Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Jestem nauczycielem dyplomowanym z 33-letnim stażem pracy. Pracuję w szkole jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Od 1 października 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. przebywam na urlopie zdrowotnym. Od 1 września mam być przeniesiona z urzędu do innej szkoły na stanowisko nauczyciela zerówki (w tej samej gminie). Wyczytałam, że należy mi się urlop wypoczynkowy. W tym wypadku do kogo mam wystąpić z wnioskiem o urlop, skoro zmieniam pracodawcę? Czy mogę nie zgodzić się na przeniesienie (inne stanowisko, inna szkoła)? Jakie byłyby konsekwencje takiej decyzji? Nadmieniam, że to przeniesienie mam otrzymać dopiero 28 sierpnia.

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Fot. Fotolia

Niestety w przypadku przeniesienia do innej placówki, w której urlop udzielany jest na innych zasadach, nie może Pani w tej placówce uzyskać urlopu uzupełniającego. Urlop uzupełniający przysługuje bowiem jedynie nauczycielom szkół feryjnych, a od 1 września będzie Pani nauczycielką placówki nieferyjnej (zerówka tak jak przedszkole jest nieferyjna).

Zgodnie z art. 64 ustawy Karta Nauczyciela „nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania”. Takie rozwiązanie oznacza, że nauczyciel placówki feryjnej nie może wykorzystać urlopu w innym terminie, chyba że w poprzednim roku nie wykorzystał (pracując w szkole) 8 tygodni urlopu, zaś nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej ma prawo do 35 dni urlopu w danym roku.

Różnica w urlopie nauczycieli placówek feryjnych i nieferyjnych wynika stąd, że urlop nauczycieli przedszkoli przyznawany jest na rok kalendarzowy (i tak jest rozliczany), a nauczycieli placówek feryjnych, czyli szkół – na rok szkolny (od 1 września do 31 sierpnia).

Przeniesienie z jednej placówki do drugiej powoduje utratę prawa do urlopu wypracowanego w danej placówce. Nauczyciel, który w ramach przeniesienia przeszedł ze szkoły do przedszkola, nie otrzyma dodatkowego urlopu z tytułu niewykorzystania urlopu u poprzedniego pracodawcy.

Jeśli nauczyciel w ramach zatrudnienia w szkole nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, to nie będzie mógł wykorzystać tych dni jako dodatkowego urlopu w oddziale zerowym. Słowem – z powodu przeniesienia Pani do placówki nieferyjnej utraci Pani prawo do urlopu niewykorzystanego w szkole.