Naruszenie etyki lekarskiej

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Czy lekarz, który umawia się z pacjentkami, łamie prawo lub narusza etykę lekarską?

Naruszenie etyki lekarskiej

Czy fakt umawiania się lekarza z pacjentkami stanowi naruszenie przepisów Kodeksu etyki lekarskiej?

Umawianie się lekarza z pacjentką nie jest zabronione przez ustawę z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która jest podstawową regulacją prawną dotyczącą postępowania lekarzy, ani przez żadną inną ustawę.

Sam fakt umówienia się lekarza z pacjentką w mojej ocenie nie stanowi również naruszenia przepisów Kodeksu etyki lekarskiej, ustanowionego przez Nadzwyczajny II Krajowy Zjazd Izb Lekarskich w 1991 r.

Można rozważać, czy umówienie się lekarza z pacjentką narusza art. 14 Kodeksu etyki lekarskiej, ale pod warunkiem że zgoda była wymuszona na pacjentce w sposób pośredni lub bezpośredni przez lekarza, który np. zasugerował, iż będzie leczył pacjentkę tylko, jeżeli ta się z nim umówi.

Zgodnie bowiem z art. 14 Kodeksu etyki lekarskiej: „lekarz nie może wykorzystywać swego wpływu na pacjenta w innym celu niż leczniczy”.

Wykorzystywanie swego wpływu na pacjentki w celach towarzyskich

Jeżeli więc pacjentka nie umówiła się z lekarzem dobrowolnie, z własnej, nieprzymuszonej woli, a zrobiła to pod jego wpływem, można rozważać złożenie skargi do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy przy okręgowej izbie lekarskiej.

Zgodnie bowiem z art. 53 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich członkowie izb lekarskich podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza, zwane dalej „przewinieniem zawodowym”.

Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże, że lekarz naruszył zasady wynikające z art. 14 Kodeksu etyki lekarskiej, rzecznik złoży do sądu lekarskiego wniosek o ukaranie lekarza.

Kara za naruszenie etyki lekarskiej?

Sąd lekarski może orzekać następujące kary:

  1. upomnienie;
  2. nagana;
  3. kara pieniężna;
  4. zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat;
  5. ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat;
  6. zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat;
  7. pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Jeżeli jednak pacjentka umawia się z lekarzem z własnej woli, nie można mówić nawet o naruszeniu norm etyki lekarskiej i składanie skarg do rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy jest w mojej ocenie bezprzedmiotowe.