Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż samochodu firmowego Ukraińcom

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.10.2018

Prowadzę działalność gospodarczą w formie karty podatkowej. W 2010 r. zakupiłem samochód osobowy z kratką, od którego odliczyłem podatek VAT. Auto zostało zakupione poprzez leasing. Po zakończeniu leasingu w 2014 r. podpisałem umowę z firmą leasingową i auto zostało wykupione na firmę. Teraz chciałbym sprzedać to auto. Samochodem zainteresowani są kupcy z Ukrainy. Nie mogę im sprzedać samochodu na fakturę z uwagi na to, że nie posiadam numeru EORI. Czy mogę sprzedać auto ze swojej działalności sobie na podstawie FV, a następnie sprzedać klientom z Ukrainy na podstawie umowy K-S?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż samochodu firmowego Ukraińcom

Fot. Fotolia

Systemem rejestracji i identyfikacji przedsiębiorców (EORI) obejmuje nie tylko krajowe podmioty; również przedsiębiorcy z krajów trzecich (spoza UE) mogą wystąpić o nadanie numeru EORI do organu celnego przed operacjami celnymi planowanymi na obszarze UE lub najpóźniej w ich trakcie (a w zasadzie w trakcie dokonywania pierwszej operacji celnej wymagającej posługiwania się tym numerem). Nie może Pan sprzedać auta sam sobie, taka czynność prawna jest nieważna z mocy prawa, ale w mojej ocenie nie przeszkadza to w sprzedaży samochodu, bowiem Pan nie musi być eksporterem. Może Pan dokonać sprzedaży krajowej, nie działając w charakterze podatnika VAT – tak jak Pan sugeruje, można wycofać auto z działalności gospodarczej (takie wycofanie, jeśli jest Pan vatowcem i odliczył VAT od nabycia, będzie co do zasady podlegało opodatkowaniu VAT) i sprzedać nabywcy (przychód i tak będzie przychodem z działalności gospodarczej, ale VAT drugi raz się nie pojawi); w mojej ocenie ważne jest, ze względu na obowiązki celne, by nie był Pan osobą wyprowadzającą/wysyłającą towar poza UE.

 

Wracając do VAT, przez dostawę towarów w podatku od towarów i usług, za sprawą art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług „rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

 

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych”.

 

W przypadku dostawy towarów, o której mowa powyżej, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów, wynika to z art. 29a ust. 2 ustawy o VAT.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + VII =

»Podobne materiały

Opodatkowanie VAT przy refakturowaniu czynszu i opłaty za prąd

Wynajmuję mieszkanie na biuro. Mam podpisaną umowę z najemcą, zgodnie z którą poza opłatą za najem ponosi on też koszty czynszu i opłatę za prąd. Jestem czynnym podatnikiem VAT, więc muszę wystawiać faktury. Do kwoty opłaty za wynajem doliczam VAT w wysokości 23%. Jak powinienem traktować w tej kwes

 

Kontakty handlowe z partnerem ze Szwajcarii

Od pewnego czasu mamy kontakty handlowe ze szwajcarskim partnerem. Co jakiś czas dostajemy premię na podstawie faktury marketingowej. Problemem jest ustalenie właściwej stawki VAT. Zasugerowano nam zerowe obciążenie. Czy w przypadku takich kontaktów handlowych stawka 0% jest właściwa?

 

Podatek VAT od nieruchomości zakupionej podczas licytacji komorniczej

Moja firma, która jest płatnikiem podatku VAT, zakupiła nieruchomość w drodze licytacji komorniczej. Zapłaciliśmy na konto podaną przez sąd kwotę zgodną z licytacją. Sądziłem, że powinniśmy otrzymać fakturę VAT, na której widniejąca zapłacona kwota jest kwotą brutto i od tej kwoty powinien być odpro

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »