Problem z zaliczeniem zatrudnienia na podstawie umowy agencyjnej

Mam problem z zaliczeniem zatrudnienia na podstawie umowy agencyjnej w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie 1980–1981 r. Poprzednia szkoła i poprzedni dyrektor w obecnej szkole, w której jestem zatrudniona, wypłacił mi nagrodę jubileuszową, uwzględniając ten okres zatrudnienia. Obecna kadrowa zakwestionowała to i nie wlicza tego okresu. Czy jest podstawa prawna, która pomogłaby uzasadnić, że byłam zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy? Tak jest napisane w zaświadczeniu wydanym mi przez dział spraw pracowniczych.

Problem z zaliczeniem zatrudnienia na podstawie umowy agencyjnej

Fot. Fotolia

Umowa agencyjna a staż pracy

Niestety obecna kadrowa ma jak najbardziej racje, nie zaliczając Pani pracy na podstawie umowy agencyjnej (bez względu na wymiar pracy) do stażu pracy. Umowa agencyjna jest (i była także w przeszłości) umową cywilnoprawną, a takie umowy nie są wliczane do stażu pracy bez względu na warunki wykonywania zadań.

Do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia do dodatku z tytułu wysługi lat, jak również nagrody jubileuszowej, zalicza się okresy zatrudnienia w znaczeniu, jakie termin ten ma na gruncie prawa pracy. W okresie tzw. Polski Ludowej Kodeks pracy analogicznie, jak ma to miejsce w obecnym stanie prawnym, jako zatrudnionych traktował osoby świadczące pracę na podstawie:

  • umowy o pracę,
  • powołania,
  • wyboru,
  • mianowania,
  • spółdzielczej umowy o pracę.

Umowa agencyjna nigdy nie była zaliczana do umów podlegających pod Kodeks pracy, więc nie może być wliczona do stażu.

Na czym polega umowa agencyjna?

Umowa agencyjna jest jednym z rodzajów umów regulowanych przepisami Kodeksu cywilnego (art. 758 § 1). Nawet stałe wykonywanie czynności na rzecz określonego podmiotu, jednak nie w pełni odpowiadające istocie stosunku pracy, nie jest równoznaczne z pozostawaniem w zatrudnieniu w rozumieniu prawa pracy. W latach 80. art. 758 § 1 stanowił, że przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów oznaczonego rodzaju na rzecz dającego zlecenie albo do zawierania takich umów w jego imieniu.

Jeśli pracownik miał zawartą umowę agencyjną, to nie świadczył na jej podstawie pracy w znaczeniu prawa pracy. Żaden przepis nie daje podstawy do zaliczenia tego okresu do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze w tym uprawnienie do nagrody jubileuszowej.