.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kara za brak OC, jak działa egzekucja i czy można się bronić?

• Data: 20-11-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Otrzymałem tydzień temu wiadomość o utworzeniu w mojej sprawie korespondencji z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym (UFG) – w treści maila brak jakichkolwiek konkretów. Dwa dni temu dostałem kolejnego maila od UFG o wystosowaniu wniosku wykonawczego w mojej sprawie. Niestety, dalej nie wiedziałem, co to za sprawa i o co w niej chodzi. Po utworzeniu konta w portalu UFG okazało się, że mam do zapłacenia karę za brak OC w 2022 r. Wcześniej nie dostałem w tej sprawie żadnych pism, nawet informacji, że mam coś zapłacić. Auto kupiłem początkiem 2022 r. i dopiero teraz dostałem pierwszą informację o toczącym się wobec mnie postępowaniu. Napisałem do UFG wiadomość mailową – brak odpowiedzi, podobnie z próbami kontaktu telefonicznego – nie oddzwonili. Nie podważam samej opłaty, tylko mam zastrzeżenia co do sposobu jej egzekwowania przez UFG. Jak to możliwe, że jednego dnia dowiaduję się, że toczy się wobec mnie jakieś postępowanie, a po tygodniu sprawa jest już u komornika? Załączam do wglądu korespondencję z UFG do analizy. Proszę o odpowiedź, czy UFG postępuje zgodnie z prawem. Czy są podstawy, aby się odwołać do sądu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kara za brak OC, jak działa egzekucja i czy można się bronić?

Niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC, wezwanie do uiszczenia opłaty

Podstawę prawną do udzielenia odpowiedzi na pytanie stanowi ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 2500). Zgodnie z art. 88 ust. 1 przedmiotowej ustawy – osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązana wnieść opłatę. W oparciu o ust. 2:

 

Wysokość opłaty, o której mowa w ust. 1, obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi:

1) w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych:

a) samochody osobowe – równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, (…).

 

W oparciu o art. 90 ust. 1: Po przeprowadzeniu kontroli przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w art. 87 ust. 1, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wzywa osoby obowiązane do zawarcia umowy ubezpieczenia do uiszczenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, opłaty, o której mowa w art. 88 ust. 1, albo do przedstawienia dokumentów potwierdzających spełnienie w roku kontroli obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, określonego w art. 10 ust. 1, albo do wykazania nieistnienia tego obowiązku w roku kontroli.

Egzekucja w administracji – odwołanie od egzekucji opłaty OC, zażalenie

W kontekście Pana zapytania istotny jest art. 91 ust. 1 ustawy, który stanowi, że do egzekucji opłaty za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia, o którym mowa w art. 4 pkt 1 (tu ubezpieczenie OC) i 2, stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, z tym że tytuł wykonawczy wystawia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W oparciu o ust. 2:

 

2. Egzekucję, o której mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:

1) należność z tytułu opłaty wynika z wezwania do zapłaty, o którym mowa w art. 90 ust. 1, w stosunku do którego zobowiązany nie wystąpił z powództwem do sądu powszechnego, zgodnie z art. 10 ust. 2, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty, albo

2) sąd ustalił prawomocnym orzeczeniem istnienie obowiązku ubezpieczenia. (…)

 

Warto również wskazać, że zgodnie z ust. 3: Od postanowień wydanych przez Zarząd Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w toku postępowania egzekucyjnego w administracji służy odwołanie do Rady Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uwarunkowania egzekucji w administracji, tytuł wykonawczy

Na podstawie art. 26 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2023 r., poz. 2505) – postępowanie egzekucyjne wszczyna się na wniosek wierzyciela o wszczęcie egzekucji administracyjnej i na podstawie wystawionego przez niego tytułu wykonawczego, sporządzonego według ustalonego wzoru.

 

Wszczęcie egzekucji administracyjnej zasadniczo następuje z chwilą doręczenia zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego. Zobowiązany do wniesienia opłaty może w postępowaniu egzekucyjnym, zgodnie z § 51 ust. 5 statutu UFG, wnieść zarzuty, które rozpatruje Zarząd Funduszu, wydając postanowienie. Natomiast zażalenie zobowiązanego na postanowienie Zarządu Funduszu rozpatruje Rada Funduszu, wydając postanowienie ostateczne (zob. § 51 ust. 6 statutu UFG). Drogę odwoławczą zapewnia art. 91 ust. 3 wyżej wskazanej ustawy, który stanowi, że od postanowień wydanych przez Zarząd Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w toku postępowania egzekucyjnego w administracji służy odwołanie do Rady Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Z uwagi na powyższe, o egzekucji zazwyczaj dowiadujemy się dopiero, gdy zostaje wystawiony tytuł egzekucyjny i sprawa przekazana jest do egzekucji. Jest to związane z uwarunkowaniami egzekucji administracyjnej, która, co do zasady, ma być szybsza, zatem organ wystawia tytuł wykonawczy i na tej podstawie wszczynane jest postępowanie. Natomiast zobowiązany może się bronić dopiero w trakcie postępowania egzekucyjnego.

Przykłady

Nagłe wezwanie do zapłaty i brak informacji

Pan Andrzej, mieszkaniec niewielkiego miasta, otrzymał od komornika informację o egzekucji kary za brak OC w 2023 roku. Jak się okazało, kara dotyczyła pojazdu, który sprzedał ponad rok wcześniej. Wcześniej nie otrzymał żadnego wezwania do zapłaty ani informacji o toczącym się wobec niego postępowaniu. Po sprawdzeniu dokumentacji wykazał, że w dniu sprzedaży samochód był ubezpieczony. Dzięki złożonemu zażaleniu do UFG udało się wycofać egzekucję, ale cały proces trwał kilka miesięcy.

 

Kara za błąd formalny

Pani Katarzyna kupiła używany samochód na początku 2022 roku. Sprzedawca zapewnił ją, że ubezpieczenie OC jest aktualne. Po kilku miesiącach okazało się, że polisa wygasła na tydzień przed jej zakupem. UFG naliczyło karę za brak OC w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia. Pani Katarzyna odwołała się, tłumacząc sytuację, jednak jej wniosek został odrzucony. Ostatecznie musiała uiścić karę, mimo że nie była świadoma zaniedbania poprzedniego właściciela.

 

Brak kontaktu z UFG

Pan Marek otrzymał powiadomienie o toczącym się postępowaniu związanym z brakiem OC dla pojazdu, którego był współwłaścicielem z kuzynem. Kuzyn zaniedbał obowiązek ubezpieczenia, co spowodowało naliczenie kary przez UFG. Marek próbował skontaktować się z Funduszem, aby wyjaśnić sytuację, ale nie mógł uzyskać odpowiedzi ani telefonicznie, ani mailowo. Dopiero po kilku tygodniach i złożeniu odwołania wyłączono go z odpowiedzialności, ponieważ wykazał, że nie użytkował pojazdu w okresie, gdy brakowało OC.

Podsumowanie

Brak ubezpieczenia OC wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi, a postępowanie egzekucyjne prowadzone przez UFG może być zaskoczeniem dla wielu kierowców. Ważne jest, aby reagować na wezwania Funduszu i w razie wątpliwości korzystać z przysługujących środków odwoławczych. Działanie zgodnie z procedurami może pomóc w wyjaśnieniu sytuacji i uniknięciu dodatkowych kosztów.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w odwołaniu od kary za brak OC lub wsparcia przy sporządzeniu pisma do UFG? Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych - Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152

2. Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, Dz. U. 1966 nr 24 poz. 151

3. Statut Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu