Środki z projektu z UE a zajęcie komornicze

Osoba ma zajęcie komornicze. Ma otrzymać środki za realizację zadania pochodzące z działań w projekcie z UE (na podstawie konkursu zgłaszający się został wyłoniony do świadczenia usługi w projekcie). Czy zatem środki mogą być zajęte przez komornika, czy nie podlegają zajęciu? Czy beneficjent może wypłacić należność usługodawcy, czy też ma przekazać całość do komornika?

Środki z projektu z UE a zajęcie komornicze

Środki z projektu z EU

Zgodnie z treścią art. 831 § 1 pkt 2a Kodeksu postępowania cywilnego „środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.), wypłacone w formie zaliczki, chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone”.

Środki wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o finansach publicznych, to – będące środkami publicznymi – środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej i niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz inne środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi. Szczegółowe określenie środków, których dotyczy art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych, zawarte jest w art. 5 ust. 3 tej ustawy. Obejmuje ono także środki pochodzące z funduszy strukturalnych, którymi – zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającym przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1260/1999 (Dz. Urz. UE z dnia 31 lipca 2006 r., L 210, s. 25 ze zm., określanym dalej jako rozporządzenie nr 1083/2006) – są m.in. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Fundusz Spójności.

Dotacja a wynagrodzenie

Z tego, co widzę, w tej akurat sprawie, egzekucja dotyczy już wierzytelności o zapłatę, które są wypłacane ze środków unijnych, a nie samych wpłat typu dotacja ze środków unijnych. Dotacja bezwzględnie nie podlega egzekucji. Tu jednak nie mamy do czynienia z dotacją, tylko z wynagrodzeniem, którego źródłem są środki unijne. Dlatego też nie jest to doregulowane we wspomnianym przepisie. Gdyby to była wierzytelność Państwa o wypłatę tych środków czy środki te byłyby na Państwa rachunku bankowym, to nie podlegałyby egzekucji, ale w tej sytuacji to jest wynagrodzenie należne dłużnikowi od Państwa, a nie wprost ze środków unijnych.

Zajęcie komornicze środków

W mojej osobistej ocenie nie ma już wyłączenia z egzekucji w tym zakresie, ale jest to moje zdanie, którego nie mogę poprzeć np. orzeczeniem sądu, bo nie odnalazłam takiego.

Mogę Państwo zawsze napisać do komornika pismo, w ramach którego wyjaśnicie mu, że wynagrodzenie dłużnika będzie płacone ze środków unijnych na ten cel przeznaczonych. Być może komornik odstąpi od egzekucji. Tak proponuję zrobić w pierwszej kolejności. Jeżeli komornik nie uchyli zajęcia, to niestety moim zdaniem należałoby to zapłacić komornikowi. Jeżeli uda mi się odnaleźć podobną sprawę rozstrzygniętą, doślę informację.