Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z zaliczeniem zatrudnienia na podstawie umowy agencyjnej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 21.07.2018

Mam problem z zaliczeniem zatrudnienia na podstawie umowy agencyjnej w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie 1980–1981 r. Poprzednia szkoła i poprzedni dyrektor w obecnej szkole, w której jestem zatrudniona, wypłacił mi nagrodę jubileuszową, uwzględniając ten okres zatrudnienia. Obecna kadrowa zakwestionowała to i nie wlicza tego okresu. Czy jest podstawa prawna, która pomogłaby uzasadnić, że byłam zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy? Tak jest napisane w zaświadczeniu wydanym mi przez dział spraw pracowniczych.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problem z zaliczeniem zatrudnienia na podstawie umowy agencyjnej

Fot. Fotolia

Niestety obecna kadrowa ma jak najbardziej racje, nie zaliczając Pani pracy na podstawie umowy agencyjnej (bez względu na wymiar pracy) do stażu pracy. Umowa agencyjna jest (i była także w przeszłości) umową cywilnoprawną, a takie umowy nie są wliczane do stażu pracy bez względu na warunki wykonywania zadań.

 

Do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia do dodatku z tytułu wysługi lat, jak również nagrody jubileuszowej, zalicza się okresy zatrudnienia w znaczeniu, jakie termin ten ma na gruncie prawa pracy. W okresie tzw. Polski Ludowej Kodeks pracy analogicznie, jak ma to miejsce w obecnym stanie prawnym, jako zatrudnionych traktował osoby świadczące pracę na podstawie:

 

  • umowy o pracę,
  • powołania,
  • wyboru,
  • mianowania,
  • spółdzielczej umowy o pracę.

 

Umowa agencyjna nigdy nie była zaliczana do umów podlegających pod Kodeks pracy, więc nie może być wliczona do stażu.

 

Umowa agencyjna jest jednym z rodzajów umów regulowanych przepisami Kodeksu cywilnego (art. 758 § 1). Nawet stałe wykonywanie czynności na rzecz określonego podmiotu, jednak nie w pełni odpowiadające istocie stosunku pracy, nie jest równoznaczne z pozostawaniem w zatrudnieniu w rozumieniu prawa pracy. W latach 80. art. 758 § 1 stanowił, że przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów oznaczonego rodzaju na rzecz dającego zlecenie albo do zawierania takich umów w jego imieniu.

 

Jeśli pracownik miał zawartą umowę agencyjną, to nie świadczył na jej podstawie pracy w znaczeniu prawa pracy. Żaden przepis nie daje podstawy do zaliczenia tego okresu do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze w tym uprawnienie do nagrody jubileuszowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 10 =

»Podobne materiały

Wliczenie pracy w gospodarstwie a przejęcie gospodarstwa

Wysłałem pismo do zakładu pracy z prośbą o wliczenie mi do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Po rozpatrzeniu zakład przysłał mi odpowiedź odmowną – nie może mi wliczyć pracy w gospodarstwie do stażu pracy, bo nie przejąłem gospodarstwa natychmiast i od razu go nie prowa

 

Zaległe świadczenia dla pracownika, który zmarł w czasie zasiłku rehabilitacyjnego

Pracownik z powodu choroby nowotworowej wykorzystał zasiłek chorobowy 182 dni, a następnie uzyskał zasiłek rehabilitacyjny. Z powodów humanitarnych stosunku pracy nie rozwiązano w czasie zasiłku rehabilitacyjnego, w którego trakcie pracownik zmarł. Czy za okres pobierania zasiłku rehabilitacyjnego n

 

Zajęcie komornicze przychodu z najmu

Jestem właścicielem lokalu użytkowego (spłacam kredyt hipoteczny), wynajmuję go i przychód z najmu to obecnie mój jedyny dochód. Otrzymałem pismo od komornika (dotyczące innego kredytu), że zajmuje on całą sumę za dzierżawę, by spłacić mojego wierzyciela. Wynajmujący zgadza się płacić odstępne na rę

 

Jak rozpocząć postępowanie spadkowe?

Ojciec zmarł 7 lat temu. Nie zostało wtedy przeprowadzone postępowanie spadkowe. Dziś mama chce tę procedurę rozpocząć. Czy postępowanie spadkowe musi być przeprowadzone w sądzie, czy wystarczy notariusz? Jakie dokumenty musimy dostarczyć, aby sprawę rozpocząć? Ja jestem jedynaczką, mam córkę (mój m

 

Nękanie SMS-ami

Od dłuższego czasu jestem nękana SMS-ami przez mężczyznę, którego nie znam osobiście, a wiem tylko, jak się nazywa. Grozi on, że mnie „zniszczy” oraz że wyśle kompromitujące mnie zdjęcia mojemu mężowi. Czasami mnie śledzi – wysyła mi wówczas SMS z adresem miejsca, gdzie obecnie prz

 

Czy dodatek do emerytury z Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu w Polsce?

Czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych emerytura otrzymywana w Polsce oraz dodatek do emerytury otrzymywany w Wielkiej Brytanii PENSION CREDIT w latach 2014–2018 podlegają łącznemu opodatkowaniu w Polsce?

 

Uprawnienia do kierowania pojazdami a renta socjalna

Jestem rencistą socjalnym, inwalidą pierwszej grupy niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji. Chciałbym zarejestrować i ubezpieczyć na siebie skuter kategorii AM. Ewentualnie zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A2 (skuter z automatyczną przekładnią CVT) lub B. Jeśli zwrócę się do odpowiednie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »