Informacja o kontynuowaniu nauki a alimenty

Płacę alimenty na córkę, która studiuje, w wysokości 1100 zł. Nie mam żadnego kontaktu z nią, nie odbiera telefonu i nie jestem pewien, czy się uczy czy nie. Z powodu braku informacji czy córka się uczy, chciałbym to ustalić aby podjąć dalsze kroki, bo w przypadku gdy się nie uczy będę się starał o zniesienie alimentów. Proszę napisać co mam w tej sprawie uczynić, czy mam się zwróć do sądu o zaświadczenie o kontynuowaniu nauki przez córkę?

Informacja o kontynuowaniu nauki a alimenty

Dotarcie do informacji o życiu osobistym córki

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż polskie prawo nie daje żadnego instrumentarium dla takich przypadków jak Pana. Innymi słowy jedyne, co pozostaje, to wytoczenie powództwa o uchylenie alimentów, z tym zagrożeniem, że niekoniecznie osiągnie Pan oczekiwany efekt. Niemniej na Pańskim miejscu spróbowałbym ustalić, czy córka posiada profil na portalach społecznościowych: Facebook, instagram. Tego rodzaju konta są w podobnych sprawach do Pańskich źródłem licznej wiedzy, która następnie jest wykorzystywana w toku postępowania. Nawet jeżeli sam nie potrafi Pan posługiwać się takimi kontami, względnie obawia się Pan, że córka może nie zechcieć Pana upoważnić do bycia w jej kręgu znajomych, to proponuję zastanowić się, jak nazywa się jej najlepsza przyjaciółka, kuzynka, która może będzie ją miała na swoim profilu, co z kolei pozwoli dotrzeć do córki.

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki lub dochodzie

Częstokroć młodzi ludzi eksponują na portalach społecznościowych swoje życie, to, jak spędzają wolny czas itp. O ile takich informacji nie uda się uzyskać, może Pan wystąpić do ZUS, US, jak i USC z zapytaniem, czy Pańska córka posiada dochód, gdzie jest zarejestrowana jako pracownik, względnie, czy zawarła związek małżeński. Musi się Pan liczyć z tym, że odpowiedzi będą negatywne. Jedyne, co Pan może uczynić, to uzyskać odpis zupełny aktu urodzenia córki, z którego np. może wynikać, że zmieniła nazwisko w związku z zawarciem związku małżeńskiego.