Zrzeczenie się ojcostwa dziecka byłej żony

Trzy lata temu otrzymałem rozwód. Moja ówczesna żona nie przybyła na rozprawę, gdyż już wtedy była w ciąży ze swoim ówczesnym partnerem. Obecnie formalnie jestem ojcem jej dziecka. Partner mojej byłej żony poczuwa się do ojcostwa i tworzą razem rodzinę. Zarówno ja, jak i moja była żona oraz jej obecny partner chcielibyśmy, abym zrzekł się ojcostwa. Zrobię to z największą przyjemnością. Jak zrzec się ojcostwa dziecka byłej żony?

Zrzeczenie się ojcostwa dziecka byłej żony

Fot. Fotolia

Czy można zrzec się ojcostwa?

Nie ma czegoś takiego jak zrzeczenie się ojcostwa. Można zaprzeczyć ojcostwu, ale na to termin już minął – 6 miesięcy od urodzenia dziecka.

Przepisy Kodeksu rodzinnego mówią o tzw. domniemaniu ojcostwa – jeżeli dziecko urodziła kobieta w trakcie trwania małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że dziecko pochodzi od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie 300 dni od orzeczenia separacji.

Ojcem dziecka urodzonego w trakcie trwania małżeństwa albo w okresie 300 dni od jego rozwiązania (lub orzeczenia separacji) jest mąż matki. Jeżeli w trakcie 300 dni, o których mowa , matka ponownie wyszła za mąż – ojcem dziecka jest aktualny mąż.

Jeśli rodzice nie pozostają w związku małżeńskim, ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka. Jeżeli dziecko urodziło się po zawarciu przez matkę związku małżeńskiego, lecz wcześniej (tj. przed zawarciem małżeństwa) zostało ono uznane przez mężczyznę innego niż mąż matki, wówczas ten inny mężczyzna jest uznawany za ojca.

Ustalenie ojcostwa

Co do zasady biologiczny ojciec może wnieść o ustalenie ojcostwa, ale ustalenie ojcostwa nie może nastąpić w sytuacji, gdy dziecko – zgodnie z prawem – ma ojca. Przed sądowym ustaleniem ojcostwa jest zatem konieczne zaprzeczenie ojcostwa Pana. A na to minął termin.

Dziecko może również wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa swojego „dotychczasowego” ojca, czyli męża matki, ale dopiero po osiągnięciu pełnoletności. W przypadku dziecka czas na złożenie odpowiedniego pozwu jest dłuży, bo 3 lata od dnia uzyskania pełnoletności, czyli z reguły do osiągnięcia 21. roku życia.

Zaprzeczenie ojcostwa

W sytuacjach wyjątkowych o zaprzeczenie ojcostwa może wystąpić prokurator, jeśli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. To prokurator decyduje, czy są podstawy, aby taki pozew został przez niego złożony, czy nie.

Ważne jest, że prokurator może wnieść sprawę o zaprzeczenie ojcostwa w każdym czasie

Obecnie wszyscy troje powinniście zgłosić się prokuratury, aby prokurator wniósł o zaprzeczenie Pana ojcostwa.

Inną opcją jest, aby pozbawić Pana praw rodzicielskich, a partner małżonki przysposobi dziecko. Nadal jednak w zupełnym akcie urodzenia będą wzmianki o przysposobieniu. Przysposobienie ma te same skutki prawne co posiadanie ojca biologicznego, związane z alimentami i dziedziczeniem, jednak nie brzmi tak samo.

Do Państwa należy wybór, jak to przeprowadzicie. Samo zrzeczenie się przez Pana praw rodzicielskich w rezultacie pozbawienie Pana praw przez sąd rodzinny nie rozwiąże sytuacji. Potrzebne będzie albo przysposobienie dziecka, albo zaprzeczenie ojcostwu przez prokuratora i uznanie dziecka przez Partnera byłej żony.