Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 29.08.2019

Jestem nauczycielem dyplomowanym z 33-letnim stażem pracy. Pracuję w szkole jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Od 1 października 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. przebywam na urlopie zdrowotnym. Od 1 września mam być przeniesiona z urzędu do innej szkoły na stanowisko nauczyciela zerówki (w tej samej gminie). Wyczytałam, że należy mi się urlop wypoczynkowy. W tym wypadku do kogo mam wystąpić z wnioskiem o urlop, skoro zmieniam pracodawcę? Czy mogę nie zgodzić się na przeniesienie (inne stanowisko, inna szkoła)? Jakie byłyby konsekwencje takiej decyzji? Nadmieniam, że to przeniesienie mam otrzymać dopiero 28 sierpnia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety w przypadku przeniesienia do innej placówki, w której urlop udzielany jest na innych zasadach, nie może Pani w tej placówce uzyskać urlopu uzupełniającego. Urlop uzupełniający przysługuje bowiem jedynie nauczycielom szkół feryjnych, a od 1 września będzie Pani nauczycielką placówki nieferyjnej (zerówka tak jak przedszkole jest nieferyjna).

 

Zgodnie z art. 64 ustawy Karta Nauczyciela „nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania”. Takie rozwiązanie oznacza, że nauczyciel placówki feryjnej nie może wykorzystać urlopu w innym terminie, chyba że w poprzednim roku nie wykorzystał (pracując w szkole) 8 tygodni urlopu, zaś nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej ma prawo do 35 dni urlopu w danym roku.

 

Różnica w urlopie nauczycieli placówek feryjnych i nieferyjnych wynika stąd, że urlop nauczycieli przedszkoli przyznawany jest na rok kalendarzowy (i tak jest rozliczany), a nauczycieli placówek feryjnych, czyli szkół – na rok szkolny (od 1 września do 31 sierpnia).

 

Przeniesienie z jednej placówki do drugiej powoduje utratę prawa do urlopu wypracowanego w danej placówce. Nauczyciel, który w ramach przeniesienia przeszedł ze szkoły do przedszkola, nie otrzyma dodatkowego urlopu z tytułu niewykorzystania urlopu u poprzedniego pracodawcy.

 

Jeśli nauczyciel w ramach zatrudnienia w szkole nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, to nie będzie mógł wykorzystać tych dni jako dodatkowego urlopu w oddziale zerowym. Słowem – z powodu przeniesienia Pani do placówki nieferyjnej utraci Pani prawo do urlopu niewykorzystanego w szkole.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI plus 7 =

»Podobne materiały

Urlop pracownika prowadzącego własną firmę

Zatrudniam pracownika (umowa o pracę – pełny etat), który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Chciałabym się dowiedzieć, czy należy mu się urlop wypoczynkowy?

Urlop szkoleniowy – czy można go wykorzystać po urlopie macierzyńskim?

Mam z pracodawcą podpisaną umowę dotyczącą urlopu szkoleniowego w wymiarze 28 dni na każdy rok studiów i 21 dni na napisanie pracy na ostatnim roku. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim, chcę później wykorzystać urlop wypoczynkowy. Czy po urlopie macierzyńskim mogę wykorzystać jedn

Zasiłek macierzyński z dwóch stosunków pracy

W firmie A byłam zatrudniona od połowy 2005 r. Po dwóch latach przeszłam na urlop bezpłatny. W tym czasie podjęłam pracę w firmie B. Pod koniec 2009 r. urodziłam dziecko – z tego tytułu otrzymuję zasiłek macierzyński wynikający ze stosunku pracy w firmie B. Zaświadczenie o porod
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »