.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odszkodowanie za wypadek dziecka w przedszkolu

• Data: 13-11-2024 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Moja córka uległa wypadkowi w przedszkolu. Podobno spadła z szafki w szatni – uderzyła się w tył głowy, wskutek czego ma złamaną kość potyliczną ze wgłobieniem. O zaistniałym zdarzeniu żona została powiadomiona dopiero o godz. 16, gdy odbierała córkę. W drodze powrotnej do domu córka zwymiotowała w aucie. Żona od razu zadzwoniła do przedszkola. Według informacji uzyskanych od nauczycielki córka uderzyła się ok. godz. 11 i nie miała żadnych dolegliwości. Od soboty córka przebywa na oddziale neurotraumatologii. W poniedziałek powiadomiłem placówkę o aktualnej sytuacji. Pani wicedyrektor powiedziała nam, że nic nie wie o czwartkowej sytuacji. Został sporządzony protokół wypadkowy. Jak wygląda dalsze postępowanie w powyższej sytuacji? Nie dopilnowano dziecka, a my nie zostaliśmy od razu powiadomieni o wypadku. Dodatkowo w trakcie rozmowy telefonicznej żonę poinformowano, że w przedszkolu panuje wirusówka i to na pewno dlatego córka zwymiotowała. Uważamy, że panie zbagatelizowały sytuację i naraziły zdrowie naszej córki.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odszkodowanie za wypadek dziecka w przedszkolu

Odpowiedzialność przedszkola za wypadek dziecka

Z mojego punktu widzenia jest tu ewidentna odpowiedzialność przedszkola za skutki zdarzenia, która jest oczywista w świetle faktu, iż do zdarzenia doszło na zajęciach w przedszkolu, podczas których opiekę nad dzieckiem sprawowała nauczycielka wychowania przedszkolnego. Nienależyte wykonanie obowiązków osoby sprawującej nadzór nad wychowankami, osobami powierzonymi opiece, skutkowało doznaniem szkody przez Pana małoletnią córkę.

 

Podstawą takiej odpowiedzialności jest art. 427 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.), z którego wynika, że „kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można, ten obowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda byłaby powstała także przy starannym wykonywaniu nadzoru”.

 

Z tego powodu może powstać roszczenie Pana o wypłatę odszkodowania (w wypadku poniesienia szkody, której wysokość należy wykazać), ale także zadośćuczynienia zgodnie z art. 444 § 1 K.c.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Instytucję zadośćuczynienia precyzuje art. 444 § 1 w związku z art. 445 § 1 K.c., stanowiąc, iż osobie poszkodowanej, która w wyniku wyrządzonej jej szkody doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, sąd może przyznać odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Zadośćuczynienie jako świadczenie jednorazowe i pieniężne ma stanowić sposób złagodzenia cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego.

 

Podstawowym celem zadośćuczynienia jest złagodzenie krzywdy w postaci negatywnych przeżyć związanych z cierpieniami fizycznymi i psychicznymi lub następstwami uszkodzeń ciała, które powodują wyłączenie z normalnego życia. W uchwale pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 1973 r. (sygn. akt III CZP 37/73) wskazano, iż zadośćuczynienie ma przede wszystkim na celu zrekompensować poszkodowanemu doznane krzywdy. Ten kompensacyjny cel ma polegać, zgodnie z językowym znaczeniem, na – z natury rzeczy niedoskonałym – wynagrodzeniu krzywdy przez zaspokojenie w większym zakresie potrzeb poszkodowanego. W tym celu poszkodowany powinien otrzymać za szkodę sumę pieniężną o tyle w konkretnych okolicznościach odpowiednią, ażeby mógł za jej pomocą zatrzeć lub co najmniej złagodzić odczucie krzywdy i odzyskać równowagę psychiczną.

 

Ustawodawca nie sprecyzował kryteriów, jakimi należy się kierować przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia przyznawanego na podstawie art. 445 § 1 K.c. Kryteria te zostały jednak określone w judykaturze i doktrynie. Za ugruntowany przy tym należy uznać pogląd opowiadający się za kompensacyjnym charakterem zadośćuczynienia, będącym sposobem naprawienia szkody niemajątkowej, czyli krzywdy doznanej przez poszkodowanego. Chodzi tu o krzywdę ujmowaną jako cierpienia fizyczne, a więc ból i inne dolegliwości, oraz cierpienia psychiczne, czyli negatywne doznania przeżywane w związku z rozstrojem zdrowia czy uszkodzeniem ciała. Sprawą zasadniczą jest więc rozmiar doznanej krzywdy. Określenie wysokości zadośćuczynienia powinno być dokonane z uwzględnieniem wszystkich okoliczności danego przypadku mających wpływ na rozmiar krzywdy doznanej przez poszkodowanych (por. np. wyrok z dnia 3 lutego 2000 r., sygn. akt I CKN 969/98, niepubl., uzasadnienie wyroku z dnia 29 września 2000 r., sygn. akt V CKN 527/00, czy wyrok z dnia 1 kwietnia 2004 r., sygn. akt II CK 131/03, niepubl.). Zadośćuczynienie winno więc mieć charakter całościowy i obejmować zarówno cierpienia fizyczne, jak i psychiczne już doznane, czas ich trwania, jak i te, które zapewne wystąpią w przyszłości, a więc prognozy na przyszłość (wyrok SN z dnia 18 maja 2004 r., sygn. akt IV CK 357/03).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wysokość zadośćuczynienia

Zgodnie z treścią wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 13 grudnia 2013 r., sygn. akt I ACa 829/13: „przy ocenie wysokości zadośćuczynienia w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia należy uwzględniać czynniki obiektywne w postaci czasu trwania oraz stopnia intensywności cierpień fizycznych i psychicznych, nieodwracalności skutków urazu (kalectwo, oszpecenie), rodzaju wykonywanej pracy, szans na przyszłość, wieku poszkodowanego, a także czynniki subiektywne, jak poczucie nieprzydatności społecznej, bezradność życiową itp.”.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 marca 2002 r. (sygn. akt V CKN 909/00) na pojęcie krzywdy składają się nie tylko trwałe, lecz także przemijające zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, polegające na znoszeniu cierpień psychicznych.

 

Pana małoletnia córka bezspornie doznała krzywdy w wyniku wypadku, co zostanie na pewno jednoznacznie potwierdzone dokumentacją medyczną. Odniesione w wypadku obrażenia, a także brak wsparcia ze strony przedszkola bezpośrednio po zdarzeniu potęgują w tym wypadku poczucie krzywdy. Cierpienia fizyczne i psychiczne oraz brak możliwości korzystania z życia towarzyskiego w grupie w tym wieku mogą przecież rzutować na stan zdrowia psychicznego.

 

Zatem rekomendowałabym skontaktowanie się z przedszkolem i wystosowanie pytania, jak zamierzają rozwiązać tę sprawę ugodowo, ponieważ ma Pan wszelkie podstawy, aby w tym wypadku wystąpić na drogę sądową. Oczywiście musi Pan sam określić, jaka kwota zadośćuczynienia byłaby tu adekwatna, a to w dużej mierze zależy od przebiegu leczenia, wpływu wypadku na przyszłość i dalsze funkcjonowania córki.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Upadek podczas zabawy na placu zabaw

Dziecko podczas przerwy między zajęciami w przedszkolu bawiło się na placu zabaw. Opiekunowie nie zauważyli, że jedna z huśtawek była uszkodzona. Dziecko spadło z huśtawki i złamało rękę. Rodzice wystąpili z roszczeniem o zadośćuczynienie, powołując się na art. 427 Kodeksu cywilnego, gdyż uważali, że przedszkole nienależycie wywiązało się z obowiązku nadzoru.

 

Wypadek podczas zajęć sportowych

W trakcie organizowanych zajęć sportowych nauczyciel nie zauważył, że jedno z dzieci biega po śliskiej podłodze, która wcześniej nie została odpowiednio zabezpieczona ani sprawdzona. Dziecko poślizgnęło się i uderzyło głową o podłogę, co doprowadziło do lekkiego wstrząśnienia mózgu. Rodzice zażądali odszkodowania oraz zadośćuczynienia, ponieważ uważali, że do wypadku doszło z winy przedszkola, które nie zadbało o bezpieczeństwo dzieci.

 

Brak natychmiastowej reakcji w przypadku urazu

Podczas zajęć plastycznych dziecko przypadkowo przecięło sobie rękę nożyczkami, które nie były dostosowane do wieku przedszkolaków. Nauczycielka z opóźnieniem zareagowała na uraz, co spowodowało późniejsze komplikacje zdrowotne. W tej sytuacji rodzice wnieśli sprawę do sądu, powołując się na art. 445 § 1 K.c., ponieważ uważali, że to właśnie niedbałość personelu doprowadziła do fizycznego i psychicznego cierpienia ich dziecka.

Podsumowanie

Przedszkole ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone dzieciom, jeśli do zaniedbania doszło z winy personelu. W przypadku wystąpienia urazów fizycznych lub psychicznych rodzice mogą dochodzić odszkodowania oraz zadośćuczynienia za doznane krzywdy dziecka. Wysokość zadośćuczynienia powinna uwzględniać charakter i skutki urazu oraz wpływ na przyszłość poszkodowanego. Głównym celem jest kompensacja cierpień i przywrócenie równowagi psychicznej poszkodowanego dziecka.

Oferta porad prawnych

Jeśli Twoje dziecko uległo wypadkowi w przedszkolu, masz prawo dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Skorzystaj z naszych porad prawnych online, aby dowiedzieć się, jakie kroki podjąć i jak najlepiej zabezpieczyć interesy swojego dziecka. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa i skutecznie ubiegać się o rekompensatę. Skontaktuj się z nami już dziś – wypełnij formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Uchwała pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 1973, sygn. akt III CZP 37/73

3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2004 r., sygn. akt IV CK 357/03

4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 marca 2002 r., sygn. akt V CKN 909/00

5. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 13 grudnia 2013 r., sygn. akt I ACa 829/13

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu