Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nowa praca w okresie wypowiedzenia

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 18.10.2019

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony z 3-miesięczym okresem wypowiedzenia. Złożyłam wypowiedzenie ze skutkiem na dzień 31 marca. Do 25 stycznia wykorzystuję urlop zaległy, a potem wykorzystam kilka dni z urlopu za ten rok. Od 6 lutego mam zostać zwolniona ze świadczenia pracy przy zachowaniu prawa do wynagrodzenia (tak zostałam poinformowana telefonicznie przez kadry, czekam na przysłanie pisma potwierdzającego). Czy 17 stycznia mogę podpisać umowę o pracę z innym pracodawcą z datą rozpoczęcia nowej pracy 6 lutego? Czy mogę anulować podpisaną umowę o pracę przed datą rozpoczęcia pracy? Czy prawie były pracodawca może mieć co do tego jakieś zastrzeżenia (np. zwolnić dyscyplinarnie, jakby się dowiedział)? Czy jakbym zaszła w ciąże w okresie wypowiedzenia u prawie byłego pracodawcy, to czy mogę wnioskować o przywrócenie na obecne stanowisko? Czy na świadectwie pracy będzie informacja, że w ubiegłym roku przebywałam kilka miesięcy na zwolnieniu lekarskim?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy oznacza, że choć pracownik pozostaje nadal związany z pracodawcę, nie wykonuje umówionej pracy, ale otrzymuje za nią mimo wszystko wynagrodzenie. Wynika to wprost z art. 362 ustawy Kodeks pracy, zgodnie z którym w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Pracodawca, zwalniając Panią z obowiązku świadczenia pracy, może jednak owo zwolnienie wycofać, i wówczas musi się Pani stawić do pracy. Pozostawanie w jednym stosunku pracy nie stoi na przeszkodzie nawiązaniu kolejnego stosunku pracy. Zwłaszcza w sytuacji, gdy Pani jest Pani zwolniona z obowiązku świadczenia pracy.

 

Jeśli chodzi o zakończenie umowy o pracę przed rozpoczęciem wykonywania pracy (ale po podpisaniu umowy), to Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że nie ma zakazu wypowiedzenia umowy o pracę jeszcze zanim rozpoczął się okres zatrudnienia. Umowę taką można rozwiązać za wypowiedzeniem. O ile pracownik w takich okolicznościach nie zaczął jeszcze wykonywać pracy, o tyle ma „zerowy” staż pracy. Będzie go zatem obowiązywał minimalny okres wypowiedzenia (dwutygodniowy).

 

Zgodnie z art. 177 ustawy Kodeks pracy „pracownica w ciąży objęta jest szczególną ochroną zatrudnienia. Ochrona ta ma charakter bezwzględny, dotyczy bowiem nie tylko wypowiedzenia pracownicy umowy o pracę w okresie ciąży, ale także jej rozwiązania w trybie natychmiastowym”. Przepisy wprowadzające szczególną ochronę zatrudnienia pracownicy w ciąży obowiązują w sytuacji, gdy to pracodawca zamierza rozwiązać stosunek pracy występując z wypowiedzeniem.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Nowa praca w okresie wypowiedzenia

 

Pracownica w ciąży może swobodnie wypowiedzieć albo rozwiązać stosunek pracy, co prowadzi do takiego skutku, że złożone przez nią wypowiedzenie nie staje się bezskuteczne z uwagi na stan ciąży. Nie oznacza to jednak, że pracownica w takim stanie nie może wycofać się z decyzji o rozwiązaniu umowy. W celu „anulowania” wypowiedzenia pracownica powinna złożyć oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli – na przykład z uwagi na złożenie go pod wpływem błędu. Na błąd może się powołać pracownica, która w chwili składania wypowiedzenia była w ciąży, ale o tym nie wiedziała. Jeśli zaszła w ciążę później – nie może się powołać na błąd w chwili składania wypowiedzenia.

 

Zgodnie z § 2 pkt 13 rozporządzenia  Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. (Dz. U., poz. 2292) „w świadectwie pracy umieszcza się informację o liczbie dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy”.

 

Odpowiadając więc wprost na Pani pytania:

 

Tak, może Pani podpisać umowę z innym pracodawcą i rozpocząć pracę.

 

Nie może Pani anulować podpisanej umowy, ale może ją Pani wypowiedzieć za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia.

 

Pracodawca, u którego już jest Pani zatrudniona, nie musi być o tym powiadamiany, a nawet jeśli się dowie, nie może z tego powodu wyciągać wobec Pani negatywnych konsekwencji

 

Świadectwo pracy zwiera jedynie określenie okresów niezdolności do pracy za dany rok, a nie za poprzednie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - I =

»Podobne materiały

Rezygnacja z kontynuowania stosunku pracy po przeniesieniu do innego zakładu

W firmie, w której pracuję, powstała nowa, wyodrębniona spółka. Zostałem do niej przeniesiony. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, skoro przeszedłem do nowego zakładu pracy, mogę bez wypowiedzenia, z 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy, a skutki będą takie same jak przy ro

Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Jeżeli pracuję już ponad 3 lata i obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia, to czy istnieje możliwość skrócenia go? Jeżeli tak, to do jakiego minimalnie czasu i od kogo to zależy?

Lojalka dotycząca szkolenia

W umowie o pracę musiałam podpisać tzw. lojalkę. Była w niej mowa, że jeśli zostanę wysłana na szkolenie, to przez określony czas nie zwolnię się z firmy. W marcu faktycznie wysłano mnie na szkolenie do Szwajcarii, gdzie jednak nie odbył się żaden kurs, wykonywałam zaś tę samą pr
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »