.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przywrócenie alimentów po ich zrzeczeniu

Byłemu mężowi sąd zasądził alimenty na dziecko. Jednak przed 2 laty zrzekałam się tych alimentów pod warunkiem, że pozwoli nam wyjechać na stałe za granicę. Miał jednak założyć dla dziecka polisę i wpłacał na nią pieniądze. Jak się okazało, wpłacał tylko po 100 zł. Czy jest szansa, aby powrócić do płacenia alimentów i aby wyrównał je za cały ten okres? Czy ma prawo ewentualnie odliczyć sobie to, co wpłacał na polisę? Jeśli dziecku nadal należą się alimenty, czy trzeba ponownie składać wniosek do sądu, czy obowiązuje to stare postanowienie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przywrócenie alimentów po ich zrzeczeniu

Fot. Fotolia

Obowiązek alimentacyjny

Zacznę może od wyjaśnienia, że oczywiście nadal obowiązuje wyrok sądu, który został wydany w sprawie alimentacji Państwa dziecka. Dopóki nie zostanie (również sądownie) zniesiony obowiązek alimentacyjny, bo dziecko stanie się samowystarczalne, dopóty obowiązek wynikający z rozstrzygnięcia sądu w zakresie wysokości alimentów jest nadal aktualny.

 

Może Pani egzekwować wszystkie wymagalne w przyszłości alimenty, jak również zaległe, bo przez 2 lata alimenty te się nie przedawniły. Bowiem najwcześniej alimenty mogą przedawnić się z upływem lat 3.

Zrzeczenie się alimentów

Jeśli chodzi o samo zrzeczenie się alimentów przez Panią w zamian za wyjazd dziecka za granicę – jest ono całkowicie nieskuteczne. Po pierwsze, alimenty zostały zasądzone na dziecko, a nie dla Pani (choć płatne są do Pani rąk), nie mogła się Pani zatem zrzec czegoś, co Pani tak naprawdę nie przysługuje. Po drugie, w obowiązującym stanie prawnym nie ma w ogóle możliwości zrzeczenia się alimentów. Nie ma co do tego wątpliwości w orzecznictwie, na dowód czego przytoczę treść uchwały Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 134/10, w której sąd wskazał, że „z uwagi na ich cel i treść świadczenia prawa i obowiązki alimentacyjne mają charakter ściśle osobisty (uzasadnienie uchwały SN z dnia 25 listopada 1975 r., III CZP 76/75, OSNC 1976, nr 10, poz. 207) i są nieprzenaszalne zarówno inter vivos jak i mortis causa, gasną z chwila śmierci uprawnionego czy zobowiązanego. Jednakże zasądzone raty alimentacyjne, które stały się wymagalne za życia uprawnionego, wchodzą do spadku po nim (orz. SN z dnia 24 września 1960 r., OSN 1961, nr 4, poz. 114, uchwała SN z dnia 15 lipca 1965 r., III CO 36/65, OSNCP 1966, nr 3, poz. 37). Natomiast obowiązek alimentacyjny wobec uprawnionego na przyszłość, po śmierci zobowiązanego, aktualizuje się w stosunku do osób zobowiązanych w dalszej kolejności według zasad określonych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Wierzytelności alimentacyjne nie mogą być umorzone przez potrącenie (art. 505 KC), nie mogą być przedmiotem egzekucji (art. 831 § 1 pkt 3 KPC) i zastawu (art. 327 KC). Uprawniony nie może zrzec się prawa do alimentacji, nawet za zapłatą jednorazowej skapitalizowanej kwoty przyszłych świadczeń, ani zbyć innej osobie zarówno samego prawa do alimentacji jak i – zgodnie z poglądem dominującym w piśmiennictwie – wymagalnych już rat alimentacyjnych. Nie jest też dopuszczalne przejęcie obowiązku alimentacyjnego przez inną osobę, chociaż typowe świadczenie alimentacyjne w postaci określonej sumy pieniężnej dłużnik alimentacyjny może, stosownie do art. 356 § 2, spełnić za pośrednictwem osoby trzeciej, w szczególności poręczyciela (uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 24 maja 1990 r., III CZP 21/90, OSNCP 1990, nr 10-11, poz. 128).

 

Tym bardziej jeśli były mąż płaci sobie własną polisę, nie ma mowy o spełnieniu obowiązku alimentacyjnego, nawet jeśli płaciłby polisę dziecka – także opcji tej nie ma. Wyrok opiewa na świadczenie pieniężne i tak muszą być regulowane alimenty.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu