Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uchylenie alimentów na wniosek dziecka

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 22.08.2020

Szukam pomocy w sprawie zrzeczenia się alimentów od ojca na wniosek dziecka. Mam 22 lata i właśnie kończę studia. Od kilku lat praktycznie utrzymuję się sam (mieszkam w UK, tu zarabiam). Tymczasem mój ojciec płaci mi miesięcznie 300 zł, bo tyle ustalił sąd kilkanaście lat temu. Rozmawiałem z nim, prosząc by przestał płacić, ale nie chce tego zrobić. Kwota, którą płaci, jest śmieszna i do niczego mi niepotrzebna, a boję się, że fakt płacenia mi alimentów ojciec może wykorzystać w przyszłości do pozwania o alimenty mnie. Nie mam z nim dobrych stosunków. Czy możliwe jest uchylenie alimentów na wniosek dziecka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uchylenie alimentów na wniosek dziecka

Brak konieczności alimentowania dorosłego, pracującego dziecka

Uzasadnieniem obowiązku alimentacyjnego jest dostarczenie uprawnionemu usprawiedliwionych środków do życia. Wskazać jednak trzeba, iż w przypadku dzieci dorosłych obowiązek ten wygląda odmiennie aniżeli w stosunku do dzieci małoletnich i może się okazać, iż nie ma potrzeby, aby w dalszej konieczności ojciec łożył na utrzymanie Pana, w szczególności jeżeli obecna sytuacja majątkowa ojca uległa pogorszeniu, a Pańska sytuacja majątkowa jest dobra.

 

Zgodnie natomiast z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

 

Artykuł 133 § 1 przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103).

 

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku, należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia.

Uchylenie alimentów na wniosek dziecka – strona formalna

Z uwagi na to, jeżeli pracuje Pan i osiąga wysokie dochody, jak najbardziej obowiązek alimentacyjny względem Pana powinien zostać zniesiony. Z uwagi na powyższe, niniejszego uchylenia należy dokonać formalnie.

 

Pierwszą możliwością jest skierowanie powództwa o uchylenie obowiązku alimentacyjnego do sadu. Jeżeli jesteście Państwo zgodni, dojdzie do zawarcia ugody na pierwszym terminie.

 

Drugą możliwością jest zawezwanie do próby ugodowej – również skierowane do sądu. Wartość ekonomiczna takiego procesu – opłata sądowa – zależy od płaconych alimentów, bowiem od listopada 2019 r. również opłata taka wzrosła.

Ugoda o uchyleniu alimentów

Jeżeli jednak chcą Panowie załatwić sprawę szybko, można podpisać notarialną ugodę, gdzie zwolni Pan tatę z obowiązku, a także zrzeknie się alimentów na przyszłość. Ważne jest jednak, aby zadbali Państwo o odpowiedniej treści umowy, z której będzie wynikała jasno wola rezygnacji z alimentów na przyszłość. Następnie niniejszą ugodę należy zatwierdzić przez sąd.

 

Jeżeli jednak nie ma przed Państwem porozumienia, proszę skierować powództwo o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

 

Marginalnie jednak wskazuję, iż obecny obowiązek alimentacyjny Pana taty nie będzie miał związku z ewentualnym obowiązkiem alimentacyjnym Pana względem taty w przyszłości. Jeżeli w przyszłości bowiem tata nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie, będzie mógł skierować niniejsze powództwo do sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - II =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki