Firma internetowa żąda zapłaty za rzekomą zgodę na skorzystanie z usług, co zrobić?

• Opublikowano: 17-11-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Od ponad roku prowadzę działalność jednoosobową. Parę miesięcy temu otrzymałem telefon z reklamą jakiegoś portalu internetowego. Byłem zajęty w pracy, więc nie miałem czasu na rozmowę. Jednak kobieta po drugiej stronie telefonu nalegała. Mówiła coś o jakimś portalu internetowym, co tak naprawdę mnie nie interesowało. Powiedziałem, że może wysłać mi jakieś informację na mój adres e-mail, abym mógł się zaznajomić. Na następny dzień otrzymałem wiadomość na swoją skrzynkę, że „zarejestrowałem” się na jakimś portalu. Dwa tygodnie później otrzymałem fakturę na 1999 zł, której oczywiście nie opłaciłem. Napisałem do nich wiadomość, że nie życzę sobie, aby ktokolwiek korzystał z moich danych osobowych. Dnia dzisiejszego otrzymałem ponowną fakturę na taką samą kwotę z informacją, że jeżeli tego nie opłacę w przeciągu 7 dni, to trafię do rejestru dłużników. Nie mam zamiaru płacić, ponieważ jest to oszustwo. Czy mogę pozwać ich do sądu o próbę wyłudzenia pieniędzy?

Firma internetowa żąda zapłaty za rzekomą zgodę na skorzystanie z usług, co zrobić?

Zawarcie umowy na odległość

Wszystko zależy od tego, co dokładnie powiedział Pan konsultantce i czy wyraził Pan zgodę na zawarcie umowy. Możliwe jest bowiem zawarcie umowy na odległość – za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, dlatego kluczowe jest, czy zawarł Pan taką umowę. Proszę więc zwrócić się do tej firmy o przesłanie nagrania w celu weryfikacji pod rygorem skierowania sprawy do prokuratury z art. 286 Kodeksu karnego, a z ostrożności proszę powołać się na wadę oświadczenia woli, tak aby spróbować unieważnić umowę.

Wada oświadczenia woli

Zgodnie z treścią art. 84 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.

§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny)”.

Z uwagi na powyższe, jeżeli w ramach zawarcia umowy druga strona umowy zapewniała o właściwościach umowy innych, niż okazały się w rzeczywistości, w szczególności w zakresie okoliczności zawarcia umowy i jej warunków, to jak najbardziej możemy mówić o przedmiotowej wadzie umowy i wprowadzeniu Pana w błąd w zakresie warunków umowy. W art. 84 chodzi o sytuację, gdy człowiek dokonuje czynności prawnej, żywiąc jakieś błędne wyobrażenie co do rzeczywistości. Dla oceny błędu miarodajna jest chwila składania przez błądzącego oświadczenia woli. Jak wskazano w wyroku WSA w Gliwicach z 25.9.2009 r. (sygn. akt III SA/Gl 631/09), hipotezą art. 84 § 1 objęte jest pozostawanie pod wpływem błędu w momencie składania oświadczenia woli, a nie wprowadzenie się dopiero w tym momencie w stan fałszywego wyobrażenia.

Z uwagi na powyższe, jak wynika z art. 88:

„§ 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.

§ 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał. Uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu powoduje nieważność całej czynności prawnej, w której skład wchodzi wadliwe oświadczenie woli, a więc dochodzi do unieważnienia całej umowy z obowiązkiem zapłaty”.

Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż chcąc skorzystać z powyższej instytucji, a także doprowadzić do unieważnienia całej czynności prawnej – zawartej między Państwem umowy, powinien Pan złożyć pisemne oświadczenie drugiej stronie umowy o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu, co spowoduje unieważnienie umowy. Proszę więc zwrócić się do firmy z powyższym oświadczeniem z ostrożności i wezwaniem do przedłożenia nagrania z rozmowy.