Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż samochodu przez spółkę osobie fizycznej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 17.09.2017

Spółka partnerska używała samochodu osobowego w ramach umowy leasingowej. Ponieważ samochód ten był wykorzystywany do celów służbowych i prywatnych, VAT od wydatków był rozliczany według zasady 50%. W ubiegłym roku 2016 po zakończeniu umowy samochód został wykupiony. Po paru miesiącach podjęto decyzję o jego sprzedaży. Czy spółka może zbyć ten samochód osobie fizycznej, sporządzając umowę sprzedaży bez wystawienia faktury VAT? Sprzedaż tego samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (23%).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż samochodu przez spółkę osobie fizycznej

Fot. Fotolia

Wystawienie faktury nie jest tu konieczne, chyba że jej wystawienia zażąda nabywca.

 

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dokonywanych przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Przypadku nabywców niebędących podatnikami ww. obowiązek nie obejmuje, ale jak stanowi art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż, jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z art. 106b ust. 1, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

 

Analogicznie wskazuje się w doktrynie, np. T. Krywan (Lex/el QA 758652): „Obowiązek wystawiania faktur dokumentujących taką sprzedaż istnieje tylko, jeżeli ich wystawienia żądają nabywcy. Dotyczy to również sprzedaży osobom prywatnym samochodów. A zatem wystawienie faktury będzie w przedstawionej sytuacji konieczne, jeżeli jej wystawienia zażąda nabywca. W przeciwnym razie wystawienie faktury nie będzie konieczne, a więc do udokumentowania sprzedaży samochodu wystarczy sama tylko umowa sprzedaży”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus 4 =

»Podobne materiały

Zakres działu usług związanych z kulturą a podatek VAT

Chciałem zapytać, czy za usługę zwolnioną od podatku, określoną w ustawie o VAT, załącznik nr 4, poz. 11, ex 92 („usługi związane z kulturą”), można uznać organizację imprezy kulturalnej?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »