Uchylenie alimentów na wniosek dziecka

Szukam pomocy w sprawie zrzeczenia się alimentów od ojca na wniosek dziecka. Mam 22 lata i właśnie kończę studia. Od kilku lat praktycznie utrzymuję się sam (mieszkam w UK, tu zarabiam). Tymczasem mój ojciec płaci mi miesięcznie 300 zł, bo tyle ustalił sąd kilkanaście lat temu. Rozmawiałem z nim, prosząc by przestał płacić, ale nie chce tego zrobić. Kwota, którą płaci, jest śmieszna i do niczego mi niepotrzebna, a boję się, że fakt płacenia mi alimentów ojciec może wykorzystać w przyszłości do pozwania o alimenty mnie. Nie mam z nim dobrych stosunków. Czy możliwe jest uchylenie alimentów na wniosek dziecka?

Uchylenie alimentów na wniosek dziecka

Brak konieczności alimentowania dorosłego, pracującego dziecka

Uzasadnieniem obowiązku alimentacyjnego jest dostarczenie uprawnionemu usprawiedliwionych środków do życia. Wskazać jednak trzeba, iż w przypadku dzieci dorosłych obowiązek ten wygląda odmiennie aniżeli w stosunku do dzieci małoletnich i może się okazać, iż nie ma potrzeby, aby w dalszej konieczności ojciec łożył na utrzymanie Pana, w szczególności jeżeli obecna sytuacja majątkowa ojca uległa pogorszeniu, a Pańska sytuacja majątkowa jest dobra.

Zgodnie natomiast z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Artykuł 133 § 1 przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103).

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku, należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia.

Uchylenie alimentów na wniosek dziecka – strona formalna

Z uwagi na to, jeżeli pracuje Pan i osiąga wysokie dochody, jak najbardziej obowiązek alimentacyjny względem Pana powinien zostać zniesiony. Z uwagi na powyższe, niniejszego uchylenia należy dokonać formalnie.

Pierwszą możliwością jest skierowanie powództwa o uchylenie obowiązku alimentacyjnego do sadu. Jeżeli jesteście Państwo zgodni, dojdzie do zawarcia ugody na pierwszym terminie.

Drugą możliwością jest zawezwanie do próby ugodowej – również skierowane do sądu. Wartość ekonomiczna takiego procesu – opłata sądowa – zależy od płaconych alimentów, bowiem od listopada 2019 r. również opłata taka wzrosła.

Ugoda o uchyleniu alimentów

Jeżeli jednak chcą Panowie załatwić sprawę szybko, można podpisać notarialną ugodę, gdzie zwolni Pan tatę z obowiązku, a także zrzeknie się alimentów na przyszłość. Ważne jest jednak, aby zadbali Państwo o odpowiedniej treści umowy, z której będzie wynikała jasno wola rezygnacji z alimentów na przyszłość. Następnie niniejszą ugodę należy zatwierdzić przez sąd.

Jeżeli jednak nie ma przed Państwem porozumienia, proszę skierować powództwo o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Marginalnie jednak wskazuję, iż obecny obowiązek alimentacyjny Pana taty nie będzie miał związku z ewentualnym obowiązkiem alimentacyjnym Pana względem taty w przyszłości. Jeżeli w przyszłości bowiem tata nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie, będzie mógł skierować niniejsze powództwo do sądu.

Uwaga: Materiał nie jest aktualny. Przepisy w tym temacie się zmieniły.