Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Naruszenie etyki lekarskiej

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 05.04.2013

Czy lekarz, który umawia się z pacjentkami, łamie prawo lub narusza etykę lekarską?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umawianie się lekarza z pacjentką nie jest zabronione przez ustawę z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która jest podstawową regulacją prawną dotyczącą postępowania lekarzy, ani przez żadną inną ustawę.

 

Sam fakt umówienia się lekarza z pacjentką w mojej ocenie nie stanowi również naruszenia przepisów Kodeksu etyki lekarskiej, ustanowionego przez Nadzwyczajny II Krajowy Zjazd Izb Lekarskich w 1991 r.

 

Można rozważać, czy umówienie się lekarza z pacjentką narusza art. 14 Kodeksu etyki lekarskiej, ale pod warunkiem że zgoda była wymuszona na pacjentce w sposób pośredni lub bezpośredni przez lekarza, który np. zasugerował, iż będzie leczył pacjentkę tylko, jeżeli ta się z nim umówi.

 

Zgodnie bowiem z art. 14 Kodeksu etyki lekarskiej: „lekarz nie może wykorzystywać swego wpływu na pacjenta w innym celu niż leczniczy”.

 

Jeżeli więc pacjentka nie umówiła się z lekarzem dobrowolnie, z własnej, nieprzymuszonej woli, a zrobiła to pod jego wpływem, można rozważać złożenie skargi do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy przy okręgowej izbie lekarskiej.

 

Zgodnie bowiem z art. 53 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich członkowie izb lekarskich podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza, zwane dalej „przewinieniem zawodowym”.

 

Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże, że lekarz naruszył zasady wynikające z art. 14 Kodeksu etyki lekarskiej, rzecznik złoży do sądu lekarskiego wniosek o ukaranie lekarza.

 

Sąd lekarski może orzekać następujące kary:

 

  1. upomnienie;
  2. nagana;
  3. kara pieniężna;
  4. zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat;
  5. ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat;
  6. zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat;
  7. pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

 

Jeżeli jednak pacjentka umawia się z lekarzem z własnej woli, nie można mówić nawet o naruszeniu norm etyki lekarskiej i składanie skarg do rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy jest w mojej ocenie bezprzedmiotowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + osiem =

»Podobne materiały

Wypłata renty policyjnej

Niedawno zostałem orzeczeniem MSW uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy inwalidę. Inwalidztwo powstało w pracy. Zostałem zwolniony rok temu z policji i od tego dnia uznano mnie za inwalidę. Czy jeśli złożę teraz wniosek o rentę policyjną, to mogę domagać się wypłaty świadczenia za cały miniony

 

Kolejny kontrakt dla żołnierza zawodowego

Jestem żołnierzem zawodowym szeregowym. Za kilka tygodni kończy mi się kontrakt. Wcześniej wystąpiłem o kolejny, na co uzyskałem zgodę. Obecnie jednak nie chcę go podpisywać. Czy mogę się wycofać z tej decyzji i odejść z wojska? Czy muszę się liczyć z jakimiś konsekwencjami?

 

Staż służby wojskowej

Jestem żołnierzem zawodowym. Służbę wojskową rozpocząłem od szkoły oficerskiej w 1994 r. Następnie otrzymałem promocję na I-szy stopień oficerski w 1998 r. Przed studiami, ucząc się w technikum chemicznym, pomagałem rodzicom w gospodarstwie rolnym, do tej pory nie udokumentowałem tego faktu. Czy obe

 

Wysługa lat w policji

Jestem policjantem. Ostatnio dowiedziałem się od kadrowej, że do wysługi lat zalicza się jedynie okresy pracy w cywilu w pełnym wymiarze czasu pracy. W moim przypadku mam około dwa lata pracy w cywilu w wymiarze 3/4 etatu. Poinformowano mnie, że tego okresu nie mogą mi zaliczyć do wysługi. Chciałbym

 

Dodatkowe zatrudnienie policjanta

Jestem funkcjonariuszem Policji. Posiadam uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii C+E. Chciałbym podjąć dodatkowe zatrudnienie jako kierowca samochodu ciężarowego w celu zdobycia doświadczenia. Jednak zgodnie z ustawą o Policji podjęcie dodatkowej działalności zarobkowej wymaga pisemnej zgody

 

Zatajenie przewlekłej choroby przez żołnierza

Jestem żołnierzem zawodowym, który został skierowany na komisję lekarską. Przed badaniami wypełniałem ankietę, w której nie wpisałem choroby przewlekłej, na którą choruję – cukrzycy. Jednak podczas badania i tak dopatrzono się anomalii w moich wynikach i przyznałem się do choroby. Czy złamałem

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »