.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Informacja o kontynuowaniu nauki a alimenty

Płacę alimenty na córkę, która studiuje, w wysokości 1100 zł. Nie mam żadnego kontaktu z nią, nie odbiera telefonu i nie jestem pewien, czy się uczy czy nie. Z powodu braku informacji czy córka się uczy, chciałbym to ustalić aby podjąć dalsze kroki, bo w przypadku gdy się nie uczy będę się starał o zniesienie alimentów. Proszę napisać co mam w tej sprawie uczynić, czy mam się zwróć do sądu o zaświadczenie o kontynuowaniu nauki przez córkę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Informacja o kontynuowaniu nauki a alimenty

Dotarcie do informacji o życiu osobistym córki

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż polskie prawo nie daje żadnego instrumentarium dla takich przypadków jak Pana. Innymi słowy jedyne, co pozostaje, to wytoczenie powództwa o uchylenie alimentów, z tym zagrożeniem, że niekoniecznie osiągnie Pan oczekiwany efekt. Niemniej na Pańskim miejscu spróbowałbym ustalić, czy córka posiada profil na portalach społecznościowych: Facebook, instagram. Tego rodzaju konta są w podobnych sprawach do Pańskich źródłem licznej wiedzy, która następnie jest wykorzystywana w toku postępowania. Nawet jeżeli sam nie potrafi Pan posługiwać się takimi kontami, względnie obawia się Pan, że córka może nie zechcieć Pana upoważnić do bycia w jej kręgu znajomych, to proponuję zastanowić się, jak nazywa się jej najlepsza przyjaciółka, kuzynka, która może będzie ją miała na swoim profilu, co z kolei pozwoli dotrzeć do córki.

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki lub dochodzie

Częstokroć młodzi ludzi eksponują na portalach społecznościowych swoje życie, to, jak spędzają wolny czas itp. O ile takich informacji nie uda się uzyskać, może Pan wystąpić do ZUS, US, jak i USC z zapytaniem, czy Pańska córka posiada dochód, gdzie jest zarejestrowana jako pracownik, względnie, czy zawarła związek małżeński. Musi się Pan liczyć z tym, że odpowiedzi będą negatywne. Jedyne, co Pan może uczynić, to uzyskać odpis zupełny aktu urodzenia córki, z którego np. może wynikać, że zmieniła nazwisko w związku z zawarciem związku małżeńskiego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + 8 =

Dużo jest takich przypadków dlaczego tylko matka ma jakiekolwiek instrumenty????Dzieci alimenciarzy nieroby nie pracują do 30-tki. Państwo właśnie z tych dzieciaków robi takich bezrobotnych.

Iwcvia

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu