Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie od matki za dożywocie a dziedziczenie długów po śmierci matki

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 14.05.2019

Mój mąż otrzymał mieszkanie od swojej matki w formie darowizny za dożywocie (akt notarialny jest na męża). Teraz okazało się, że matka ma spore długi, których nie chcemy dziedziczyć po jej śmierci. Czy z chwilą odrzucenia spadku po matce mieszkanie będzie wliczone jako spadek po niej i będzie musiał spłacać długi, czy mieszkanie to już jego własność i nie będzie brane pod uwagę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mieszkanie od matki za dożywocie a dziedziczenie długów po śmierci matki

Fot. Fotolia

Darowizny są zaliczane na poczet spadku, ale tylko w zakresie:

  • obliczania zachowku,
  • działu spadku – w celu zaliczenia obdarowanemu darowizny jako jego udziału spadkowego lub części.


Jeśli chodzi zaś o sam spadek. Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
§ 3. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej”.

Art. 1039:

 

„§ 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
§ 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego nie wymienionego w paragrafie poprzedzającym.
§ 3. Nie podlegają zaliczeniu na schedę spadkową drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte”.

Spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych. Spadkobierca/spadkobiercy w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawał spadkodawca.

Odrzucenie spadku powoduje, że spadkobierca nie wchodzi w prawa i obowiązki zmarłego. Nie dziedziczy po nim nic. Ani masy dodatniej spadku, ani długów.

Darowizny nie mogą być w tym wypadku obciążające dla obdarowanego. Obdarowany może bez obaw odrzucić spadek – w terminie 6 miesięcy od otwarcia spadku – i być pewnym, że nie zostanie obciążony długami, nawet jeśli otrzymał przysporzenie za życia spadkodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + cztery =

»Podobne materiały

Spadek po rodzicach w USA

Moja mama urodziła się i mieszkała całe życie w USA. Ojciec był Polakiem, ale później zamieszkał w Stanach – miał obywatelstwo polskie i amerykańskie. Ojciec umarł kilka lat wcześniej niż matka, która pozostawiła testament. Według zapisów mnie i siostrze należy się po połowie majątku spad

 

Spadek w USA i niepozostawienie spadkobierców

Niedawno zmarł w USA brat mojego ojca. Nie pozostawił spadkobierców. Co powinien zrobić mój tata, by nabyć prawo do spadku? Dodam, że tata mieszka w Polsce.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »