Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wróżenie jako działalność gospodarcza

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 04.11.2018

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad otworzeniem działalności gospodarczej (mojej pierwszej) ? chciałbym legalnie wykonywać wróżby (tarot) również przez internet, za pośrednictwem strony internetowej. Jakie podatki musiałbym płacić przy planowanych 5-7 tys. zł przychodu miesięcznie? Nie interesuję mnie odliczanie VAT-u, faktur również nie chce wystawiać.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności należy dokonać prawidłowej kwalifikacji działalności wróżbity. W tym celu należy odnieść się zarówno do Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jak i do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

 

Kod PKD 96.09.Z „Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana” obejmuje:

 

 • działalność astrologiczną i spirytystyczną,
 • działalność biur towarzyskich, biur matrymonialnych,
 • działalność agencji hostess,
 • działalność usługową związaną z opieką nad zwierzętami domowymi w zakresie wyżywienia, pielęgnowania, strzyżenia, pilnowania i tresury,
 • wyłapywanie bezpańskich zwierząt,
 • działalność organizacji badających genealogię,
 • działalność salonów tatuażu i piercingu,
 • usługi czyścibutów, portierów, pracowników wyznaczonych do parkowania samochodów itp.,
 • dorabianie kluczy,
 • działalność samoobsługowych maszyn na monety, takich jak: automaty fotograficzne, wagi, urządzenia do mierzenia ciśnienia krwi, szafki na monety itp.

 

Klasyfikacji tej odpowiada kod PKWiU 96.09.1 ?Pozostałe usługi indywidualne, gdzie indziej niesklasyfikowane?.

 

Prowadzenie działalności gospodarczej należy rozpatrzyć w kategorii podatku dochodowego oraz podatku VAT.

 

W zakresie podatku dochodowego podatnicy mają do wyboru następujące formy opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jednakże do działalności obejmującej kod PKWiU 96.09.1 nie można stosować ryczałtu oraz karty podatkowej ? wynika to z treści ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W rezultacie usługi wróżbiarstwa można opodatkować jedynie na zasadach skali podatkowej lub podatku liniowego.


W przypadku skali podatkowej stawka podatku wynosi 18%, chyba że dochód w ciągu roku przekroczy 85 528 zł, wtedy stawka podatku wzrasta do 32%. W przypadku podatku liniowego podatek jest stały i zawsze wynosi 19%. Minusem wyboru podatku liniowego jest to, że przy tej formie nie można korzystać z odliczeń od podatku (ulga internetowa, ulga na dzieci, ulga rehabilitacyjna itp.) Rozliczenia podatku z działalności gospodarczej wg skali podatkowej dokonuje się na formularzu PIT-36. Natomiast rozliczenia podatku z działalności gospodarczej wg podatku liniowego dokonuje się na formularzu PIT-36L.

 

W zakresie natomiast podatku VAT może Pan skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem ?jeżeli w ciągu roku obrót z tytułu świadczonych usług nie przekroczy wartości 200 000 zł to przedsiębiorca nie musi płacić podatku VAT?. Zwolnienie to przysługuje z mocy prawa, co oznacza, że nie musi Pan nic zgłaszać do urzędu skarbowego. Dodatkowo nie składa Pan żadnych deklaracji w zakresie podatku VAT. Naturalnie po wyborze zwolnienia z VAT nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupionych towarów lub usług. Jedynym obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji wartości dokonywanej sprzedaży w celu ustalenia czy nie został przekroczony limit 200 000 zł.

 

Podsumowując:

 

 1. W zakresie podatku dochodowego prowadzoną działalność gospodarczą może Pan opodatkować według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Jeżeli zakłada Pan, że nie przekroczy w ciągu roku dochodu na poziomie 85 528 zł, to polecam pozostać przy skali podatkowej (możliwość dokonywania odliczeń od podatku).
 2. Może Pan skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT pod warunkiem, że obrót ze świadczonych usług nie przekroczy w roku kwoty 200 000 zł.
 3. Jeżeli wykonuje Pan usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, to nie musi im Pan wystawiać faktury. Dodatkowo jeżeli świadczone usługi będzie Pan wykonywał przez Internet, a płatność za nie otrzymywał wyłącznie na rachunek bankowy, to nie musi Pan wystawiać paragonów. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • sześć - pięć =

05.01.2020

Od razu widać, że autor artykułu został prawnikiem, bo nie po drodze mu z rachunkami i w sumie elementarną matematyką. W treści porady \"prawnej\" widnieje zdanie - cytat: \"W przypadku skali podatkowej stawka podatku wynosi 18%, chyba że dochód w ciągu roku przekroczy 85 528 zł, wtedy stawka podatku wzrasta do 32%.\" koniec cytatu. Ze zdania rzeczonego wprost można wywnioskować, że jak zarobimy, dla przykładu 85 528 zł, to zapłacimy 18%, czyli 15 395,04 zł, a jak na ten przykład równe 100 tys. zł, to do skarbówki trzeba oddać 32%, czyli 32 tys., co jest wierutną bzdurą i świadczy, że autor miał tyle do czynienia z księgowością, co nie przymierzając ryba z rowerem. Proszę sobie raz na zawsze zapamiętać, Panie \"znafco\", że podatek w skali podatkowej, w wyższym drugim \"progu\", czyli 32% płaci się od nadwyżki ponad kwotę 85 528 zł. Żeby Pan lepiej to zrozumiał, idąc w ślad za danym wcześniej przykładem przy dochodzie w kwocie 100 tys zł, podatek będzie wynosił 18% do kwoty 85 528 zł (czyli 15 395,04 zł) plus 32% od nadwyżki, czyli różnicy (100 tys. zł minus 85 528 zł = 14 472 zł i dopiero od tej kwoty należy naliczyć 32%, tj. 4 631,04 zł. Sumując poprzednie 15 395,04 zł i 4 631,04 zł otrzymujemy łącznie 20 026,08 zł , a nie jak wprost wynika z porady, 32 tys. Rzecz jasna każdorazowo należy odjąć jeszcze kwotę ustawowo zmniejszającą podatek, która jest zmienna i zależna również od poziomu osiągniętego dochodu. Jak można popełniać tak uczniackie gafy chcąc być postrzeganym profesjonalnie, dla mnie na zawsze chyba już pozostanie kuriozum.

Bylejakości mówimy zdecydowane nie!

»Podobne materiały

Wypożyczalnia filmów – co jest dowodem nabycia licencji na film?

Co jest wiarygodnym, wystarczającym dowodem posiadania licencji do wypożyczania filmu: hologram, napis „Film z licencją do wypożyczania” na okładce, faktura zakupu? Czy filmy z licencją do wypożyczania nabyte nie od dystrybutora, ale z „drugiej ręki” (np. z likwidowanej wypoż

 

Śmierć przedsiębiorcy i dalsza działalność firmy

Czy po śmierci przedsiębiorcy możliwa jest dalsza działalność firmy? Właścicielka zakładu jest bardzo chora i wkrótce umrze. Firmę chciałby przejąć jej mąż. Co powinien zrobić? Firma zajmuje się produkcją wędlin, zatrudnia pracowników; sprzedaż jest prowadzona za pomocą kasy fiskalnej; pomieszc

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »