.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wierzyciele spoza spisu inwentarza

• Autor: Michał Berliński

Mama przyjęła po ojcu spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W spadku jest wiele długów, a spis robił notariusz sądowy. W między czasie wierzyciel spoza spisu inwentarza zaczął prowadzić własną sprawę sądową o wyegzekwowanie długu. Zabiera mamie 25% emerytury. Czy wierzyciel spoza spisu może tak postępować? Dodam też, że ojciec ukrywał długi przed mamą i podawał jako adres korespondencji adres swojego kolegi. Mama chce sprzedać mieszkanie i spłacić długi. Czy jakiś wierzyciel może to zablokować albo nałożyć roszczenia na KW?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wierzyciele spoza spisu inwentarza

Odrzucenie spadku z długami

Jedyną metodą na całkowite uniknięcie spłaty długów jest odrzucenie spadku. W tym celu należy w terminie 6 miesięcy udać się najlepiej do notariusza i złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w całości. Oświadczenie o odrzuceniu spadku może zostać złożone w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania albo pobytu składającego oświadczenia lub przed notariuszem. Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia tak jakby nie dożył otwarcia spadku i w związku z tym wierzyciel nie może domagać się od niego spłacenia nieuregulowanego przez zmarłego kredytu. Należy jednak w tym miejscu pamiętać, że taka decyzja jest nieodwracalna i odrzuca się cały spadek, tj. zarówno aktywa jak i pasywa.

Przejęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Mamy również możliwość przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza – w tym celu nie trzeba nic robić. Zgodnie bowiem z art. 1012 Kodeksu cywilnego: „spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić”.

 

Dodatkowo zgodnie z art. 1031 tego Kodeksu: „w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Spis inwentarza

W tym miejscu należy pamiętać o konieczności sporządzenia wykazu inwentarza w sposób prawidłowy oraz jak najbardziej rzetelny. Sporządzanie samodzielnego wykazu inwentarza jest prawną nowinką, bowiem funkcjonuje w polskim systemie prawnym od kilku lat. Wcześniej, jak również i dziś, spisu inwentarza dokonywał komornik. Aktualnie również często komornicy dokonują owych spisów, a to z uwagi na fakt, iż rodzina zmarłych często nie ma pojęcia zarówno o ich majątku (choć częściej tę wiedze ma) jak i o zobowiązaniach (tutaj niezwykle rzadko). Dzieje się tak, gdyż ludzie zaciągają zobowiązania wobec wielu podmiotów, te zaś równie często dokonują dalszych cesji wierzytelności lub sprzedaży tych zobowiązań do kolejnych podmiotów i ciężko wskazać prawidłowo właściciela długu.

 

W wykazie inwentarza z należytą starannością ujawnia się przedmioty należące do spadku oraz przedmioty zapisów windykacyjnych, z podaniem ich wartości według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a także długi spadkowe i ich wysokość według stanu z chwili otwarcia spadku.

 

Zgodnie z ww. przepisem – stan i wysokość długów należy podać według ich stanu z chwili otwarcia spadku. Jak rozumiem, Pani mama sporządziła ten spis według najlepszej wiedzy i pytanie tutaj do Pani: jaki jest stan tego spisu? Czy majątek przewyższa długi czy nie? Proszę ewentualnie o przesłanie stosownych dokumentów.

Wierzyciel spoza spisu inwentarza

I teraz odpowiadając na Pani pytania, należy wskazać, że jeśli ta firma nie została ujęta w spisie, to należałoby tenże spis uzupełnić. Nie mniej jednak należy wskazać, że teraz odpowiedzialność mamy jest do wysokości stanu majątku wskazanego w spisie inwentarza i tylko do tejże wysokości.

 

Jeśli mama już spłaciła wszystkie zobowiązania do wysokości stanu ze spisu, to należy złożyć zarzut w tejże sprawie. Ponadto przed komornikiem należy powołać się na sporządzony spis inwentarza – pytanie czy w wyroku, który nakazuje mamie oddać należności tej firmie, która zajęła mamie emeryturę, jest ograniczenie do wysokości spisu inwentarza? To bardzo istotne.

 

Oczywiście jeśli np. ten wyrok nie jest ograniczony do wysokości stanu ze spisu inwentarza, to firma ta może zająć mamy mieszkanie i utrudnić, a w zasadzie uniemożliwić jej sprzedaż tego mieszkania. Proszę zatem o przesłanie wszelkich dokumentów od komornika i notariusza.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Berliński

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Studia ukończył w 2015 roku obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy o temacie „Zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy”. Podczas studiów praktykował w kancelariach adwokackich i radcowskich oraz w prokuraturze, udzielał również porad prawnych w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej głównie z zakresu prawa cywilnego oraz rodzinnego. Ukończył aplikację komorniczą w Izbie Komorniczej przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2018 roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu komorniczego i został powołany na stanowisko asesora komorniczego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nieprzerwanie od 2015 roku pracuje jako asystent komornika, aplikant, a teraz jako asesor komorniczyi kierownik kancelarii. W 2018 roku ukończył także projekt edukacyjny „Pracownia Liderów Prawa” – program naukowy pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, rodzinnym, postępowaniu cywilnym oraz egzekucyjnym. Interesuje się również prawem pracy, nieruchomości i ich obrotem, a także prawem nowych technologii i rynkiem e-commerce.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu