Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wróżenie jako działalność gospodarcza

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 04.11.2018

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad otworzeniem działalności gospodarczej (mojej pierwszej) ? chciałbym legalnie wykonywać wróżby (tarot) również przez internet, za pośrednictwem strony internetowej. Jakie podatki musiałbym płacić przy planowanych 5-7 tys. zł przychodu miesięcznie? Nie interesuję mnie odliczanie VAT-u, faktur również nie chce wystawiać.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy dokonać prawidłowej kwalifikacji działalności wróżbity. W tym celu należy odnieść się zarówno do Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jak i do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

 

Kod PKD 96.09.Z „Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana” obejmuje:

 

 • działalność astrologiczną i spirytystyczną,
 • działalność biur towarzyskich, biur matrymonialnych,
 • działalność agencji hostess,
 • działalność usługową związaną z opieką nad zwierzętami domowymi w zakresie wyżywienia, pielęgnowania, strzyżenia, pilnowania i tresury,
 • wyłapywanie bezpańskich zwierząt,
 • działalność organizacji badających genealogię,
 • działalność salonów tatuażu i piercingu,
 • usługi czyścibutów, portierów, pracowników wyznaczonych do parkowania samochodów itp.,
 • dorabianie kluczy,
 • działalność samoobsługowych maszyn na monety, takich jak: automaty fotograficzne, wagi, urządzenia do mierzenia ciśnienia krwi, szafki na monety itp.

 

Klasyfikacji tej odpowiada kod PKWiU 96.09.1 ?Pozostałe usługi indywidualne, gdzie indziej niesklasyfikowane?.

 

Prowadzenie działalności gospodarczej należy rozpatrzyć w kategorii podatku dochodowego oraz podatku VAT.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W zakresie podatku dochodowego podatnicy mają do wyboru następujące formy opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jednakże do działalności obejmującej kod PKWiU 96.09.1 nie można stosować ryczałtu oraz karty podatkowej ? wynika to z treści ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W rezultacie usługi wróżbiarstwa można opodatkować jedynie na zasadach skali podatkowej lub podatku liniowego.


W przypadku skali podatkowej stawka podatku wynosi 18%, chyba że dochód w ciągu roku przekroczy 85 528 zł, wtedy stawka podatku wzrasta do 32%. W przypadku podatku liniowego podatek jest stały i zawsze wynosi 19%. Minusem wyboru podatku liniowego jest to, że przy tej formie nie można korzystać z odliczeń od podatku (ulga internetowa, ulga na dzieci, ulga rehabilitacyjna itp.) Rozliczenia podatku z działalności gospodarczej wg skali podatkowej dokonuje się na formularzu PIT-36. Natomiast rozliczenia podatku z działalności gospodarczej wg podatku liniowego dokonuje się na formularzu PIT-36L.

 

W zakresie natomiast podatku VAT może Pan skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem ?jeżeli w ciągu roku obrót z tytułu świadczonych usług nie przekroczy wartości 200 000 zł to przedsiębiorca nie musi płacić podatku VAT?. Zwolnienie to przysługuje z mocy prawa, co oznacza, że nie musi Pan nic zgłaszać do urzędu skarbowego. Dodatkowo nie składa Pan żadnych deklaracji w zakresie podatku VAT. Naturalnie po wyborze zwolnienia z VAT nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupionych towarów lub usług. Jedynym obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji wartości dokonywanej sprzedaży w celu ustalenia czy nie został przekroczony limit 200 000 zł.

 

Podsumowując:

 

 1. W zakresie podatku dochodowego prowadzoną działalność gospodarczą może Pan opodatkować według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Jeżeli zakłada Pan, że nie przekroczy w ciągu roku dochodu na poziomie 85 528 zł, to polecam pozostać przy skali podatkowej (możliwość dokonywania odliczeń od podatku).
 2. Może Pan skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT pod warunkiem, że obrót ze świadczonych usług nie przekroczy w roku kwoty 200 000 zł.
 3. Jeżeli wykonuje Pan usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, to nie musi im Pan wystawiać faktury. Dodatkowo jeżeli świadczone usługi będzie Pan wykonywał przez Internet, a płatność za nie otrzymywał wyłącznie na rachunek bankowy, to nie musi Pan wystawiać paragonów. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 4 + zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wypożyczalnia filmów – co jest dowodem nabycia licencji na film?

Co jest wiarygodnym, wystarczającym dowodem posiadania licencji do wypożyczania filmu: hologram, napis „Film z licencją do wypożyczania” na okładce, faktura zakupu? Czy filmy z licencją do wypożyczania nabyte nie od dystrybutora, ale z „drugiej ręki” (np. z likwidowan

Diety dla prowadzącego firmę zajmującą się handlem samochodami

Czy osoba prowadząca jednoosobową firmę, której główną działalnością jest handel samochodami (a miejscem wykonywania cały kraj), sprowadzająca samochody z zagranicy, może rozliczać diety krajowe i zagraniczne? Proszę o podstawę prawną.  

Śmierć przedsiębiorcy i dalsza działalność firmy

Czy po śmierci przedsiębiorcy możliwa jest dalsza działalność firmy? Właścicielka zakładu jest bardzo chora i wkrótce umrze. Firmę chciałby przejąć jej mąż. Co powinien zrobić? Firma zajmuje się produkcją wędlin, zatrudnia pracowników; sprzedaż jest prowadzona za pomocą k
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »