.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pensum łączone nauczyciela mianowanego a urlop

Jestem nauczycielem mianowanym, pracuję w zespole szkolno-przedszkolnym. W tym roku szkolnym spotkała mnie nowa sytuacja, a mianowicie otrzymałam pensum łączone 19 godzin, z czego 9/18 w szkole i 10/20 etatu specjalisty w przedszkolu i 7 godzin ponadwymiarowych w szkole. Problem dotyczy mojego urlopu, ponieważ poinformowano mnie, że przysługuje mi 35 dni urlopu, a nie jak do tej pory 56. Część urlopu wykorzystałam w ferie, zostało mi 25 dni. Otrzymałam informację, że za ten czas otrzymam średnią urlopową, a pozostałe dni pracy będą liczone jak goły etat. Trudno mi zrozumieć moją nową sytuację, ponieważ wiąże się to ze sporą stratą finansową. Nie otrzymałam na początku roku żadnej informacji, że zostaną mi zmienione warunki pracy poza aneksem, że część zajęć wynikającego z pensum 10 godz. będę realizować w przedszkolu. Proszę o pomoc w rozwikłaniu problem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pensum łączone nauczyciela mianowanego a urlop

Fot. Fotolia

Prawo do urlopu wypoczynkowego

Nie było potrzeby informowania Pani o tym fakcie, bowiem kwestie związane z urlopem zawsze wynikają z ustawy Karta Nauczyciela, a ta z kolei została znowelizowana i od stycznia bieżącego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopów właśnie takich nauczycieli, jak Pani – czyli łączących pracę w szkole i przedszkolu.

 

Zgodnie z art. 64 ust. 3a KN nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela szkoły oraz przedszkola (które jest placówką nieferyjną) przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć, a w przypadku realizowania w tych szkołach równej liczby godzin zajęć nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły feryjnej. Pani większą liczbę zajęć realizuje w przedszkolu – stąd wymiar urlopu wynoszący 35 dni.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe

Zgodnie z art. 67 KN za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu.

 

Skoro przedszkole jest placówką nieferyjną, to znaczy, że poza owymi 35 dniami urlopu ma Pani obowiązek być w pracy także w czasie wakacji. Za urlop otrzyma Pani średnią urlopową, ale za pozostałe dni otrzyma Pani wynagrodzenie – skoro godziny ponadwymiarowe są realizowane w szkole, to w czasie wakacji wynagrodzenie za nie Pani nie przysługuje, bo Pani ich nie realizuje.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu