.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Anulowanie zamówionego towaru przez internet

Opis Problemu:

4 grudnia zakupiłam przez internet towar. Następnego dnia się rozmyśliłam i poprosiłam sprzedawcę o anulowanie zamówionego towaru, jeszcze przed wysłaniem. Sprzedawca niechętnie się zgodził. Niestety w regulaminie sklepu jest napisane, że zmiany w zamówieniach
Klient może wprowadzić zmiany w zamówieniu przed wysłaniem towaru. Klient może wycofać złożone zamówienie najdalej w 24 godziny po jego złożeniu. Niestety zamówienie złożyłam w nocy o 1:30, a anulowałam dnia następnego o 8.10. Więc technicznie rzecz biorąc – kilka godzin po czasie. Czy to jest zgodnie z prawem konsumenckim? Kilka razy dzwoniłam z przypomnieniem, ale do tej pory nie mam zwróconych pieniędzy, mimo iż sprzedawca zapewniał, że się tym zajmie i przelew ma być wysłany. Dzisiaj mija 14 dni od anulowania zamówienia, czyli, zdaje się, czas na zwrócenie pieniędzy. Czy mam prawo domagać się zwrotu, biorąc pod uwagę, że sprzedawca się na to zgodził? A jeżeli nie chce dokonać zwrotu, to i tak nie mam towaru, więc bezprawnie ma moje pieniądze. Jakie mogę podjąć jutro kroki, jeżeli nie otrzymam pieniędzy na konto? Bo obawiam się, że ich dzisiaj nie dostanę, gdyby chciał, to by już wysłał.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Anulowanie zamówionego towaru przez internet

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość

Jeżeli zakupiła Pani towar jako konsument, należy stosować przepisy ustawy o prawach konsumenta. Zgodnie z treścią art. 27 ustawy o prawach konsumenta „konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35”.

Zwrot środków za anulowanie zamówienia

Z uwagi na powyższe, mogła Pani odstąpić od umowy zawartej na odległość – nawet w przypadku braku dostarczenia towaru. Zgodnie natomiast z art. 32 ustawy o prawach konsumenta:

 

„1. Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy.

2. Przedsiębiorca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument, chyba że konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.

3. Jeżeli przedsiębiorca nie zaproponował, że sam odbierze rzecz od konsumenta, może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej”.

 

Celem obowiązku zwrotu wszystkich dokonanych przez konsumenta płatności związanych z zawarciem umowy, od której konsument odstępuje, jest przeciwdziałanie temu, by konsument czuł się ograniczony lub zniechęcony do skorzystania z przysługującego mu prawa w związku z tym, że musi ponosić pewne ciężary po odstąpieniu od umowy (tak – na gruncie dyrektywy 97/7/WE – TSUE w wyrok z 15.4.2010 r., Heinrich Heine, C–511/08, EU:C:2010:189, pkt 54).

 

Z uwagi na powyższe, jak najbardziej przedsiębiorcę obowiązują powyższe przepisy i jest obowiązany dokonać całego zwrotu płatności niezwłocznie, nie później niż 14 dni od dnia złożenia przez Panią oświadczenia. Proszę zatem wystosować do przedsiębiorcy ostateczne wezwanie do zapłaty pod rygorem podjęcia dalszych kroków prawnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl