Brak kontaktu z dzieckiem i jego matką a alimenty

Płacę na pełnoletnie dziecko alimenty. Jak mogę uchylić się od obowiązku alimentacyjnego na 21-letnie dziecko, które mieszka w Niemczech z matką i nie mam o nim żadnych informacji (łącznie z brakiem danych adresowych)? Dziecko nie utrzymuje ze mną kontaktów od dzieciństwa. Alimenty płaciłem cały czas, ale w związku z brakiem kontaktu z dzieckiem chciałbym zaprzestać płacenia alimentów. Proszę o informację co mogę zrobić.

Brak kontaktu z dzieckiem i jego matką a alimenty

Sposoby na ustalenie adresu dziecka – mimo braku kontaktu

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy w chwili obecnej nadal Pan płaci alimenty, a jeżeli tak, to czy nie ma tam danych córki – co do miejsca zamieszkania. Rozumiem, że przy braku kontaktu z dzieckiem i jego matką może być z tym problem. Jeżeli zatem takimi danymi Pan nie dysponuje, to ma Pan dwie możliwości. Pierwsza to zaprzestanie płacenia alimentów i oczekiwanie na ruch ze strony córki – w tym także egzekucję, która wymusi na córce podanie swojego adresu zamieszkania.

Druga to skierowanie sprawy do sądu rejonowego m. st. Warszawy w Warszawie z jednoczesnym wnioskiem o ustanowienie kuratora dla doręczeń dla nieznanej z miejsca pobytu córki. Zarówno jedna, jak i druga sytuacja niesienie za sobą negatywne skutki w postaci kosztów: w pierwszym przypadku to koszty komornika i dodatkowe opłaty, zaś w drugim to koszt kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu, którego poprzedza ogłoszenie w prasie ogólnopolskiej, którego koszt waha się od 1000 do 1500 zł.

Trzecia możliwość to próba ustalenia w urzędzie miasta w ewidencji ludności, czy córka jest zameldowana w Polsce. O ile córka będzie w Polsce zameldowana, może Pan skierować do sądu właściwego dla jej miejsca zameldowania odpis pozwu o uchylenie alimentów, ale musi Pan liczyć się z tym, że jeżeli córka nie odbierze listu, wówczas sąd ustanowi dla niej kuratora dla doręczeń.

Opłaty od pozwu o uchylenie alimentów

Opłata sądowa od pozwu o uchylenie alimentów jest uzależniona od rocznej wysokości alimentów.

W sprawach o prawa majątkowe pobiera się od pisma opłatę stałą ustaloną według wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynoszącej:

  1. do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;
  2. ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych;
  3. ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych;
  4. ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych;
  5. ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych;
  6. ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych;
  7. ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych.

W sprawach o prawa majątkowe przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia ponad 20 000 złotych pobiera się od pisma opłatę stosunkową wynoszącą 5% tej wartości, nie więcej jednak niż 200 000 złotych.