Zajęcie komornicze przychodu z najmu

Jestem właścicielem lokalu użytkowego (spłacam kredyt hipoteczny), wynajmuję go i przychód z najmu to obecnie mój jedyny dochód. Otrzymałem pismo od komornika (dotyczące innego kredytu), że zajmuje on całą sumę za dzierżawę, by spłacić mojego wierzyciela. Wynajmujący zgadza się płacić odstępne na ręce komornika. Czy komornik działa zgodnie z prawem? Czy komornik ma prawo zająć mój jedyny dochód?

Zajęcie komornicze przychodu z najmu

Czy dochody z najmu są chronione od zajęcia komorniczego?

Działanie komornika niestety nie jest niezgodne z prawem.

Komornik prowadzi zajęcie m.in. innych wierzytelności – takich jak dochód z najmu.

Przykładowo do wierzytelności tych zaliczamy: wierzytelności o zapłatę ceny z tytułu umowy sprzedaży, dostawy lub kontraktacji, wierzytelności z tytułu umowy o dzieło lub umowy-zlecenia.

Zajęcie jest pierwszą czynnością komornika w toku egzekucji z wierzytelności i innych praw majątkowych; obejmuje ono trzy zakazy, a mianowicie:

  1. zakaz odbierania świadczenia,
  2. zakaz rozporządzania wierzytelnością lub prawem,
  3. zakaz rozporządzania zabezpieczeniem.

Zakazy te komornik kieruje do dłużnika.

Zakaz rozporządzania polega na zakazie wyzbycia się, zastawiania lub zrzeczenia się wierzytelności lub prawa.

Egzekucja z innych wierzytelności i innych praw majątkowych opiera się na tych samych zasadach co egzekucja z wynagrodzenia za pracę i egzekucja z rachunku bankowego. Odrębności przy tym sposobie egzekucji związane są ze specyfiką wierzytelności i innych praw majątkowych, z których jest ona prowadzona.

„Przy egzekucji z wierzytelności uregulowanej w art. 895-912 K.p.c. zajęcie wierzytelności obejmuje tylko wierzytelność istniejącą i przysługującą dłużnikowi na podstawie określonego stosunku prawnego; egzekucję z wierzytelności powstałych później, na podstawie innego stosunku prawnego – chociażby pomiędzy tymi samymi stronami – można prowadzić tylko na podstawie nowego zajęcia” (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 19.08.1971 r., sygn. akt I CR 308/71, OSNCP 1972, nr 5, poz. 85).

Najemca jest w tym wypadku tzw. trzeciodłużnkiem. Jednak w przypadku, gdy trzeciodłużnik nie wykonuje ciążących na nim obowiązków wynikających z zajęcia (np. wypłaca zajętą wierzytelność dłużnikowi), to komornik nie może przymusowo (w drodze egzekucji) ściągać tych kwot bezpośrednio od trzeciodłużnika, gdyż nie dysponuje tytułem wykonawczym wystawionym przeciwko niemu.

Jeśli tak się stanie (najemca zapłaci Panu, nie komornikowi), jedynie Pan może na drodze procesu wystąpić przeciwko trzeciodłużnikowi o odszkodowanie. Musi Pan w takim wypadku wykazać, że na skutek działań trzeciodłużnika poniósł Pan konkretną szkodę.

Chronione jest tylko wynagrodzenie z umowy o pracę lub zlecenia, jeśli jest wypłacane periodycznie. W przypadku dochodów z umowy najmu – nie są one chronione w kwocie wolnej od zajęcia komorniczego.