka transportu droższego i bardziej wygodnego”.

 

Proszę mieć na uwadze, iż w myśl art. 618k § 1 i 2 „zwrot kosztów podróży przyznaje się na wniosek, który winien być złożony ustnie do protokołu lub na piśmie, w terminie zawitym 3 dni od dnia zakończenia czynności z udziałem osoby uprawnionej do należności”.

 

Zgodnie zaś z art. 618l „należność świadka ustala i przyznaje sąd lub organ prowadzący postępowanie przygotowawcze, a przyznaną należność należy wypłacić niezwłocznie. W przypadku braku takiej możliwości należność przekazuje się przekazem pocztowym lub przelewem bankowym bez obciążania osoby uprawnionej opłatą pocztową lub kosztami przelewu”.

 

Mając powyższe na uwadze, uważam za stosowne, aby wystąpiła Pani po przesłuchaniu w charakterze świadka z wnioskiem o przyznanie należności z tytułu kosztów podróży, przy czym nie ma obowiązku, aby kwotę, która Pani uiściła w walucie obcej, musiała Pani przeliczyć na polską walutę. Oczywiście może Pani podać dowolne konto.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - pięć =

»Podobne materiały

Świadek w procesie o oszustwo

Przed trzema laty prowadziłam biuro tłumaczeń. Zlecałam tłumaczenia tekstów otrzymywanych od firm  współpracującym ze mną tłumaczom, głównie drogą elektroniczną. Pewnego razu zleciłam tekst tłumaczowi, który okazał się oszustem. Podszywając się pod francuskie biuro tłumaczeń, zlecił strony

Prawa i obowiązki świadka – wyłączenie jawności rozprawy, utajnienie danych osobowych świadka

Przed tygodniem otrzymałam wezwanie na policję w charakterze świadka w sprawie z art. 207 § 1 K.k. Sprawa dotyczy mojego sąsiada z naprzeciwka. Wezwanie otrzymałam osobiście od policjanta, oznajmił mi on, że jako najbliższa sąsiadka muszę zeznawać. Z tego co się orientuję, mój sąsiad nie stawiał si

Doprowadzenie świadka siłą do sądu

Dostałem zawiadomienie z sądu na temat doprowadzenia siłą w charakterze świadka. Jak uniknąć doprowadzenia (chciałbym stawić się sam)? Jak ono wygląda? Dodam, że płaciłem już dwukrotnie grzywnę.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »