.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podjęcie nowej pracy podczas okresu wypowiedzenia

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 20.01.2021 • Zaktualizowane: 20.01.2021

Jestem na okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę(umowę sam wypowiedziałem). Czy mogę związać się Umową o pracę z nowym pracodawcą podczas okresu wypowiedzenia? Obecnie podczas obowiązywania umowy o pracę, będę wykorzystywał przysługujący mi urlop wypoczynkowy. Z nowym pracodawcą związałbym się od 01.02.2021, a zatem podczas urlopu. Czy mogę tak zrobić bez wiedzy obecnego pracodawcy, z którym jeszcze przez miesiąc będę związany umową?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podjęcie nowej pracy podczas okresu wypowiedzenia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy zwanego dalej K.p.

Zatrudnienie podczas urlopu

Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna, mianowicie może Pan zatrudnić się w okresie korzystania z urlopu wypoczynkowego, ale musi Pan mieć świadomość, że dotychczasowy pracodawca może Pana w każdej chwili (teoretycznie), odwołać z urlopu i wezwać do pracy. Jeżeli się Pan do takiej pracy nie stawi, może być z Panem rozwiązania umowa o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zasadne jest jednak wskazanie, iż wezwanie Pana z urlopu wymaga wykazania przez pracodawcę, że pojawiły się nagłe okoliczności, których przewidzieć nie mógł, a które zagrażają jego interesowi. Pracownik odwołany z urlopu powinien się stawić u pracodawcy, nawet jeżeli uważa, że pracodawca swobodnie mógłby się bez niego obejść. Niestawienie się pracownika do pracy w związku z odwołaniem z urlopu może zostać potraktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i jako takie skutkować karą porządkową lub nawet rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Odwołanie pracownika z urlopu

Odwołanie pracownika z urlopu powinno nastąpić w taki sposób, aby mógł on swobodnie stawić się do pracy w wyznaczonym terminie, a tym samym swobodnie się wywiązać ze swoich obowiązków pracowniczych.

Koszty odwołania z urlopu

Pracodawca jest obciążony kosztami poniesionymi przez pracownika, jeżeli pozostają one w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu. Do kosztów tych należą m.in. niepodlegająca zwrotowi zapłata za niewykorzystany w związku z odwołaniem z urlopu pobyt w ośrodku wczasowym, w hotelu, kwaterze prywatnej oraz koszty podróży powrotnej z miejsca pobytu w czasie urlopu do miejsca pracy. Koszty te powinny być udokumentowane przez pracownika. Zwrot kosztów związanych z odwołaniem pracownika z urlopu obejmuje również koszty niewykorzystania urlopu przez jego rodzinę, jeżeli również ona zmuszona była do przerwania wypoczynku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl