Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak kontaktu z dzieckiem i jego matką a alimenty

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.08.2020

Płacę na pełnoletnie dziecko alimenty. Jak mogę uchylić się od obowiązku alimentacyjnego na 21-letnie dziecko, które mieszka w Niemczech z matką i nie mam o nim żadnych informacji (łącznie z brakiem danych adresowych)? Dziecko nie utrzymuje ze mną kontaktów od dzieciństwa. Alimenty płaciłem cały czas, ale w związku z brakiem kontaktu z dzieckiem chciałbym zaprzestać płacenia alimentów. Proszę o informację co mogę zrobić.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Brak kontaktu z dzieckiem i jego matką a alimenty

Sposoby na ustalenie adresu dziecka – mimo braku kontaktu

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy w chwili obecnej nadal Pan płaci alimenty, a jeżeli tak, to czy nie ma tam danych córki – co do miejsca zamieszkania. Rozumiem, że przy braku kontaktu z dzieckiem i jego matką może być z tym problem. Jeżeli zatem takimi danymi Pan nie dysponuje, to ma Pan dwie możliwości. Pierwsza to zaprzestanie płacenia alimentów i oczekiwanie na ruch ze strony córki – w tym także egzekucję, która wymusi na córce podanie swojego adresu zamieszkania.

 

Druga to skierowanie sprawy do sądu rejonowego m. st. Warszawy w Warszawie z jednoczesnym wnioskiem o ustanowienie kuratora dla doręczeń dla nieznanej z miejsca pobytu córki. Zarówno jedna, jak i druga sytuacja niesienie za sobą negatywne skutki w postaci kosztów: w pierwszym przypadku to koszty komornika i dodatkowe opłaty, zaś w drugim to koszt kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu, którego poprzedza ogłoszenie w prasie ogólnopolskiej, którego koszt waha się od 1000 do 1500 zł. 

 

Trzecia możliwość to próba ustalenia w urzędzie miasta w ewidencji ludności, czy córka jest zameldowana w Polsce. O ile córka będzie w Polsce zameldowana, może Pan skierować do sądu właściwego dla jej miejsca zameldowania odpis pozwu o uchylenie alimentów, ale musi Pan liczyć się z tym, że jeżeli córka nie odbierze listu, wówczas sąd ustanowi dla niej kuratora dla doręczeń. 

Opłaty od pozwu o uchylenie alimentów

Opłata sądowa od pozwu o uchylenie alimentów jest uzależniona od rocznej wysokości alimentów.

 

W sprawach o prawa majątkowe pobiera się od pisma opłatę stałą ustaloną według wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynoszącej:

  1. do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;
  2. ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych;
  3. ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych;
  4. ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych;
  5. ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych;
  6. ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych;
  7. ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych.

 

W sprawach o prawa majątkowe przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia ponad 20 000 złotych pobiera się od pisma opłatę stosunkową wynoszącą 5% tej wartości, nie więcej jednak niż 200 000 złotych.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus VI =

»Podobne materiały

Chwilowe przerwanie studiów i praca na zlecenie a egzekucja alimentów

Córka ma ukończone 20 lat i zasądzone alimenty od ojca. W miesiącu marcu przerwała 1. rok studiów z powodu niezaliczonego przedmiotu. Ma zamiar ponownie rozpocząć 1. rok nauki na innej uczelni od października tego roku. W tym miesiącu podjęła prace zarobkową na podstawie umowy-zlecenia, w mieście, g

 

Podwyżka alimentów o 100%

Mój syn ma dziecko (obecnie 3-letnie) z nieformalnego związku, na które płaci alimenty. Jest pozbawiony praw rodzicielskich, dziecko mieszka z matką. Teraz matka dziecka chce podwyżki alimentów o 100%. Co można zrobić w tej sprawie?

 

Zawiadomienie sądu o zmianie odbiorcy przelewu alimentów

Jak oficjalnie należy zawiadomić sąd na temat przelewania alimentów przez ojca na konto pełnoletniej córki, zamiast na konto matki (jak było dotychczas)? Czy wymagana jest obecnie zgoda sądu na to, by córka wystąpiła o podwyższenie alimentów?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »