Jak przepisać połowę nieruchomości narzeczonej?

Żyję w konkubinacie z narzeczoną. Ona ma jedno dziecko z małżeństwa (obecnie jest już po rozwodzie), a razem mamy drugie. Zakupiłem działkę, zacząłem budowę domu, na który wziąłem kredyt hipoteczny (jestem prywatnym przeciębiorcą). Jesteśmy w trakcie budowy domu. Chciałbym zapytać, jak mogę przepisać połowę tej nieruchomości mojej narzeczonej lub żeby miała połowiczne prawo lub figurowała jako współwłaściciel jak najmniejszym kosztem?

Jak przepisać połowę nieruchomości narzeczonej?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego, przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Rozszerzenie własności w małżeństwie

Istotne dla mnie, z perspektywy Pańskiego zapytania, są dwa sformułowania: pierwsze to narzeczeństwo, a drugie to najmniejszy koszt. Mając na uwadze powyższe, o ile zamierzacie Państwo zawrzeć związek małżeński, najlepszym rozwiązaniem byłoby odczekania na jego zawarcie, a następnie podpisania umowy majątkowej małżeńskiej, na mocy której owa nieruchomość zostałaby włączona do majątku wspólnego. Koszt takiej operacji to niespełna 750 zł łącznie z wypisami aktu notarialnego i wpisaniem wówczas żony do księgi wieczystej.

Poszerzenie własności na narzeczoną

Jeżeli natomiast chciałby Pan teraz przepisać na narzeczoną udział w nieruchomości, wówczas musiałaby ona jako osoba dla Pana obca w świetle prawa zapłacić podatek od nieruchomości, który sięgnie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych w zależności od wartości nieruchomości. Mając na uwadze powyższe, Pana kroki są zależne od tego, czy wolą Państwa jest zawarcie małżeństwa, czy też nie. Jeżeli zamierzacie zawrzeć małżeństwo, wówczas uważam, że warto doczekać celem zaoszczędzenia wielu pieniędzy i dopiero wówczas taką czynność przeprowadzić.