Niesłuszne oskarżenie o zalanie mieszkania

Sprawa dotyczy mieszkania spółdzielczego i oskarżenia za zalanie mieszkania poniżej. Zostały zalane dwa mieszkania (kuchnie) znajdujące się pod naszym mieszkaniem. Sąsiedzi wezwali hydraulika ze spółdzielni mieszkaniowej. On przeszedł po mieszkaniach i stwierdził, że to my zalaliśmy, i to stało się z winy naszej zmywarki. Hydraulik niedokładnie sprawdził w naszym mieszkaniu, skąd może być wyciek. Stwierdził że to my, bo akurat u nas było na podłodze trochę wody, a my tego zalania wcześniej nie widzieliśmy. Nie spojrzał też na ściany (które są zabudowane szafkami kuchennymi), czy może źródło zalania nie pochodzi z piętra wyżej. Wpisał do księgi w spółdzielni, że to z winy naszej zmywarki doszło do zalania. Tego samego dnia zaczęliśmy sprawdzać dokładnie i zobaczyliśmy, że u nas na ścianie i suficie też są plamy zalania, więc raz jeszcze wezwaliśmy hydraulika, żeby dokładniej się temu przyjrzał, czy czasem źródło zalania nie tkwi w piętrze wyżej. Stwierdził, że u góry według niego jest w porządku. A my jeszcze sprawdziliśmy, że zmywarka nie mogła zalać, bo jest w miarę nowa i ma wmontowany Aqua stop, więc jest zabezpieczenie przed zalaniem. Spółdzielnia była nieugięta i na naszą pisemne odwołanie napisali, że koszty ponoszą sami mieszkańcy, a na nasze odwołanie co do przyczyny, odpisali, że w takim razie przyczyna pewnie tkwi w naszym odpływie. Po miesiącu przyszło do nas zawiadomienie od ubezpieczyciela mieszkania pod nami, że mamy zapłacić odszkodowanie 1700 zł za straty, jakie poniósł mieszkaniec zalanego mieszkania. Mamy 2 tygodnie na zapłacenie, bo jak nie, to windykacja itp. Czy opinia hydraulika, który mylnie określił przyczynę źródła zalania, jest nie do podważenia? Dlaczego spółdzielnia zignorowała nasz problem, bo przecież my też z góry zostaliśmy zalani (a hydraulik ponoć w mieszkaniu u góry nic nie znalazł)? Czy możemy jeszcze gdzieś się odwołać, żeby dochodzić swoich racji? Nie chciałabym od razu do sądu, bo to są długie oczekiwania. Czy mamy jakieś prawa do przyjrzenia się i obiektywnej oceny zniszczeń? Czujemy się oszukani, bo zalanie nie jest z naszej winy.

Niesłuszne oskarżenie o zalanie mieszkania

Opinia innego hydraulika

Jeżeli od razu po zdarzeniu nie zabezpieczyła Pani materiału dowodowego wskazującego na zalanie z mieszkania powyżej, np. zdjęcia, to dochodzenie obecnie ewentualnego stanowiska może być utrudnione z uwagi na upływ czasu. Proponuję jednak udać się do innego specjalisty w dziedzinie hydrauliki, aby sprawdził Państwa urządzenia i rury oraz wydał opinię w tym zakresie, iż u Państwa wszystko jest w porządku. Taką opinię należy załączyć do odwołania. Odpowiedzialność za powstałą szkodę należy uznać na zasadach ogólnych.

Zgodnie z treścią art. 415 Kodeksu cywilnego „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Przesłankami odpowiedzialności odszkodowawczej są:

1) zaistnienie szkody;

2) wystąpienie faktu, za który ustawa czyni odpowiedzialnym określony podmiot, czyli czynu niedozwolonego;

3) związek przyczynowy między czynem niedozwolonym a szkodą w tej postaci, iż szkoda jest jego zwykłym następstwem”.

Naprawienie szkody – odszkodowanie

Zgodnie natomiast z treścią art. 363 § 1 „naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu”.

„Wartość świadczenia polegającego na naprawieniu szkody jest pochodną rozmiarów szkody wynikłej z normalnych następstw określonego działania lub zaniechania. Szkoda zawsze wyznacza górną granicę wysokości świadczenia polegającego na jej naprawieniu” [tak: W. Czachórski, Ustalenie wysokości odszkodowania (I), s. 57]. Stąd rozmiar szkody ma zawsze duże znaczenie dla ustalenia zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej, a świadczenie polegające na naprawieniu szkody powinno wpisywać się w podstawową funkcję odpowiedzialności odszkodowawczej, jaką jest funkcja kompensacyjna. Z uwagi na fakt, że główną funkcją, jaką pełni odpowiedzialność odszkodowawcza, jest funkcja kompensacyjna, wielkość świadczenia polegającego na naprawieniu szkody, co do zasady, nie zależy od okoliczności o charakterze podmiotowym [por. W. Czachórski, Ustalenie wysokości odszkodowania (II), s. 26–27].

Materiał dowodowy na podważenie opinii hydraulika

Z uwagi na powyższe, aby nie doszło do dochodzenia szkody od Pani, konieczne jest wykazanie przez Panią, iż szkoda nie nastąpiła na skutek Pani działania lub zaniechania. Dlatego też proszę wskazać w odwołaniu materiał dowodowy wskazujący na brak Pani zawinienia – zdjęcia z dnia zdarzenia, iż sufit był także u Pani zalany. Proszę także powołać swojego hydraulika, który wyda opinię na temat urządzeń i instalacji w Pani mieszkaniu. Wszystko to należy załączyć do odwołania. W przypadku braku dalszej akceptacji przez ubezpieczyciela jedyną droga na dochodzenie oddalenia roszczenia jest niestety droga sądowa.