.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Legalność podjęcia nowej pracy w okresie wypowiedzenia – prawo do odprawy

Jestem w trakcie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia bez świadczenia pracy. W firmie pracowałam ponad 10 lat; dostanę odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. W związku z tym mam pytanie: czy obecnie mogę podjąć pracę, nie tracąc z tego powodu prawa do odprawy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Legalność podjęcia nowej pracy w okresie wypowiedzenia – prawo do odprawy

Podjęcie nowej pracy w okresie wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia, w którego czasie pracodawca zwolnił Panią od świadczenia pracy, nie różni się niczym od zwykłego okresu zatrudnienia. Podjęcie w tym okresie pracy u innego pracodawcy jest dozwolone tak samo jak rozpoczęcie dodatkowej pracy w normalnym czasie zatrudnienia i świadczenia pracy.

 

Podjecie zatrudnienia u innego pracodawcy w trakcie okresu wypowiedzenia nie pozbawi Pani ani prawa do wynagrodzenia od pracodawcy, u którego przebywa Pani na wypowiedzeniu, ani prawa do należnej Pani odprawy.

 

Inaczej sytuacja kształtowałaby się, gdyby podpisała Pani ze swoim dotychczasowym pracodawcą umowę o zakazie konkurencji. Z takiej umowy mogłyby wynikać ograniczenia dotyczące na przykład podejmowania przez Panią pracy w czasie wypowiedzenia (a także już po całkowitym rozwiązaniu stosunku pracy) w firmach o profilu podobnym do profilu firmy prowadzonej przez dotychczasowego pracodawcę.

 

Należy również zauważyć, że zgodnie z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca, który zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy, może w czasie okresu wypowiedzenia wezwać pracownika do wykonywania jego obowiązków pracowniczych i pracownik jest obowiązany do niezwłocznego stawienia się w pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 4 marca 2009 r. II PK 202/08).

 

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, należy stwierdzić, że nie istnieją żadne przeszkody prawne, by podjęła Pani pracę podczas okresu wypowiedzenia. Istnieje jednakże ryzyko pewnych komplikacji, jeżeli dotychczasowy pracodawca wezwałby Panią do świadczenia pracy podczas okresu wypowiedzenia.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl