Czy konieczna jest obecność na sprawie spadkowej?

Rok temu zmarła moja teściowa. Za tydzień ma się odbyć sprawa o nabycie spadku po niej. Spadkobiercami są synowie mojej teściowej oraz ja (i moje dzieci) w miejsce mojego zmarłego męża, który był jej synem. Wniosek o nabycie spadku został złożony przez jednego z synów teściowej. Czy obecność moja i mojego syna jest konieczna (córka mieszka za granicą, więc może mi tylko przesłać upoważnienie do reprezentowania jej)? Mieszkamy na drugim końcu Polski i nie mamy jak dojechać (nie posiadamy samochodu). Czy możemy po prostu nie stawić się w sądzie bez żadnych konsekwencji?

Czy konieczna jest obecność na sprawie spadkowej?

Fot. Fotolia

Czy spadkobierca musi być obecny na sprawie o stwierdzenie nabycia spadku?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, czy nabycie spadku po teściowej ma nastąpić na podstawie ustawy czy testamentu. Jeżeli ma ono nastąpić na mocy ustawy, to Pani obecność de facto nie będzie konieczna, albowiem sąd ustali, kto był spadkobiercom ustawowym po Pani teściowej. Jeżeli teściowa miała trzech synów i jeden z nich (Pani mąż) zmarł, to każdy z nich dziedziczy po 1/3.

Zgodnie z art. 931 § 1 K.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Jeżeli stwierdzenie nabycia spadku ma nastąpić na podstawie testamentu, z którym być może Pani się nie zgadza, lub w jakiś sposób będzie Pani chciała go zakwestionować, to zasadnym jest udzielenie pełnomocnictwa profesjonalnemu pełnomocnikowi (radcy prawnemu, adwokatowi), który będzie reprezentował Pani interesy na sprawie.

Reasumując, Pani obecność osobiście uzależniałbym od tego, na jakiej podstawie (ustawa czy testament) ma nastąpić stwierdzenie nabycia spadku. Jeżeli ustawa, to Pani obecność de facto i tak niczego nie zmieni. W chwili obecnej z daleko posuniętej ostrożności proszę zadzwonić do sądu, podać sygn. akt sprawy lub swoje imię i nazwisko oraz poprosić o przeczytanie treści żądania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Będzie miała Pani wówczas pewność, co w sprawie będzie się działo i na jakiej podstawie.