Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przywrócenie alimentów po ich zrzeczeniu

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 28.10.2017

Byłemu mężowi sąd zasądził alimenty na dziecko. Jednak przed 2 laty zrzekałam się tych alimentów pod warunkiem, że pozwoli nam wyjechać na stałe za granicę. Miał jednak założyć dla dziecka polisę i wpłacał na nią pieniądze. Jak się okazało, wpłacał tylko po 100 zł. Czy jest szansa, aby powrócić do płacenia alimentów i aby wyrównał je za cały ten okres? Czy ma prawo ewentualnie odliczyć sobie to, co wpłacał na polisę? Jeśli dziecku nadal należą się alimenty, czy trzeba ponownie składać wniosek do sądu, czy obowiązuje to stare postanowienie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przywrócenie alimentów po ich zrzeczeniu

Fot. Fotolia

Zacznę może od wyjaśnienia, że oczywiście nadal obowiązuje wyrok sądu, który został wydany w sprawie alimentacji Państwa dziecka. Dopóki nie zostanie (również sądownie) zniesiony obowiązek alimentacyjny, bo dziecko stanie się samowystarczalne, dopóty obowiązek wynikający z rozstrzygnięcia sądu w zakresie wysokości alimentów jest nadal aktualny.

 

Może Pani egzekwować wszystkie wymagalne w przyszłości alimenty, jak również zaległe, bo przez 2 lata alimenty te się nie przedawniły. Bowiem najwcześniej alimenty mogą przedawnić się z upływem lat 3.

 

Jeśli chodzi o samo zrzeczenie się alimentów przez Panią w zamian za wyjazd dziecka za granicę – jest ono całkowicie nieskuteczne. Po pierwsze, alimenty zostały zasądzone na dziecko, a nie dla Pani (choć płatne są do Pani rąk), nie mogła się Pani zatem zrzec czegoś, co Pani tak naprawdę nie przysługuje. Po drugie, w obowiązującym stanie prawnym nie ma w ogóle możliwości zrzeczenia się alimentów. Nie ma co do tego wątpliwości w orzecznictwie, na dowód czego przytoczę treść uchwały Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 134/10, w której sąd wskazał, że „z uwagi na ich cel i treść świadczenia prawa i obowiązki alimentacyjne mają charakter ściśle osobisty (uzasadnienie uchwały SN z dnia 25 listopada 1975 r., III CZP 76/75, OSNC 1976, nr 10, poz. 207) i są nieprzenaszalne zarówno inter vivos jak i mortis causa, gasną z chwila śmierci uprawnionego czy zobowiązanego. Jednakże zasądzone raty alimentacyjne, które stały się wymagalne za życia uprawnionego, wchodzą do spadku po nim (orz. SN z dnia 24 września 1960 r., OSN 1961, nr 4, poz. 114, uchwała SN z dnia 15 lipca 1965 r., III CO 36/65, OSNCP 1966, nr 3, poz. 37). Natomiast obowiązek alimentacyjny wobec uprawnionego na przyszłość, po śmierci zobowiązanego, aktualizuje się w stosunku do osób zobowiązanych w dalszej kolejności według zasad określonych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Wierzytelności alimentacyjne nie mogą być umorzone przez potrącenie (art. 505 KC), nie mogą być przedmiotem egzekucji (art. 831 § 1 pkt 3 KPC) i zastawu (art. 327 KC). Uprawniony nie może zrzec się prawa do alimentacji, nawet za zapłatą jednorazowej skapitalizowanej kwoty przyszłych świadczeń, ani zbyć innej osobie zarówno samego prawa do alimentacji jak i – zgodnie z poglądem dominującym w piśmiennictwie – wymagalnych już rat alimentacyjnych. Nie jest też dopuszczalne przejęcie obowiązku alimentacyjnego przez inną osobę, chociaż typowe świadczenie alimentacyjne w postaci określonej sumy pieniężnej dłużnik alimentacyjny może, stosownie do art. 356 § 2, spełnić za pośrednictwem osoby trzeciej, w szczególności poręczyciela (uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 24 maja 1990 r., III CZP 21/90, OSNCP 1990, nr 10-11, poz. 128).

 

Tym bardziej jeśli były mąż płaci sobie własną polisę, nie ma mowy o spełnieniu obowiązku alimentacyjnego, nawet jeśli płaciłby polisę dziecka – także opcji tej nie ma. Wyrok opiewa na świadczenie pieniężne i tak muszą być regulowane alimenty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus I =

»Podobne materiały

Data, od której alimenty stają się wymagalne

Ponad 6 miesięcy temu złożyłem pozew o podwyższenie alimentów. Odbyła się jedna sprawa, na którą pozwany (mieszka w Australii) nie przybył, ale godzinę przed sprawą przysłał pismo procesowe (zapewne w celu przeciągnięcia sprawy). Nowy termin nie został jeszcze wyznaczony. Czy będą mi (jestem sy

 

Nowy wyrok w sprawie alimentów

Rozwiodłem się z żoną dwa lata temu. Mieszkam na stałe w Niemczech i nie stać mnie było na opłacanie zasądzonych alimentów, więc sąd zmniejszył je na moją prośbę. Dowiedziałem się, że była żona wygrała kolejną sprawę o podwyższenie alimentów. Nie zgadzam się z nowym wyrokiem. Czy możliwa jest rewiz

 

Rekompensata za niepłacone przed laty alimenty

Obecnie mam 32 lata. Ojciec, który rozstał się z matką, nigdy nie płacił na mnie alimentów. Uważam jednak, że ma wobec mnie pewne zobowiązania. Czy mam szansę na uzyskanie jakiejś rekompensaty pieniężnej?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »