.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Jestem nauczycielem dyplomowanym z 33-letnim stażem pracy. Pracuję w szkole jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Od 1 października 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. przebywam na urlopie zdrowotnym. Od 1 września mam być przeniesiona z urzędu do innej szkoły na stanowisko nauczyciela zerówki (w tej samej gminie). Wyczytałam, że należy mi się urlop wypoczynkowy. W tym wypadku do kogo mam wystąpić z wnioskiem o urlop, skoro zmieniam pracodawcę? Czy mogę nie zgodzić się na przeniesienie (inne stanowisko, inna szkoła)? Jakie byłyby konsekwencje takiej decyzji? Nadmieniam, że to przeniesienie mam otrzymać dopiero 28 sierpnia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Fot. Fotolia

Niestety w przypadku przeniesienia do innej placówki, w której urlop udzielany jest na innych zasadach, nie może Pani w tej placówce uzyskać urlopu uzupełniającego. Urlop uzupełniający przysługuje bowiem jedynie nauczycielom szkół feryjnych, a od 1 września będzie Pani nauczycielką placówki nieferyjnej (zerówka tak jak przedszkole jest nieferyjna).

 

Zgodnie z art. 64 ustawy Karta Nauczyciela „nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania”. Takie rozwiązanie oznacza, że nauczyciel placówki feryjnej nie może wykorzystać urlopu w innym terminie, chyba że w poprzednim roku nie wykorzystał (pracując w szkole) 8 tygodni urlopu, zaś nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej ma prawo do 35 dni urlopu w danym roku.

 

Różnica w urlopie nauczycieli placówek feryjnych i nieferyjnych wynika stąd, że urlop nauczycieli przedszkoli przyznawany jest na rok kalendarzowy (i tak jest rozliczany), a nauczycieli placówek feryjnych, czyli szkół – na rok szkolny (od 1 września do 31 sierpnia).

 

Przeniesienie z jednej placówki do drugiej powoduje utratę prawa do urlopu wypracowanego w danej placówce. Nauczyciel, który w ramach przeniesienia przeszedł ze szkoły do przedszkola, nie otrzyma dodatkowego urlopu z tytułu niewykorzystania urlopu u poprzedniego pracodawcy.

 

Jeśli nauczyciel w ramach zatrudnienia w szkole nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, to nie będzie mógł wykorzystać tych dni jako dodatkowego urlopu w oddziale zerowym. Słowem – z powodu przeniesienia Pani do placówki nieferyjnej utraci Pani prawo do urlopu niewykorzystanego w szkole.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu