Zmiana godziny wylotu i ceny wycieczki turystycznej a rezygnacja

• Opublikowano: 04-01-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Kupiłem wycieczkę turystyczną w biurze podróży za kwotę X dnia Y, a wylot ma być dnia Z o godzinie 11:45. Warto zauważyć, że nie minęło jeszcze 14 dni od zawiązania umowy. Wczoraj dostałem informację, że godzina lotu zmieniła się na godzinę 5:50, a cena wycieczki spadła o 1500 zł. Biuro zarzeka się, że nie nastąpiło pogorszenie warunków wycieczki i mają prawo do zmiany godzin wylotu. Moje pytanie jest takie, czy zaistniała sytuacja daje mi prawo do rezygnacji bądź czy mam prawo skorzystać z 14 dni na rezygnację z umowy zawartej na odległość?

Zmiana godziny wylotu i ceny wycieczki turystycznej a rezygnacja

Odstąpienie od umowy z biurem turystycznym

Niestety z odstąpieniem od umowy z biurem podróży nie jest tak łatwo. Co prawda ustawa zezwala na odstąpienie od umowy ale tylko w określonych okolicznościach.

Mimo iż prawa i obowiązki konsumenta w szczególny sposób reguluje ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, mówiąc, że konsumentowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia, bez podania przyczyny i ponoszenia kosztów, zgodnie z art. 27 tej ustawy. „Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35”.

Umowa o udział w imprezie turystycznej

Ta sama ustawa stanowi jednak w art. 3 ust. 1 pkt. 8, że jej przepisów nie stosuje się do umów o udział w imprezie turystycznej. Zgodnie z art. 47 ust. 7 ustawy turystycznej: „Konsument, który zawarł umowę o udział w imprezie turystycznej poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, może w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia odstąpić od niej bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów, chyba że negocjacje ustne, na podstawie których została zawarta umowa, były prowadzone w oparciu o wcześniejsze zamówienie złożone przez konsumenta. art. 47 ust. 7 ustawy z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych”.

Zakupienie wycieczki przez internet

Można więc skorzystać z prawa odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, jedynie w odniesieniu do umów zawartych poza lokalem przedsiębiorstwa. Czyli w obecności dwóch stron. Nie ma to zastosowania do umów zawartych drogą elektroniczną.

Przy wykupie wycieczki przez internet nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni, bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów.

W umowie zastrzeżono, że godzina wylotu może ulec zmianie. Niekiedy zmiana godziny może dawać podstawy do odstąpienia od umowy. Ale tylko niekiedy. I może być to indywidualnie oceniane prze sąd w razie sporu. W unijnej dyrektywie 2015/2302, implementowanej do polskiego prawa w formie ustawy o imprezach turystycznych, wyjaśniono, że zmiany czasu wyjazdu lub przyjazdu wskazanych w umowie o udział w imprezie turystycznej należy uznać za znaczące, jeżeli spowodowałyby po stronie podróżnego znaczne niedogodności lub dodatkowe koszty, na przykład zorganizowanie transportu lub zakwaterowania. Tylko taka zmiana może stanowić powód odstąpienia od umowy za zwrotem wpłat i bez obowiązku wniesienia opłaty za odstąpienie.