.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 29.08.2019

Jestem nauczycielem dyplomowanym z 33-letnim stażem pracy. Pracuję w szkole jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Od 1 października 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. przebywam na urlopie zdrowotnym. Od 1 września mam być przeniesiona z urzędu do innej szkoły na stanowisko nauczyciela zerówki (w tej samej gminie). Wyczytałam, że należy mi się urlop wypoczynkowy. W tym wypadku do kogo mam wystąpić z wnioskiem o urlop, skoro zmieniam pracodawcę? Czy mogę nie zgodzić się na przeniesienie (inne stanowisko, inna szkoła)? Jakie byłyby konsekwencje takiej decyzji? Nadmieniam, że to przeniesienie mam otrzymać dopiero 28 sierpnia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Fot. Fotolia

Niestety w przypadku przeniesienia do innej placówki, w której urlop udzielany jest na innych zasadach, nie może Pani w tej placówce uzyskać urlopu uzupełniającego. Urlop uzupełniający przysługuje bowiem jedynie nauczycielom szkół feryjnych, a od 1 września będzie Pani nauczycielką placówki nieferyjnej (zerówka tak jak przedszkole jest nieferyjna).

 

Zgodnie z art. 64 ustawy Karta Nauczyciela „nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania”. Takie rozwiązanie oznacza, że nauczyciel placówki feryjnej nie może wykorzystać urlopu w innym terminie, chyba że w poprzednim roku nie wykorzystał (pracując w szkole) 8 tygodni urlopu, zaś nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej ma prawo do 35 dni urlopu w danym roku.

 

Różnica w urlopie nauczycieli placówek feryjnych i nieferyjnych wynika stąd, że urlop nauczycieli przedszkoli przyznawany jest na rok kalendarzowy (i tak jest rozliczany), a nauczycieli placówek feryjnych, czyli szkół – na rok szkolny (od 1 września do 31 sierpnia).

 

Przeniesienie z jednej placówki do drugiej powoduje utratę prawa do urlopu wypracowanego w danej placówce. Nauczyciel, który w ramach przeniesienia przeszedł ze szkoły do przedszkola, nie otrzyma dodatkowego urlopu z tytułu niewykorzystania urlopu u poprzedniego pracodawcy.

 

Jeśli nauczyciel w ramach zatrudnienia w szkole nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, to nie będzie mógł wykorzystać tych dni jako dodatkowego urlopu w oddziale zerowym. Słowem – z powodu przeniesienia Pani do placówki nieferyjnej utraci Pani prawo do urlopu niewykorzystanego w szkole.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton