Sprzedaż samochodu firmowego Ukraińcom

• Autor: Aleksander Słysz

Prowadzę działalność gospodarczą w formie karty podatkowej. W 2010 r. zakupiłem samochód osobowy z kratką, od którego odliczyłem podatek VAT. Auto zostało zakupione poprzez leasing. Po zakończeniu leasingu w 2014 r. podpisałem umowę z firmą leasingową i auto zostało wykupione na firmę. Teraz chciałbym sprzedać to auto. Samochodem zainteresowani są kupcy z Ukrainy. Nie mogę im sprzedać samochodu na fakturę z uwagi na to, że nie posiadam numeru EORI. Czy mogę sprzedać auto ze swojej działalności sobie na podstawie FV, a następnie sprzedać klientom z Ukrainy na podstawie umowy K-S?

Sprzedaż samochodu firmowego Ukraińcom

Fot. Fotolia

Wycofanie auta z działalności gospodarczej i sprzedaż nabywcy z Ukrainy

Systemem rejestracji i identyfikacji przedsiębiorców (EORI) obejmuje nie tylko krajowe podmioty; również przedsiębiorcy z krajów trzecich (spoza UE) mogą wystąpić o nadanie numeru EORI do organu celnego przed operacjami celnymi planowanymi na obszarze UE lub najpóźniej w ich trakcie (a w zasadzie w trakcie dokonywania pierwszej operacji celnej wymagającej posługiwania się tym numerem). Nie może Pan sprzedać auta sam sobie, taka czynność prawna jest nieważna z mocy prawa, ale w mojej ocenie nie przeszkadza to w sprzedaży samochodu, bowiem Pan nie musi być eksporterem. Może Pan dokonać sprzedaży krajowej, nie działając w charakterze podatnika VAT – tak jak Pan sugeruje, można wycofać auto z działalności gospodarczej (takie wycofanie, jeśli jest Pan vatowcem i odliczył VAT od nabycia, będzie co do zasady podlegało opodatkowaniu VAT) i sprzedać nabywcy (przychód i tak będzie przychodem z działalności gospodarczej, ale VAT drugi raz się nie pojawi); w mojej ocenie ważne jest, ze względu na obowiązki celne, by nie był Pan osobą wyprowadzającą/wysyłającą towar poza UE.

Wracając do VAT, przez dostawę towarów w podatku od towarów i usług, za sprawą art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług „rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych”.

W przypadku dostawy towarów, o której mowa powyżej, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów, wynika to z art. 29a ust. 2 ustawy o VAT.