Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie od matki za dożywocie a dziedziczenie długów po śmierci matki

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 14.05.2019

Mój mąż otrzymał mieszkanie od swojej matki w formie darowizny za dożywocie (akt notarialny jest na męża). Teraz okazało się, że matka ma spore długi, których nie chcemy dziedziczyć po jej śmierci. Czy z chwilą odrzucenia spadku po matce mieszkanie będzie wliczone jako spadek po niej i będzie musiał spłacać długi, czy mieszkanie to już jego własność i nie będzie brane pod uwagę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Mieszkanie od matki za dożywocie a dziedziczenie długów po śmierci matki

Darowizny są zaliczane na poczet spadku, ale tylko w zakresie:

  • obliczania zachowku,
  • działu spadku – w celu zaliczenia obdarowanemu darowizny jako jego udziału spadkowego lub części.


Jeśli chodzi zaś o sam spadek. Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
§ 3. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej”.

Art. 1039:

 

„§ 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
§ 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego nie wymienionego w paragrafie poprzedzającym.
§ 3. Nie podlegają zaliczeniu na schedę spadkową drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte”.

Spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych. Spadkobierca/spadkobiercy w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawał spadkodawca.

Odrzucenie spadku powoduje, że spadkobierca nie wchodzi w prawa i obowiązki zmarłego. Nie dziedziczy po nim nic. Ani masy dodatniej spadku, ani długów.

Darowizny nie mogą być w tym wypadku obciążające dla obdarowanego. Obdarowany może bez obaw odrzucić spadek – w terminie 6 miesięcy od otwarcia spadku – i być pewnym, że nie zostanie obciążony długami, nawet jeśli otrzymał przysporzenie za życia spadkodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - cztery =

»Podobne materiały

Spadek po rodzicach w USA

Moja mama urodziła się i mieszkała całe życie w USA. Ojciec był Polakiem, ale później zamieszkał w Stanach – miał obywatelstwo polskie i amerykańskie. Ojciec umarł kilka lat wcześniej niż matka, która pozostawiła testament. Według zapisów mnie i siostrze należy się po połowie majątku spad

Spadek w USA i niepozostawienie spadkobierców

Niedawno zmarł w USA brat mojego ojca. Nie pozostawił spadkobierców. Co powinien zrobić mój tata, by nabyć prawo do spadku? Dodam, że tata mieszka w Polsce.

Spadek – jak się do tego zabrać?

Zmarł niedawno mój ojciec. Od lat nie miałam z nim kontaktu (rodzice byli po rozwodzie). Po ojcu zostały jakieś działki, ale nie znam numerów ksiąg wieczystych ani nie mam żadnych dokumentów. Czy jest możliwość, żebym przejęła te grunty? Jakie instytucje musiałabym odwiedzić? Czy mogę tę sprawę zlec
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »