Kto może zostać kierownikiem środowiskowego domu samopomocy

• Autor: Marek Kowalski

Czy zgodnie z Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy osoba, która ukończyła 5-letnie studia wydział chemii kierunek chemia środowiska, może zostać kierownikiem takiego środowiskowego domu samopomocy?

Jakie wykształcenie jest obowiązany posiadać kierownik środowiskowego domu samopomocy?

Stosownie do wskazanego przez Pana Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy:

„§ 9. 1. Kierownik domu jest obowiązany posiadać wykształcenie wyższe na kierunku mającym zastosowanie przy świadczeniu usług w domu oraz co najmniej półroczny staż pracy na stanowisku, na którym miał bezpośredni kontakt z osobami z zaburzeniami psychicznymi.

2. Do stażu pracy, o którym mowa w ust. 1, zalicza się okres zatrudnienia w domu”.

Pan wskazuje, że dana osoba posiada wykształcenie wyższe, ukończyła 5-letnie studia. W języku nauki to: magisterium na kierunku chemia, specjalność chemia środowiskowa.

Absolwent posiada wiedzę w zakresie podstawowych zagadnień chemii opartą na szerokich podstawach matematyki i nauk przyrodniczych, znajomość procesów i współzależności zachodzących w środowisku, znajomość zagadnień związanych z gospodarką surowcami i odpadami, umiejętność pobierania próbek, znajomość i umiejętność przeprowadzania podstawowych pojęć analitycznych, świadomość i umiejętność korzystania z uwarunkowań prawno-ekonomicznych, umiejętność doboru technik analitycznych i przeprowadzenia podstawowych analiz stosowanych w badaniach środowiska, umiejętność napisania raportu końcowego i jego ocenę merytoryczną, umiejętność posługiwania się metodami statystycznymi w ocenie badań środowiskowych.

Rozporządzenie wymaga od kierownika takiego ośrodka, o jakim Pan pisze:

  • wykształcenia wyższego na kierunku mającym zastosowanie przy świadczeniu usług w domu oraz
  • co najmniej półrocznego stażu pracy na stanowisku, na którym miał bezpośredni kontakt z osobami z zaburzeniami psychicznymi.

Staż nie może być w dowolnej jednostce, ale ma to być staż na stanowisku, na którym potencjalny kierownik miał bezpośredni kontakt z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Wykształcenie zaś wyższe na odpowiednik kierunku – takim jaki ma zastosowanie przy świadczeniu usług w środowiskowym domu samopomocy.

Zadania środowiskowych domów samopomocy

Do zadań ŚDS należy budowanie sieci oparcia społecznego, przygotowanie do życia w społeczeństwie i funkcjonowania w środowisku:

  • osób przewlekle psychicznie chorych,
  • niepełnosprawnych intelektualnie.

Biorąc pod uwagę zakres, w jakim uzyskuje się wiedzę po ukończeniu studiów chemia w specjalności chemia środowiskowa – nie sposób uznać, że jest to wykształcenie będące przydatne oraz mające zastosowanie przy świadczeniu usług w ŚDS; zwłaszcza dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz niepełnosprawnych intelektualnie.

Reasumując – osoba, która ukończyła takie studia, nie może zostać kierownikiem środowiskowego domu samopomocy z tego powodu, że jej wykształcenie nie ma zastosowania przy świadczeniu usług w ŚDS dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz niepełnosprawnych intelektualnie.