Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie za bezpodstawny wpis do Krajowego Rejestru Dłużników

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.10.2016

Udałem się do banku załatwić pewną sprawę i dowiedziałem się, że zostałem bezpodstawnie wpisany na listę dłużników Krajowego Rejestru Dłużników. Firma windykacyjna podała pewną osobę do KRD, ale z moim numerem PESEL. W efekcie mój PESEL widniał w bazie KRD, co uniemożliwiło mi załatwienie czegokolwiek w banku. Monitowałem w firmie windykacyjnej, która ostatecznie przyznała się do błędu i zobowiązała się rozwiązać ten problem. Chciałbym wiedzieć, czy mogę ubiegać się o odszkodowanie za to bezpodstawne zgłoszenie do KRD. Jeśli tak, to czy trzeba kierować sprawę do sądu, czy da się to załatwić w sposób polubowny?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

W pierwszej kolejności należy sobie zadać pytanie, w jaki sposób firma windykacyjna przyznała się do błędu. Czy posiada Pan na tę okoliczność dokument pisemny, mail? Czy też przyznanie do błędu nastąpiło w rozmowie telefonicznej?

 

Po drugie należy ustalić, czy ma Pan jakikolwiek dowód na istnienie Pana w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD). Czy wydrukował Pan sobie listę rejestru KRD na własne potrzeby? Czy dysponuje Pan zaświadczeniami z banku, które odmawiały z Panem współpracy? Wszystko to będzie bowiem miało istotne znaczenie dla Pana aktualnych interesów.

 

W pierwszej kolejności podnieść należy, iż najistotniejsze z punktu widzenia Pana interesu jest to, że został Pan pozbawiony możliwości korzystania z oferty bankowej. Mając to na uwadze, należy sobie zadać pytanie, czy są osoby, które przed sądem będą w stanie zeznać, iż wpisanie Pana na listę KRD miało dla Pana negatywne konsekwencje zawodowe, osobiste, a te są skutkiem owej omyłki. Innymi słowy, gdyby nie pomyłka czy nie byłoby podstaw do wpisania Pana na listę KRD lub nie było podstaw do tego, by mógł Pan korzystać z ofert banku w 100%. Ma to o tyle istotne znaczenie, że ostatnimi czasy można zaobserwować, jakoby w ocenie sądu zniesławienie lub naruszenie dobrego imienia, jako „samo w sobie” nie mają tak istotnego znaczenia, co negatywne konsekwencje, które są z tym związane. Innymi słowy, jeżeli nawet dojdzie do zniesławienia lub naruszenia dóbr osobistych, ale pokrzywdzony nie podnosi z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji, nie mówi się wówczas o naruszeniu dóbr osobistych. Naruszono bowiem Pana dobre imię.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Dobre imię to jedno z najważniejszych dóbr osobistych każdego człowieka. Stwierdził to m.in. w wyroku z 29 października 1971 r. Sąd Najwyższy, II CR 455/71 (OSNCP 4/72, poz. 77), wyjaśniając, że „cześć, dobre imię i dobra sława człowieka są pojęciami obejmującymi wszystkie dziedziny życia osobistego, zawodowego i społecznego, naruszenie czci więc może nastąpić zarówno przez pomówienie o ujemne postępowanie w życiu osobistym i rodzinnym, jak i przez zarzucenie niewłaściwego postępowania w życiu zawodowym, naruszające dobre imię danej osoby i mogące narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lub innej działalności” (identyczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 8 października 1987 r., II CR 269/87).

 

Bezspornym jest, iż wpisanie Pana na listę KRD, w sytuacji kiedy nie było ku temu żadnych podstaw, stanowi naruszenie Pana godności, dobrego imienia.

 

Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może Pan także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie można również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

 

Wyraźnie podkreślić należy jednak, iż dla zasądzenia zadośćuczynienia, jak i świadczenia na cel społeczny nie wystarczy ustalenie bezprawności naruszenia, niezbędnym jest bowiem wykazanie, że działanie takie było umyślne. Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 17 marca 2007 r., I CSK 81/2005, w którym wyraził pogląd, że: „W razie naruszenia dobra osobistego pokrzywdzony może żądać zarówno przyznania mu odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, jak i zasądzenia sumy pieniężnej na wskazany przez siebie cel społeczny (art. 448 K.c.). Przesłanką roszczenia o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny (art. 448 K.c.) jest wina kwalifikowana sprawcy naruszenia dobra osobistego, mianowicie wina umyślna albo rażące niedbalstwo”.

 

Reasumując, wszystko zależy od tego, jakimi dowodami Pan dysponuje, a także, czy są to jedynie dowody ze świadków, czy też dokumenty, z których wynika wprost, iż odmówiono Panu udzielenia kredytu, pożyczki, leasingu itd. Byłoby bardzo dobrze, gdyby posiadał Pan dokument pochodzący od firmy windykacyjnej, która potwierdziłaby swój błąd, albowiem wówczas nie musiałby Pan wykazywać przed sądem rzeczywistego figurowania na liście KRD. Dysponując dowodami mógłby Pan dochodzić zadośćuczynienia za krzywdę, którą Panu wyrządzono. Jeżeli poniósł Pan z tego powodu szkodę materialną, wówczas możliwe byłoby także dochodzenie odszkodowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wymiana psującej się ciągle maszyny na nową

Prowadzę działalność gospodarczą. W październiku ubiegłego roku kupiłam maszynę zrywkową do drzewa. Od momentu zakupu wielokrotnie się zepsuła. Trzy razy nastąpiła awaria tego samego systemu. Czy mogę ubiegać się o nowy sprzęt? Czy przysługuje mi odszkodowanie z tytułu postojów?

Odszkodowanie od Rejonu Energetycznego

Jestem właścicielem 13 ha ziemi rolnej, na której ok. 35-40 lat temu postawiono 7 słupów elektrycznych (o powierzchni 81m2 – 9m na 9m), prowadzących do wybudowanej wówczas rozdzielni prądu. O ile tata dobrze pamięta, nikt żadnych umów z nami nie podpisywał. Ziemia pod tymi słupami

Łapówka dla policjanta i oskarżenie o współudział

Byłem policjantem, którego trzy lata temu oskarżono o wzięcie łapówki. Pieniądze wziął drugi policjant, z którym byłem na służbie. Jego zeznania mnie oczerniły (a może była to nadinterpretacja prokuratora?) – utraciłem dobre imię, zastosowano wobec mnie dotkliwe środki zapob
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »