.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nowa praca w okresie wypowiedzenia

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony z 3-miesięczym okresem wypowiedzenia. Złożyłam wypowiedzenie ze skutkiem na dzień 31 marca. Do 25 stycznia wykorzystuję urlop zaległy, a potem wykorzystam kilka dni z urlopu za ten rok. Od 6 lutego mam zostać zwolniona ze świadczenia pracy przy zachowaniu prawa do wynagrodzenia (tak zostałam poinformowana telefonicznie przez kadry, czekam na przysłanie pisma potwierdzającego). Czy 17 stycznia mogę podpisać umowę o pracę z innym pracodawcą z datą rozpoczęcia nowej pracy 6 lutego? Czy mogę anulować podpisaną umowę o pracę przed datą rozpoczęcia pracy? Czy prawie były pracodawca może mieć co do tego jakieś zastrzeżenia (np. zwolnić dyscyplinarnie, jakby się dowiedział)? Czy jakbym zaszła w ciąże w okresie wypowiedzenia u prawie byłego pracodawcy, to czy mogę wnioskować o przywrócenie na obecne stanowisko? Czy na świadectwie pracy będzie informacja, że w ubiegłym roku przebywałam kilka miesięcy na zwolnieniu lekarskim?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nowa praca w okresie wypowiedzenia

Fot. Fotolia

Co oznacza zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy oznacza, że choć pracownik pozostaje nadal związany z pracodawcę, nie wykonuje umówionej pracy, ale otrzymuje za nią mimo wszystko wynagrodzenie. Wynika to wprost z art. 362 ustawy Kodeks pracy, zgodnie z którym w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Pracodawca, zwalniając Panią z obowiązku świadczenia pracy, może jednak owo zwolnienie wycofać, i wówczas musi się Pani stawić do pracy. Pozostawanie w jednym stosunku pracy nie stoi na przeszkodzie nawiązaniu kolejnego stosunku pracy. Zwłaszcza w sytuacji, gdy Pani jest Pani zwolniona z obowiązku świadczenia pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę jeszcze zanim rozpoczął się okres zatrudnienia.

Jeśli chodzi o zakończenie umowy o pracę przed rozpoczęciem wykonywania pracy (ale po podpisaniu umowy), to Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że nie ma zakazu wypowiedzenia umowy o pracę jeszcze zanim rozpoczął się okres zatrudnienia. Umowę taką można rozwiązać za wypowiedzeniem. O ile pracownik w takich okolicznościach nie zaczął jeszcze wykonywać pracy, o tyle ma „zerowy” staż pracy. Będzie go zatem obowiązywał minimalny okres wypowiedzenia (dwutygodniowy).

 

Zgodnie z art. 177 ustawy Kodeks pracy „pracownica w ciąży objęta jest szczególną ochroną zatrudnienia. Ochrona ta ma charakter bezwzględny, dotyczy bowiem nie tylko wypowiedzenia pracownicy umowy o pracę w okresie ciąży, ale także jej rozwiązania w trybie natychmiastowym”. Przepisy wprowadzające szczególną ochronę zatrudnienia pracownicy w ciąży obowiązują w sytuacji, gdy to pracodawca zamierza rozwiązać stosunek pracy występując z wypowiedzeniem.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wypowiedzenie lub rozwiązanie stosunku pracy przez pracownicę w ciąży

Pracownica w ciąży może swobodnie wypowiedzieć albo rozwiązać stosunek pracy, co prowadzi do takiego skutku, że złożone przez nią wypowiedzenie nie staje się bezskuteczne z uwagi na stan ciąży. Nie oznacza to jednak, że pracownica w takim stanie nie może wycofać się z decyzji o rozwiązaniu umowy. W celu „anulowania” wypowiedzenia pracownica powinna złożyć oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli – na przykład z uwagi na złożenie go pod wpływem błędu. Na błąd może się powołać pracownica, która w chwili składania wypowiedzenia była w ciąży, ale o tym nie wiedziała. Jeśli zaszła w ciążę później – nie może się powołać na błąd w chwili składania wypowiedzenia.

 

Zgodnie z § 2 pkt 13 rozporządzenia  Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. (Dz. U., poz. 2292) „w świadectwie pracy umieszcza się informację o liczbie dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy”.

 

Odpowiadając więc wprost na Pani pytania:

 

Tak, może Pani podpisać umowę z innym pracodawcą i rozpocząć pracę.

 

Nie może Pani anulować podpisanej umowy, ale może ją Pani wypowiedzieć za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia.

 

Pracodawca, u którego już jest Pani zatrudniona, nie musi być o tym powiadamiany, a nawet jeśli się dowie, nie może z tego powodu wyciągać wobec Pani negatywnych konsekwencji

 

Świadectwo pracy zwiera jedynie określenie okresów niezdolności do pracy za dany rok, a nie za poprzednie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus 3 =

Dzień dobry, wg mnie świadectwo pracy zawiera okresy niezdolności do pracy dotyczące całego okresu zatrudnienia, a nie roku bieżącego. Zatem na świadectwie pracy będzie informacja o zwolnieniu lekarskim za rok ubiegły. Pozdrawiam,

Wilia

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu