Wróżenie jako działalność gospodarcza

• Autor: Marcin Sądej

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad otworzeniem działalności gospodarczej (mojej pierwszej) ? chciałbym legalnie wykonywać wróżby (tarot) również przez internet, za pośrednictwem strony internetowej. Jakie podatki musiałbym płacić przy planowanych 5-7 tys. zł przychodu miesięcznie? Nie interesuję mnie odliczanie VAT-u, faktur również nie chce wystawiać.

Wróżenie jako działalność gospodarcza

Jak sklasyfikować działalność wróżbity według PKD?

W pierwszej kolejności należy dokonać prawidłowej kwalifikacji działalności wróżbity. W tym celu należy odnieść się zarówno do Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jak i do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Kod PKD 96.09.Z „Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana” obejmuje:

  • działalność astrologiczną i spirytystyczną,
  • działalność biur towarzyskich, biur matrymonialnych,
  • działalność agencji hostess,
  • działalność usługową związaną z opieką nad zwierzętami domowymi w zakresie wyżywienia, pielęgnowania, strzyżenia, pilnowania i tresury,
  • wyłapywanie bezpańskich zwierząt,
  • działalność organizacji badających genealogię,
  • działalność salonów tatuażu i piercingu,
  • usługi czyścibutów, portierów, pracowników wyznaczonych do parkowania samochodów itp.,
  • dorabianie kluczy,
  • działalność samoobsługowych maszyn na monety, takich jak: automaty fotograficzne, wagi, urządzenia do mierzenia ciśnienia krwi, szafki na monety itp.

Klasyfikacji tej odpowiada kod PKWiU 96.09.1 ?Pozostałe usługi indywidualne, gdzie indziej niesklasyfikowane?.

Działalność gospodarcza wróżbity a podatek

Prowadzenie działalności gospodarczej należy rozpatrzyć w kategorii podatku dochodowego oraz podatku VAT.

W zakresie podatku dochodowego podatnicy mają do wyboru następujące formy opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jednakże do działalności obejmującej kod PKWiU 96.09.1 nie można stosować ryczałtu oraz karty podatkowej ? wynika to z treści ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W rezultacie usługi wróżbiarstwa można opodatkować jedynie na zasadach skali podatkowej lub podatku liniowego.

W przypadku skali podatkowej stawka podatku wynosi 18%, chyba że dochód w ciągu roku przekroczy 85 528 zł, wtedy stawka podatku wzrasta do 32%. W przypadku podatku liniowego podatek jest stały i zawsze wynosi 19%. Minusem wyboru podatku liniowego jest to, że przy tej formie nie można korzystać z odliczeń od podatku (ulga internetowa, ulga na dzieci, ulga rehabilitacyjna itp.) Rozliczenia podatku z działalności gospodarczej wg skali podatkowej dokonuje się na formularzu PIT-36. Natomiast rozliczenia podatku z działalności gospodarczej wg podatku liniowego dokonuje się na formularzu PIT-36L.

Zwolnienie z podatku VAT

W zakresie natomiast podatku VAT może Pan skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem ?jeżeli w ciągu roku obrót z tytułu świadczonych usług nie przekroczy wartości 200 000 zł to przedsiębiorca nie musi płacić podatku VAT?. Zwolnienie to przysługuje z mocy prawa, co oznacza, że nie musi Pan nic zgłaszać do urzędu skarbowego. Dodatkowo nie składa Pan żadnych deklaracji w zakresie podatku VAT. Naturalnie po wyborze zwolnienia z VAT nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupionych towarów lub usług. Jedynym obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji wartości dokonywanej sprzedaży w celu ustalenia czy nie został przekroczony limit 200 000 zł.

Podsumowując:

  1. W zakresie podatku dochodowego prowadzoną działalność gospodarczą może Pan opodatkować według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Jeżeli zakłada Pan, że nie przekroczy w ciągu roku dochodu na poziomie 85 528 zł, to polecam pozostać przy skali podatkowej (możliwość dokonywania odliczeń od podatku).
  2. Może Pan skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT pod warunkiem, że obrót ze świadczonych usług nie przekroczy w roku kwoty 200 000 zł.
  3. Jeżeli wykonuje Pan usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, to nie musi im Pan wystawiać faktury. Dodatkowo jeżeli świadczone usługi będzie Pan wykonywał przez Internet, a płatność za nie otrzymywał wyłącznie na rachunek bankowy, to nie musi Pan wystawiać paragonów.