Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Legalność podjęcia nowej pracy w okresie wypowiedzenia – prawo do odprawy

Autor: Katarzyna Ostrowska • Opublikowane: 03.12.2009

Jestem w trakcie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia bez świadczenia pracy. W firmie pracowałam ponad 10 lat; dostanę odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. W związku z tym mam pytanie: czy obecnie mogę podjąć pracę, nie tracąc z tego powodu prawa do odprawy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Legalność podjęcia nowej pracy w okresie wypowiedzenia – prawo do odprawy

Podjęcie nowej pracy w okresie wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia, w którego czasie pracodawca zwolnił Panią od świadczenia pracy, nie różni się niczym od zwykłego okresu zatrudnienia. Podjęcie w tym okresie pracy u innego pracodawcy jest dozwolone tak samo jak rozpoczęcie dodatkowej pracy w normalnym czasie zatrudnienia i świadczenia pracy.

 

Podjecie zatrudnienia u innego pracodawcy w trakcie okresu wypowiedzenia nie pozbawi Pani ani prawa do wynagrodzenia od pracodawcy, u którego przebywa Pani na wypowiedzeniu, ani prawa do należnej Pani odprawy.

 

Inaczej sytuacja kształtowałaby się, gdyby podpisała Pani ze swoim dotychczasowym pracodawcą umowę o zakazie konkurencji. Z takiej umowy mogłyby wynikać ograniczenia dotyczące na przykład podejmowania przez Panią pracy w czasie wypowiedzenia (a także już po całkowitym rozwiązaniu stosunku pracy) w firmach o profilu podobnym do profilu firmy prowadzonej przez dotychczasowego pracodawcę.

 

Należy również zauważyć, że zgodnie z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca, który zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy, może w czasie okresu wypowiedzenia wezwać pracownika do wykonywania jego obowiązków pracowniczych i pracownik jest obowiązany do niezwłocznego stawienia się w pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 4 marca 2009 r. II PK 202/08).

 

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, należy stwierdzić, że nie istnieją żadne przeszkody prawne, by podjęła Pani pracę podczas okresu wypowiedzenia. Istnieje jednakże ryzyko pewnych komplikacji, jeżeli dotychczasowy pracodawca wezwałby Panią do świadczenia pracy podczas okresu wypowiedzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus 2 =

»Podobne materiały

Egzekucja alimentów na wniosek matki pełnoletniego dziecka

Dostałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji alimentów na wniosek przedstawiciela ustawowego (byłej żony), jednak dziecko jest pełnoletnie. Z mojej wiedzy wynika, że bez pisemnego pełnomocnictwa dziecka komornik nie ma prawa wszcząć postępowania jedynie na wniosek osoby, która jak mi się wydaje, utr

 

Kiedy mija 5-letni okres płacenia alimentów na żonę?

Od mojego rozwodu minęło 5 lat – wyrok rozwodowy bez orzekania o winie zapadł w październiku 2014 r., a uprawomocnił się początkiem listopada 2014 r. Na podstawie odrębnego pozwu, który wniosła była żona w czerwcu 2015 r., sąd rejonowy zasądził na jej rzecz alimenty wyrokiem z grudnia 2015 r.,

 

Opłata za piwnicę

W 1995 roku wykupiłam mieszkanie od gminy wraz z piwnicą. Obserwuję, że w tej chwili wykupuje się mieszkania bez piwnicy, a ja muszę płacić czynsz za mieszkanie i piwnicę. Czy to jest zgodne z prawem?

 

Czy komornik może zająć diety kierowcy?

Moje pytanie brzmi: czy komornik może zająć diety kierowcy? Otóż, pracuję na umowę-zlecenie jako kierowca. Moje wynagrodzenie według umowy to 200 zł brutto, reszta (30 euro dziennie) to diety. Pracodawca wypłacił komornikowi połowę moich diet w kwocie 500 euro, twierdząc, że o to wnioskował komornik

 

Powołanie jako rezerwista na ćwiczenia - jak uniknąć?

Dostałem powołanie do wojska jako rezerwista na ćwiczenia. Czy mogę jakoś tego uniknąć, np. zwolnieniem lekarskim (mam kontuzję)?

 

Sprawozdanie finansowe spółki założonej pod koniec grudnia

Spółka z o.o. została utworzona aktem notarialnym 20 grudnia 2008 r., a do urzędu skarbowego zgłoszona dopiero w styczniu 2009 r. W zgłoszeniu podano 8 stycznia 2009 r. jako datę rozpoczęcia działalności. Za jaki okres sporządzić sprawozdanie finansowe oraz deklarację CIT, jeżeli: w umowie

 

Postaci z bajek na ścianie przedszkola a prawa autorskie

Moje pytanie dotyczy praw autorskich. Czy namalowanie na ścianie przedszkola postaci z bajek (np. smerfów czy muminków) musi być zgłoszone do jakiejś instytucji? Czy należy uiścić jakąś opłatę?

 

Koszty utrzymania lokalu

Czy muszę płacić czynsz za mieszkanie własnościowe, skoro nie mieszkam w nim od kilku miesięcy, bowiem cały budynek został podpalony i zalany przez straż pożarną w wyniku akcji gaśniczej? Co się składa na koszty utrzymania lokalu własnościowego?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »